FinExpert.e15.cz

Dell potěšil

Investoři přesto poslali americké akcie na jih.

Minulý týden začal poklesem a poklesem také skončil. Z pěti obchodních seancí byly čtyři ztrátové. Největší pohyb, tentokrát ovšem směrem dolů (-2,1 %), zaznamenal index Nasdaq Composite, když v pátek uzavíral na 1930,26 bodech. Dow Jones index ztratil 0,4 % na 9768,68 bodu a S&P 500 ubral 0,3 % na 1050,35 bodu. Z jednotlivých odvětví panovala pesimistická náladu u polovodičů, když Filadelfský polovodičový index umazal přes 3 %; nicméně stále uzavíral nad hranicí 500 bodů a od začátku roku si připsal přes 75 %. 

Hned začátkem týdne trhy negativně zasáhl průzkum společnosti Forrester Research, který na základě odpovědí 800 respondentů ze Severní Ameriky hovoří pro rok 2004 pouze o 4% nárůstu ve výdajích na informační technologie. Navíc se přidala investiční banka Goldman Sachs, která se přikláněla k prodeji akcií počítačového obra Hewlett-Packard kolem ceny 25 USD.

Lepší výsledky růst nepřinesly
Pokud jde o reportování výsledků, pak se v technologické branži čekalo na Dell. A výsledky dopadly dobře. Společnost za fiskální 3Q (končící v říjnu) vykázala zisk na akcii 26 centů při obratu 10,6 mld. USD (meziroční nárůst +16 %), odhady přitom počítaly se ziskem 26 centů na akcii a obratem 10,5 mld. USD. Na probíhající kvartál Dell plánuje zisk na akcii 28 centů a obrat 11,5 mld. USD (meziroční růst 18 %), což je lehce nad odhady analytiků. Nicméně kladné výsledky a výhledy Dellu růst nepřinesly a trhy naopak ztrátu prohlubovaly. 

Růstovým katalyzátorem se nestaly ani zprávy z ekonomiky, když v souhrnu dopadly podle očekávání. Trh práce nadále vykazuje známky zlepšení, alespoň podle počtu nově vzniklých nároků na podporu v nezaměstnanosti; čtyřtýdenní průměr klesl na 375 tisíc, což je nejnižší úroveň od března 2001.

Tento týden kromě „povinných“ informací z ekonomiky najdeme i několik firemních reportů. Z technologického sektoru čekáme na Hewlett-Packard či Network Appliance.

Doma: beze změny
Měřeno indexem PX 50 tuzemská burza nepatrně oslabila o 0,3 % na 640,50 bodu. Na první pohled klidné obchodování, nicméně opak je pravdou. Špatný den zažily akcie v úterý, kdy index PX 50 ztratil 2 %; KB a Unipetrol ztratily 4 %. Unipetrol tak pokračoval v sestupném trendu z předminulého týdne a ponořil se pod hladinu 60 Kč.

Minulý týdne se naopak dařilo Českým radiokomunikacím, když posílily o více než 6 % na 325,5 Kč. Pokud jde o druhý telekomunikační titul, pak vláda rozhodla, že se při prodeji podílu v Telecomu nepřidá k TelSourcu.

ČEZ se udržel nad hranicí 140 Kč, i přes snížení výhledu ratingu od S&P 500 z pozitivního výhledu na stabilní.

 


 
   

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená