FinExpert.e15.cz

Dávejte si pozor před zaručenými výhrami po telefonu

Znovu se začítají objevovat případy, kdy neznámí podvodníci lákají důvěřivé lidi na výhru.

Možná jste se také setkali se situací, kdy vám zavolal neznámý člověk a oznámil vám, že jste vyhráli vyhráli 80 000 korun v loterii. K získání peněz opět stačí maličkost – zatelefonovat na číslo se zvýšenou tarifikací. Oznámení o různých výhrách v zahraniční loterii či o možnosti získat nějakou materiální výhodu nejsou pro nás ničím neznámým. Už několik let se čas od času objeví podnikavec, který zjistí, že je možné získat na lidské důvěřivosti nemalé peníze.

SOS uvádí, že to kdysi byla polská společnost Vegas, která lákala lidi na zájezdy do Paříže, pak na výhru 300 000 korun. Později tito podnikavci zvýšili lákavé výhry, ale v současné variantě jde o 80 000  korun. Stačí jen zatelefonovat na číslo 906 701 111 a slibované peníze budou vaše. Jenže ve skutečnosti se o žádnou výhru nejedná a na telefonní účet začínají během hovoru naskakovat vyšší částky. Linka je totiž zpoplatněná 70 korunami za minutu hovoru. Tuto informaci přitom lze vyčíst přímo z čísla – cenu udává vždy čtvrté a páté číslo placené telefonní linky. A že je placená, uvádí předčíslí, začínající číslem 90x.

Takovéto firmy a podobní obchodníci s lidskou důvěřivostí získávají kontakty nejen v telefonních seznamech, ale také z různých obchodních databází, do nichž jste velmi důvěřivě zadávali své osobní údaje, včetně čísel telefonních linek. Snadným rozpoznámím při vidině podobné výhry je, že zadarmo vám nikdo nic nedá a že není možné zvítězit v soutěži, o jejíž existenci ani netušíte.

Poskytovatele této linky lze dohledat v oficiální databázi Českého telekomunikačního úřadu. Některé firmy, které na těchto linkách provozují služby, lze najít na stránkách http://www.cz.o2.com/3partner. Z těchto dvou databází vyplývá, že číslo 906701111  bylo přiděleno Czech On Line, a.s., tel.: 800880838, info@volny.cz. Služby poskytuje s.r.o. ONAWAY, tel. 233 090 684, Ovocný trh 572, Praha 1. Spotřebitel tudíž může službu reklamovat nejen u svého telefonního operátora, ale i u této společnosti. Podle SOS je dobré kromě toho kontaktovat živnostenský úřad podle sídla firmy a uvažovat o podání podnětu z důvodu klamání spotřebitele. Je možné se také obrátit na ministerstvo financí a zjistit, zda má firma platnou registraci k provozování her a loterií.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená