FinExpert.e15.cz

Děláte do politiky?

České banky v posledních dvou měsících překvapují klienty otázkami na politiku. Naivně se ptají kvůli evropské směrnici proti praní špinavých peněz.
Děláte do politiky?

Evropská opatření proti praní špinavých peněz neumí banky aplikovat.

Možná se vám to už také stalo. Chtěli jste ve své bance, kterou využíváte několik let, uskutečnit nějakou bankovní transakci. A úřednice vás náhle překvapila otázkou, zda jste politicky exponovaní. Co je jim do toho? Bankéřka jen plnila svou povinnost a kontrolovala, jestli nejsou vaše peníze špinavé. Evropskou směrnici, která má právě zabránit praní špinavých peněz, neumí bankéři v praxi příliš vysvětlit. Nejjednodušší je tedy odbýt bankéře zápornou odpovědí. Proč? Pokud byste totiž neodpověděli vůbec, bankovní zaměstnanec by nevěděl, co napsat do programu, který transakce uskutečňuje, a ten by ho nepustil dál.

Bez pravidel

S otázkou, která je cítit socialistickou érou, kdy se s dotazy na politickou angažovanost setkávali občané na každém kroku, se mohly setkat už stovky tisíc Čechů. Banky, stavební spořitelny či penzijní fondy položením otázky ale jen plní povinnost, kterou jim ukládá zákon proti praní špinavých peněz. Úředníci si ale s podobnými dotazy nevědí rady a občas se ptají nešťastně. S tím souhlasí i ministerstvo financí, které evropskou směrnici u nás uvedlo do praxe.

„Někde chtějí až zbytečně moc informací po klientovi, kterého už několik let znají a jeho základní identifikace proběhla už například při zakládání účtu,“ tvrdí šéf finančně-analytického odboru ministerstva financí, Milan Cícer, do jehož gesce praní špinavých peněz patří. Doplňuje, že neexistují obecně závazná pravidla, jak identifikaci politicky exponovaných klientů dělat, a proto se úroveň zjišťování v jednotlivých bankách liší.

Mocní a mimorepublikoví

Lidé získávají pocit, že se jich bankéři ptají na členství v nějaké politické straně, popřípadě na jejich politické smýšlení. To se pochopitelně nikomu nelíbí. Ve skutečnosti je ale skupina politicky exponovaných osob, po níž bankéři musí pátrat, velmi úzká. V podstatě do ní podle ministerstva financí patří jen politici, vysocí důstojníci či velvyslanci, kteří svou funkci vykonávají mimo Českou republiku, či mocní zahraniční politici a úředníci, kteří působí v Česku. Z hlediska zákona tak nejsou politicky exponovaní členové české vlády či parlamentu, ale naopak členové europarlamentu nebo důstojníci na zahraničních misích. Podmínkou politicky exponované osoby totiž je, že musí mít bydliště mimo Českou republiku nebo svou funkci vykonávat v cizině.

Smysl, či nesmysl?

Banky se brání, že naplňují literu zákona. Podle mluvčí Poštovní spořitelny Denisy Salátkové se banka snaží při každé vhodné příležitosti aktualizovat data o svých zákaznících. Pokud se bankéř dostal s klientem do styku v minulých dvou měsících, od kdy je směrnice platná, je možné, že se jej ptal i na politickou angažovanost. Česká spořitelna před položením otázky nejprve zjišťuje, zda klienta, s nímž se chystá udělat obchod, nemá ve vlastním seznamu politicky exponovaných osob. „V případě pochybností se pak dotazujeme,“ vysvětluje Kristýna Havligerová z České spořitelny. Smysl celého opatření je však trochu záhadný. I když totiž člověk nahlásí, že je politicky angažovanou osobou, neznamená to, že s bankou nemůže obchodovat či že ho banka automaticky „udá“ na ministerstvu financí.

Jen se musí připravit na důkladnější zkoumání původu peněz, s nimiž chce provádět transakce. Ministerstvo podle Cícera nevlastní žádný oficiální registr „politicky angažovaných osob“, ani o jeho vytvoření neuvažuje.

Co říká zákon?

Jako politicky exponované osoby (PEP) jsou podle zákona č. 253/2008 Sb. sledovány pouze „cizí“ politicky exponované osoby. Tedy takové, které mají bydliště mimo Českou republiku nebo mimo naši zemi vykonávají významnou veřejnou funkci. Minimální rozsah nástrojů, který lustrující potřebuje, aby angažovanost zjistil, není zákonem záměrně stanoven. Úředník by měl být schopen posoudit, zda například jednotlivé bankovní transakce skutečně souvisí třeba s podnikatelskou činností klienta nebo jeho obvyklými příjmy, zda odpovídají jeho běžné činnosti apod. Přitom i v rámci elektronického bankovnictví musí být bankéř schopen zastavit transakci, kterou by došlo k porušení přijatých mezinárodních úmluv. V případech, kdy z dostupných informací o klientovi bude legální původ financí znám, bankéř ho nemusí přezkoumávat. K přezkoumání se předpokládá aktivní spolupráce klienta, která může spočívat v předložení příslušných dokladů nebo prohlášení. Nepředpokládá se další aktivní „detektivní“ činnost bankéře k prověření takto získaných informací. Ale v případě pochybností si může od klienta vyžádat další podpůrné či upřesňující informace.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená