FinExpert.e15.cz

Dávejte si pozor na platební kartu!

Stačí jeden výběr z bankomatu a zločinci mají dost informací.
Dávejte si pozor na platební kartu!

Stačí jeden výběr z bankomatu a zločinci mají dost informací k výrobě duplikátu vaší karty, a znají dokonce i PIN. Přesto ale za největším počtem zneužití platební karty nestojí skvělé vybavení pobertů, ale prostě to, že si kartu neumíme ohlídat nebo nedodržujeme zásady obezřetného zacházení s ní. Zejména při platbách na internetu.

Policie České republiky řeší ročně kolem deseti tisíc případů zneužití platebních karet. K velké části podvodů dochází naprosto zbytečně, lidé zkrátka často vůbec nedodržují běžné zásady obezřetnosti. Na tom se shodují i zástupci českých bankovních domů. Snížit riziko toho, že se staneme obětí podvodníků a necháme si vysát peníze z účtu, přitom není nijak těžké.

Podvodníci vždycky o krok dál

Počet zneužití platebních karet v posledních letech zůstává takřka stejný, metody podvodníků se ale stále vyvíjejí a jejich odhalování je dnes výrazně těžší. „Kromě obvyklých typů zneužití, jako je například ‚zapůjčení‘ si karty člena rodiny, se vyvíjejí především způsoby získávání dat o kartách, které jsou mnohem sofistikovanější než dříve. Jde například o skimming neboli podvodné načtení údajů z magnetického proužku platebních karet v bankomatu,“ říká Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB.

Při skimmingu zařízení připojené k bankomatu načte a zkopíruje karetní údaje, vyrobit na jejich základě kopii karty už pak není pro podvodníky žádný problém. Stačí už jim jenom získat PIN – a to většinou dokážou zároveň s kopírováním údajů, prostřednictvím miniaturní kamery, která snímá klávesnici bankomatu, nebo přímo nainstalováním falešné klávesnice, která zaznamená naťukaný PIN. S padělanou kopií platební karty pak vybírají peníze tam, kde dosud nejsou čipová zařízení, tedy především v určitých oblastech USA, v jihovýchodní Asii a ve státech Latinské Ameriky.

Podle statistiky Policie České republiky bylo v roce 2012 formou trestního oznámení od poškozených bank nahlášeno celkem 150 případů skimmingu. Dohromady pak bylo loni na území České republiky napadeno 64 bankomatů. K drtivé většině těchto případů došlo v Praze (114), dále byly bankomaty napadeny v Plzni (10) a příhraničních oblastech Plzeňského, Jihočeského a Jihomoravského kraje.

„Nelegální výběry byly v loňském roce prováděny většinou v mimoevropských zemích, jako je USA, Mexiko, Kolumbie či Peru. V Evropě došlo k nelegálním výběrům například na Ukrajině a v Bulharsku,“ říká tiskový mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Skimming však není to jediné, kvůli čemu můžeme při vybírání z bankomatu přijít o peníze. „V loňském roce dorazila do Česka další forma podvodného jednání na bankomatech, a to tzv. cash trapping – doslova pasti na hotovost, tedy do bankomatu nainstalované zařízení, které zadrží vybírané peníze. Poškozený může mít dojem, že jde o defekt bankomatu a že tato transakce není započítaná. Když se od bankomatu vzdálí, pachatelé si přijdou pro svůj lup, který na ně čeká ve skryté schránce, zabudované do bankomatu. V současné době jsou za tento podvod, páchaný na různých místech v České republice, vazebně stíháni dva občané rumunské národnosti,“ říká Jan Holinka z tiskového centra České spořitelny.

Podvody na internetu stále častější

Mezi podvody dnes ale převládá zneužití platebních karet na internetu, a to jak kvůli počítačovým virům či podvodným e-mailům, tak i na základě použití platební karty na pochybných internetových stránkách a e-shopech.

„Při placení po internetu doporučujeme klientům pečlivě vybírat obchodníka, u něhož budou transakci realizovat. Měl by být důvěryhodný a měl by mít zabezpečený přenos dat o platební kartě. Bezpečný internetový obchodník má na svých stránkách instalován certifikát potvrzující SSL zabezpečení, který je graficky znázorněn ve formě zlatého zámečku; zároveň se v prohlížeči změní stránka obchodníka na https://www....,“ radí bankovním klientům Jan Holinka.

K bezpečným internetovým stránkám patří i ty, které nabízejí platby kartou na platformě 3D-Secure a jsou označené logy Verified by Visa a MasterCard SecureCode. Při transakci se zabezpečením 3D-Secure se totiž údaje z karty odesílají v zašifrované podobě přímo do banky, tedy nikoli obchodníkovi, u kterého člověk nakupuje. Tím se výrazně sníží možnost zneužití platební karty při transakcích a rovněž zcela znemožní případné zneužití karty obchodníkem.

Platby prostřednictvím této platformy je navíc možné nakombinovat s dalšími bezpečnostními prvky. „Na podzim 2011 jsme spustili pro klienty ČSOB a Ery/Poštovní spořitelny službu 3D-Secure, která činí platby na internetu bezpečnějšími, podmiňuje provedení platby u obchodníka, využívajícího ochrany 3D-Secure, vyplněním bezpečnostního autorizačního kódu, jenž klient obdrží SMS zprávou na svůj mobilní telefon. Značná část klientů používajících internetové platby již tuto službu využívá,“ říká Pavla Hávová a potvrzuje, že se nezlepšují jen metody podvodníků, ale i bezpečnostní systémy bankovních domů a vydavatelů platebních karet.

Běžnou praxí bank je, že průběžně a detailně monitorují transakce na platebních kartách a zároveň dostávají upozornění od kartových asociací, pokud asociace zjistí cokoli podezřelého.

Vydavatelská banka pak kontaktuje klienta, aby ověřila, jestli skutečně chtěl za něco platit. Běžným postupem jsou také preventivní blokace, kdy banka zablokuje karty, u kterých má podezření, že by mohly být potenciálně zneužity. „Používáme systém, který vyhodnocuje podezřelé transakce. V některých případech pak naši pracovníci telefonicky ověřují, zda jsou transakce realizovány skutečně majitelem karty,“ vysvětluje Vendula Žaloudková z Fio banky. Podobně to funguje i v ostatních bankách v České republice.

Platební kartu si můžete pojistit

V případě ztráty nebo odcizení platební karty je případná spoluúčast klienta podle zákona o platebním styku stanovena na 150 eur. Za neautorizované transakce je pak zodpovědná banka, která klientovi zpětně vyplácí celou odcizenou částku. V této souvislosti je nutné uvést, že každý takový případ je vydavatelskou bankou detailně analyzován a posuzován individuálně.

Platební kartu si můžete rovněž pojistit. Pojištění kryje zákonnou spoluúčast, finanční ztrátu z důvodu ztráty, zničení platební karty, další náklady, které jsou zpravidla spojeny s krádeží (jako pořízení klíčů, dokladů, mobilního telefonu apod.), případně odcizenou hotovost, kterou klient vybral z bankovního účtu.

Na tyto další náklady se vztahuje samostatný limit plnění v závislosti na variantu pojištění. Základní pojištění platební karty stojí kolem 150 korun ročně. V případě vysokého pojistného krytí můžete platit přes 800 korun. Stále však platí, že nejúčinnější prevencí proti případnému zneužití údajů z platební karty je obyčejná obezřetnost, která se pojí s dodržováním základních pravidel správného používání platební karty.

Článek vyšel na www.penize.cz

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená