FinExpert.e15.cz

DHL: Vyhlášení výsledků 9. ročníku Exportní ceny

Soutěž pro malé a střední exportéry, Exportní cena DHL, zná vítěze 9. ročníku. Letos poprvé se soutěžilo v pěti nových kategoriích – Střední firma, Malá firma, Exportér teritoria – Rusko, Exportér regionu – Moravskoslezský kraj a Nejúspěšnější klient CzechTrade. Důvodem inovace soutěže byla snaha ji zpřístupnit širšímu okruhu českých podnikatelů.

Výsledky soutěže


Vítězem Exportní ceny DHL v kategorii „Střední firma“ (pro společnosti s ročním obratem do 1,5 miliardy Kč a do 250 zaměstnanců) se stala společnost AUTEL a.s. z Třince. AUTEL je inženýrsko-dodavatelská společnost zajišťující komplexní řešení individuálních požadavků zákazníků a poskytující služby a dodávky nejmodernějších technologií v oblastech: technologický silnoproud, polní instrumentace, řídicí systémy, optimalizace a výrobní informační systémy. Společnost AUTEL meziročně zvýšila export téměř čtyřikrát, přičemž největší část jejího vývozu směřuje do Polska.

Vítězem Exportní ceny DHL v kategorii „Malá firma“ (pro společnosti s ročním obratem do 300 miliónů Kč a do 50 zaměstnanců) se stala společnost SIGA a.s. ze Zlína., která se zabývá výrobou a obchodem v oblasti spotřební a průmyslové chemie. Společnost SIGA a.s. meziročně zvýšila export dvanáctkrát.

Vítězem Exportní ceny DHL v kategorii „Exportér teritoria – Rusko“ se stala společnost INCO engineering s.r.o. z Chotěboře, která je dodavatelem nové generace těžních strojů a širokého sortimentu zařízení pro hlubinnou těžbu. Kromě dodávky na domácí trh, vyváží INCO engineering s.r.o. celý výrobní sortiment do řady zemí, a to zejména do Polska, Slovenské republiky a Ruské federace, kde se zvláště dokázala prosadit na trh řadou kontraktů na dodávky těžních strojů a souvisejících zařízení. Další obchodní případy má rozpracovány v Číně, Austrálii a Indii.

Vítězem Exportní ceny DHL v kategorii „Moravskoslezský kraj“ se stala společnost AUTEL a.s. z Třince.

Vítězem Exportní ceny DHL v kategorii „Nejúspěšnější klient CzechTrade“ se stala společnost BIOMAC Ing. Černý s.r.o. z  Uničova, která se zabývá výrobou a prodejem biopaliv. Společnost BIOMAC Ing. Černý s.r.o. meziročně zvýšila export téměř dvakrát a jejím největším odbytištěm je Rakousko.

Celkový obrat 184 soutěžících firem dosáhl 51,6  miliardy Kč a celkový export 24,1 miliardy Kč.

Každý z  účastníků průměrně zrealizoval vývoz za 130 miliónů Kč s obratem 281 miliónu Kč. Export se na obratu firem podílí téměř 46,3 %. Meziroční nárůst exportu dosáhl za všechny soutěžící téměř  27 %. Nejčastěji soutěžící firmy vyvážely produkty do těchto zemí: Německo, Slovensko, EU, Polsko, Rusko, Velká Británie.
 
Stejně jako nad předchozími ročníky, i nad tím letošním převzala záštitu vládní agentura CzechTrade. Exportní cena DHL je zároveň nejvýznamnější akcí Exportního klubu CzechTrade, který pro exportéry organizuje odborné konference, semináře a doprovodné akce. Hodnotícím kritériem exportérů přihlášených do soutěže je index počítaný jako násobek meziročního růstu exportu a podílu exportu na obratu. Vývoz firem je posuzován za období od roku 2004 do roku 2005.

Předsedou nezávislé poroty je generální ředitel České agentury na podporu obchodu CzechTrade, Ing. Ivan Jukl. K výsledkům řekl: „Za velmi významnou považuji skutečnost, že průzkum potvrdil stabilní zájem českých firem o export, což dává značný optimismus i do budoucna. Odpovídají tomu     i současné dobré výsledky zahraničního obchodu. Jako další pozitivum vidím to, že si firmy většinou s dostatečným předstihem uvědomují rizika spojená s exportem a v drtivé většině už znají prostředky, jak jim čelit.“

"Rádi bychom skrze Exportní cenu DHL vyjádřili uznání všem českým vývozním firmám, které musejí o své postavení na trzích Evropské unie i mimo ní tvrdě bojovat se zahraniční konkurencí. Výsledky Exportní ceny DHL i počet příhlášených do letošního ročníku svědčí o tom, že se jsou velmi úspěšné." řekl Ing. Jiří Stojar, generální ředitel DHL Express (CZ). "Veřejnost by si měla být vědoma, jak důležitou roli hrají malé a střední firmy v ekonomickém rozvoji naší společnosti, a že se významně podílejí na růstu exportu z České republiky v posledních letech," dodal Ing. Stojar.

Členy nezávislé poroty, která hodnotila výsledky soutěže, jsou:

  • Ing. Ivan Jukl, generální ředitel CzechTrade
  • Ing. Jiří Stojar, generální ředitel DHL Express v České republice
  • Ing. Jana Švábenská, ředitelka divize Financování obchodu, Komerční banka, a.s.
  • Alena Seoud, ředitelka společnosti Dun & Bradstreet
  • Ing. Erik Dianiš, partner společnosti ADWISE, s.r.o.
  • Petr Šimůnek, šéfredaktor Hospodářských novin
  • Hana Hikelová, vedoucí domácí redakce Českého rozhlasu 1 Radiožurnál
Dnes večer proběhne ve smíchovském Švandově divadle slavnostní vyhlášení výsledků 9. ročníku Exportní ceny DHL, kterou tato expresní přepravní a logistická společnost pravidelně pořádá na podporu vývozu z České republiky.
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená