Na dětské konto můžeme svému dítěti spořit, posílat kapesné a peníze, které potřebuje například do školy nebo na různé zájmové aktivity jako jsou kroužky, atd. Dětská konta ale můžeme využít i jako prostředek k výchově dítěte.
Děti by se měly učit hospodařit s penězi již v útlém věku. „Smyslem dětských účtů je především přispět k rozvoji obecné finanční gramotnosti. Pokud se děti seznámí se základními bankovními produkty a transakcemi, mají výhodu v pozdějším věku a navíc se tímto způsobem učí s penězi hospodařit. Od 8-mi let děti například mohou vybírat peníze kartou z bankomatu,“ uvádí Pavel Zúbek, mluvčí GE Money Bank.
Rodiče mají samozřejmě přehled nad kontem, které dítěti založili a mohou tak kontrolovat, jak jejich potomek s penězi hospodaří.
GE Money Bank také iniciovala vznik projektu Rozumíme penězům. Jde o projekt zaměřený na finanční výchovu žáků 2. stupně základních škol. Pro rodiče zajímající o tématiku týkající se zvyšování finanční gramotnosti by mohly být zajímavé stránky www.eraklub.cz, kde se děti učí hospodařit s penězi prostřednictvím her, kvízů a podobně.
Jakou banku vybrat pro dětské konto?
Ve většině případů rodiče zakládají dětské konto u stejné banky, u které mají svůj vlastní účet. Ne každá banka však může svým klientům poskytnout přímo dětská konta. Zde je pár bank, z jejichž nabídky je možné volit.
Era svým klientům nabízí Era první konto, které je možné založit po narození. V deseti letech dítěte lze přejít na Era osobní účet s výhodami pro mladé. Na tomto kontu je zdarma zřízení, vedení, elektronické výpisy i vklad, možnost zřízení pasivního elektronického bankovnictví pro sledování konta, atd.
ČSOB nabízí dětem ČSOB Dětské konto Slůně. Je určené dětem od narození do 15 let věku. Děti si mohou již od 8 let vybírat kapesné vlastní platební kartou z bankomatů ČSOB. „Mezi výhody patří vyšší úročení vkladu oproti běžnému účtu, uložené prostředky jsou kdykoli k dispozici bez výpovědní lhůty, dárek pro dítě při zřízení konta a volitelné úrazové pojištění dítěte za 15 Kč měsíčně. Založení a vedení účtu s měsíčními výpisy poštou nebo elektronicky je zdarma, stejně tak vklady na konto. V 15 letech je automaticky převedeno na ČSOB Studentské konto,“ říká Pavla Hávová, mluvčí ČSOB.
Česká spořitelna nabízí svým dětským klientům od 8 do 15 let věku Osobní účet ČS Junior. Z účtu lze provádět bezhotovostní platby (např. za kroužky, za obědy,…), na účet lze vložit až 10 000 Kč měsíčně, i u tohoto účtu má rodič možnost kontrolovat hospodaření dítěte díky dispozičním právům zákonného zástupce, zřízení účtu je zdarma, zdarma jsou také tři vybrané služby z nabídky Standard.
GE Money Bank nabízí dětem účet Dětský Genius. U tohoto účtu máte zdarma vedení účtu, jeden vklad a jeden výběr hotovosti na pobočce v měsíci, 2 výběry z bankomatů sítě GE Money Bank v ČR měsíčně, měsíční výpis zasílaný poštou nebo elektronicky.
Sberbank nabízí FÉR konto. „Konto je určeno všem bez omezení věku, je tedy vhodné i pro děti. Za vedení účtu v rámci FÉR konta se neplatí. Platební kartu vydávanou k účtu navíc mají i rodiče (resp. zákonný zástupce) pod kontrolou díky tomu, že mohou nastavit denní limit a dítě může kartou pouze vybírat z bankomatu. K FÉR kontu je možné navíc sjednat i Spoření na budoucnost, díky kterému mohou rodiče dítěti pravidelně spořit a úspory tak zhodnocovat. Aktuálně Sberbank nabízí úrokovou sazbu 4,13 % p.a. pro délku spoření 10 let,“ informuje tisková mluvčí Sberbank Lucie Hálová.