FinExpert.e15.cz

Dejte pozor na zprostředkovatele úvěru


Nikdo nepomuze  |  16. 11. 2011 09:59

Na moji stiznost ohledne spotrebitelskeho uveru mi financni arbitr v zari 2011 odpovedel nasledovne:

"Dozorovými orgány ve věci spotřebitelských úvěrů, na které dopadá režim zákona č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru a změně některých zákonů, jsou ve smyslu § 19 Česká obchodní inspekce, s výjimkou dozoru nad činností subjektů, u nichž dozor vykonává Česká národní banka (typicky bankovní ústavy)."

Obchodni inspekce se odvolava na pravomoce financniho arbitra, CNB na obchodni inspekci a financniho arbitra. Vsichni pak odkazuji i na moznost se soudit.... coz je v teto zemi, kde si kazdy soudce muze zakony vykladat jak se mu zlibi, hodne riskantni krok.

Lichvarum i bankam se tady proste vede dobre ...

 | 
Archimonde  |  16. 11. 2011 11:53

ano, banky (ale především lichváři) tady mají opravdové žně... ovšem jen a pouze díky blbosti lidí! sebepřísnější zákon neochrání tupouna, který s vidinou okamžité hotovosti je schopen podepsat i příkaz k vlastní popravě! přitom nejčastějšími žadateli o "půjčku do domu" jsou lidé, kteří už předem vědí, že nebudou mít ani na první splátku! Osvěta? Je mi líto, u těchto lidí je osvěta házením hrachu na zeď... můžete je školit, radit jim, horem dolem, ať už si proboha žádnou půjčku neberou, vysvětlovat jim, jak je ta půjčka "od té hodné paní, co za nima přijde až domů" strašně drahá a kolik za to ve finále zaplatí peněz... marnost nad marnost... za vašimi zády vesele podepíšou další, kde se zavážou, že v případě neuhrazení jedné splátky jim bude zabavena lednička, televize a další spotřebiče, které ještě mají a za tento odvoz jim samozřejmě poskytovatel naúčtuje paušálních 6000 a nabíhají naprosto neskutečný úroky. Pozor, teprve pokud se tyto zabavené spotřebiče podaří v aukci prodat, tak se z těchto peněz nejprve vykrývá jistina!

A perlička na závěr: říkám jedné své klientce, matce tří dětí, které jsem se snažil pomoci: "Víš vůbec, že jsi podepsala zástavu pračky, ledničky a televize a že když nezaplatíš tak ti naúčtujou za odvoz šest tisíc a bude ti nabíhat tohle příšerný penále, který za rok překročí to co sis půjčila pětinásobně?" Ona: "Ne, já jsem to nečetla..." Já: "A ta ženská co tu byla, ti o tom neřekla?" Ona: "Ne, jenom mi ukázala kde to mám podepsat..."

Co k tomu dodat... dokud budou mít takovíhle lidé občanku a svéprávnost, budou mít lichváři neskutečné žně...

 | 
mobilman  |  16. 11. 2011 13:23

Svatá pravda, lidé vidí na úvěru jen peníze v kapse a neuvědomují si že se upsali ďáblu a hezký pocit z půjčených peněz se může stonásobně obrátit na cestu do pekel. Finanční gramotnost je v naší zemi bohužel celkově dost mizerná :(

 | 
J.  |  17. 11. 2011 15:54

Stačí si přečíst podtitulek "Místo půjčky na vánoční dárky, můžete přijít o peníze." a člověk si musí položit otázku, která prázdná makovice to mohla napsat.

Kdo si chce půjčovat peníze na vánoční dárky u podobných společností nebo i u banky, ten by měl být zbaven svéprávnosti. Vánoce jsou každý rok a na takové věci se peníze prostě nepůjčují. To je jedna ze základních zásad. Kdy to potom takový pablb chce splácet? Další Vánoce jsou už za rok. Jestli takový člověk není schopný během roku našetřit na vánoční dárky (a ví, kdy budou Vánoce), jak chce potom splácet půjčku, ve které zaplatí desítky až stovky procent navíc? Jestli nebyl schopný našetřit základní částku? A další Vánoce jsou za rok znovu a za další rok zase ... a pořád dokola.

Sorry, ale takto si půjčit na dárky může jen idiot.

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená