FinExpert.e15.cz

Dětské konto: účet, nebo obyčejnou kasičku?

Komerční banka nabízí produkt Dětské konto určený dětem od narození do 15 let. Není lepší ukládat peníze doma do kasičky? A existují nějaké jiné alternativy dětského spoření?
Dětské konto: účet, nebo obyčejnou kasičku?

Bankovní účty pro mladistvé byly zatím dostupné pouze studentům nad 15 let. Pro nejmenší klienty byly určeny pouze vkladní knížky, které ale přeci jenom nejsou bankovním účtem v pravém slova smyslu. Dětské konto, které nabízí Komerční banka od poloviny září, je klasický spořicí účet, který má ale některá omezení. Účet je určen dětem od narození do 15 let a zřídit jej může zákonný zástupce. Minimální vklad je 300 Kč a ukládat lze částky od 100 do 1 000 Kč (hotovostně i bezhotovostně). Vklady může provádět nejenom rodič, ale i samotné dítko – stačí souhlas zákonného zástupce. Naopak vybírat či převádět peníze může jen zástupce. K účtu není vydávána žádna platební karta. V obchodních podmínkách je stanoveno, že dítěti lze zřídit vždy jen jedno Dětské konto.

Kolik to stojí?
Zřízení a vedení účtu je zdarma a od poplatků jsou osvobozeny i vklady, které jsou ve prospěch účtu provedeny. Zpoplatněny jsou ale výběry, a to celkem vysokou částkou. Do 10 000 Kč je to 45 Kč; dále do 100 000 Kč je to 30 Kč. Zrušení konta z důvodu dovršení horní věkové hranice je zdarma. Komerční banka vyhlásila celkem vysokou úrokovou sazbu, která činí 2,2 %. Pouze ale do zůstatku 20 000 Kč (maximální dosažitelný úrok tak je 440 Kč). Jakmile bude na účtu více prostředků, účet se úročit nebude. Toto opatření má nejspíše odradit podnikavé rodiče, kteří by si chtěli zavzpomínat na staré dobré časy a využít Dětského konta jako lepšího termínovaného vkladu.

Moc toho neumí
Provádět lze pouze základní bezhotovostní operace – jednorázové platby. Je možné na účet posílat peníze, ale trvalé příkazy ani SIPO na něm nastavit nelze. Jak již bylo zmíněno, k účtu není vydávána žádná platební karta (hlavně vzhledem k možnému zneužití). Výpisy z účtu (čtvrtletní, pololetní, roční) nesou jméno dítěte, což můžete využít ve výchově vedoucí k základům finanční gramotnosti. Každé tři měsíce projdete s potomkem jeho finanční historii, vysvětlíte mu základní pojmy a díky úročení ukážete, jak peníze „pracují“.

Maskotem je beruška
Maskotem celého projektu Dětského konta je beruška, kterou v plyšové podobě dostane po založení účtu každý malý klient. Každé dítě dostane také kartičku s fotkou a identifikačními údaji, kterou se bude prokazovat. Podle všech informací nejsou plyšové berušky momentálně k dispozici a klientům, kteří si založí konto již nyní, budou předány v průběhu listopadu. V listopadu chce KB podpořit Dětské konto silnou marketingovou akcí.

Škoda vysokého poplatku
Jedná se o dobrý produkt, který může být pro rodiče zajímavý. Bohužel vysoký poplatek účtovaný za výběr z účtu celkový dobrý dojem kazí. Nezbývá, než doufat, že Komerční banka v případě malých klientů do budoucna přehodnotí poplatkovou politiku.

Alternativy?
Konkurentem Dětského konta mohou být tzv. dětské vkladní knížky, které nabízí Česká spořitelna (Dětská vkladní knížka) a Poštovní spořitelna (Čtyřlístek).

Poštovní spořitelna - Čtyřlístek
Vkladní knížka je určena pro střednědobé a dlouhodobé spoření pro děti a mládež. Lze ji založit pro fyzickou osobu - dítě a mladistvého (od narození do 17 let), která je občanem České republiky.

 • Banka poskytuje zhodnocení uložených peněžních prostředků výhodnou úrokovou sazbou 2,5 % a finanční prémií, jejíž výše závisí na době spoření a celkově naspořené částce.
 • Výše vkladů není omezena, při předčasném zrušení zaplatíte 6 % z každých 1 000 Kč, samotné zrušení je zdarma. Minimální vklad a minimální zůstatek jsou 50 Kč.
 • Vkladní knížka je vedena na jméno dítěte, majitele účtu. Spoření je cíleno na dosažení 18 let věku.
 • Dětskou vkladní knížku může založit zákonný zástupce, ale také např. prarodič. K založení je třeba předložit rodný list dítěte.
 • Vklady v hotovosti lze uskutečňovat na kterékoli poště v České republice a pobočce Poštovní spořitelny. Výše vkladu ani jejich četnost nemá žádné omezení. Na vkladní knížku je možné ukládat peníze i bezhotovostně, např. srážkami z mezd. Zůstatek se úročí ročně.
 • Výběry z vkladu ani úroku v průběhu vkladového vztahu nejsou umožněny. V den dosažení 18 let je zaúčtována prémie a vklad může být vyplacen majiteli.
 • Dětskou vkladní knížku může zákonný zástupce před 18. rokem věku dítěte zrušit, zůstatek vybrat celý nebo jen jeho část. Předčasným výběrem a zrušením vkladní knížky dětské ztrácí majitel nárok na vyplacení celé nebo části prémie.
 • Zdarma členství v klubu Čtyřlístek. Dítě dostane klubovou kartu, která umožňuje všem členům klubu výrazné slevy na vstupném ve vybraných muzeích, divadlech a galeriích, na hradech a zámcích, při nákupech a dalších službách v celé republice.
 • Roční přírůstek prémie (tj. výše prémie za jeden rok) je vypočten jako počet procent daných prémiovou procentní sazbou z částky úroku za příslušný rok před zdaněním. Prémie se během spoření ročně kumuluje.

Česká spořitelna - Dětská vkladní knížka

 • Vklad je veden na jméno dítěte od narození do 18 let.
 • Vkladní knížka může být: úročená (bez výpovědní lhůty nebo s výpovědní lhůtou), nebo neúročená (2× ročně slosování o výhry a prémie).
 • Při životních jubileích a v případě, že zůstatek na vkladní knížce v průběhu celého měsíce jubilea činí min. 10 000 Kč (tato podmínka se vztahuje i na vkladní knížky založené během měsíce jubilea, a to od data založení), je klientovi připsána prémie ve výši 500 Kč při dosažení šesti let, 1 000 Kč při dosažení patnácti let a 2 000 Kč při dosažení osmnácti let.
 • Suma maximálních měsíčních vkladů a výběrů učiněných dítětem od završení věku 15 let činí 20 000 Kč.
 • Zřízení a vedení knížky je zdarma.
 • V závislosti na výpovědní lhůtě a výši uložené částky se úroková sazba pohybuje od 0,5 % do 1,8 %.
Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Nejlepší je stavebko
Honza
3. 10. 2003, 17:43

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená