FinExpert.e15.cz

Dětská konta: Dobrý pomocník nebo zbytečnost?

Proč zakládat dětem vlastní konta? A když už, tak u které banky?
Dětská konta: Dobrý pomocník nebo zbytečnost?

Na dětské konto můžeme svému dítěti spořit, posílat kapesné a peníze, které potřebuje například do školy nebo na různé zájmové aktivity jako jsou kroužky, atd. Dětská konta ale můžeme využít i jako prostředek k výchově dítěte.

Děti by se měly učit hospodařit s penězi již v útlém věku. „Smyslem dětských účtů je především přispět k rozvoji obecné finanční gramotnosti. Pokud se děti seznámí se základními bankovními produkty a transakcemi, mají výhodu v pozdějším věku a navíc se tímto způsobem učí s penězi hospodařit. Od 8-mi let děti například mohou vybírat peníze kartou z bankomatu,“ uvádí Pavel Zúbek, mluvčí GE Money Bank. 

Počet částečných úvazků v průběhu dvou let vzrostl o čtvrtinu

Počet částečných úvazků v průběhu dvou let vzrostl o čtvrtinu

Rodiče mají samozřejmě přehled nad kontem, které dítěti založili a mohou tak kontrolovat, jak jejich potomek s penězi hospodaří.

GE Money Bank také iniciovala vznik projektu Rozumíme penězům. Jde o projekt zaměřený na finanční výchovu žáků 2. stupně základních škol. Pro rodiče zajímající o tématiku týkající se zvyšování finanční gramotnosti by mohly být zajímavé stránky www.eraklub.cz, kde se děti učí hospodařit s penězi prostřednictvím her, kvízů a podobně.

Jakou banku vybrat pro dětské konto?

Ve většině případů rodiče zakládají dětské konto u stejné banky, u které mají svůj vlastní účet. Ne každá banka však může svým klientům poskytnout přímo dětská konta. Zde je pár bank, z jejichž nabídky je možné volit.

Era svým klientům nabízí Era první konto, které je možné založit po narození. V deseti letech dítěte lze přejít na Era osobní účet s výhodami pro mladé. Na tomto kontu je zdarma zřízení, vedení, elektronické výpisy i vklad, možnost zřízení pasivního elektronického bankovnictví pro sledování konta, atd.

ČSOB nabízí dětem ČSOB Dětské konto Slůně. Je určené dětem od narození do 15 let věku. Děti si mohou již od 8 let vybírat kapesné vlastní platební kartou z bankomatů ČSOB. „Mezi výhody patří vyšší úročení vkladu oproti běžnému účtu, uložené prostředky jsou kdykoli k dispozici bez výpovědní lhůty, dárek pro dítě při zřízení konta a volitelné úrazové pojištění dítěte za 15 Kč měsíčně. Založení a vedení účtu s měsíčními výpisy poštou nebo elektronicky je zdarma, stejně tak vklady na konto. V 15 letech je automaticky převedeno na ČSOB Studentské konto,“ říká Pavla Hávová, mluvčí ČSOB.

Česká spořitelna nabízí svým dětským klientům od 8 do 15 let věku Osobní účet ČS Junior. Z účtu lze provádět bezhotovostní platby (např. za kroužky, za obědy,…), na účet lze vložit až 10 000 Kč měsíčně, i u tohoto účtu má rodič možnost kontrolovat hospodaření dítěte díky dispozičním právům zákonného zástupce, zřízení účtu je zdarma, zdarma jsou také tři vybrané služby z nabídky Standard.

GE Money Bank nabízí dětem účet Dětský Genius. U tohoto účtu máte zdarma vedení účtu, jeden vklad a jeden výběr hotovosti na pobočce v měsíci, 2 výběry z bankomatů sítě GE Money Bank v ČR měsíčně, měsíční výpis zasílaný poštou nebo elektronicky.

Sberbank nabízí FÉR konto. „Konto je určeno všem bez omezení věku, je tedy vhodné i pro děti. Za vedení účtu v rámci FÉR konta se neplatí. Platební kartu vydávanou k účtu navíc mají i rodiče (resp. zákonný zástupce) pod kontrolou díky tomu, že mohou nastavit denní limit a dítě může kartou pouze vybírat z bankomatu. K FÉR kontu je možné navíc sjednat i Spoření na budoucnost, díky kterému mohou rodiče dítěti pravidelně spořit a úspory tak zhodnocovat. Aktuálně Sberbank nabízí úrokovou sazbu 4,13 % p.a. pro délku spoření 10 let,“ informuje tisková mluvčí Sberbank Lucie Hálová.

Další článek


 

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená