FinExpert.e15.cz

Dávat, či nedávat dětem kapesné?

Správný přístup ke kapesnému naučí vaše dítě hospodařit s penězi. Čím dříve, tím lépe.
Dávat, či nedávat dětem kapesné?

Dříve než se rodiče rozhodnou svým dětem dávat kapesné, tak si zřejmě položí několik otázek. Od kdy je vhodné dávat dětem peníze? V jaké výši? V jakých intervalech? Je vůbec dobré kapesné zavádět?

Správný čas na kapesné

Je velmi důležité učit své potomky hned v útlém věku, že nic není zadarmo. Správný přístup ke kapesnému může kladně působit na vztah dítěte k penězům, poznání jejich hodnoty a lepší zvládání finančních záležitostí v budoucnu. Dítě by mělo své první kapesné dostávat v době, kdy už umí počítat, což je kolem šestého roku. V šesti letech zahajuje většina dětí povinnou školní docházku a jsou pomalu schopny chápat princip peněz a potažmo tedy i kapesného.

Již na začátku by měla být nastolena jasná pravidla a systém vyplácení kapesného. Když se pravidla zavedou hned, snáze se dodržují.

Kolik a v jakých intervalech?

Zatímco u malých dětí by měl finanční příděl sloužit spíše k zakoupení drobností a malého občerstvení, tak u starších dětí je výše kapesného složitější. Záleží totiž na tom, co vše si budou muset z kapesného platit. Středoškoláci mají navíc možnost přivydělat si již vlastní peníze v rámci brigád.

Výše kapesného by se měla pohybovat v rámci možností rodinného rozpočtu s přihlédnutím k průměrné částce, kterou dostávají spolužáci či kamarádi dítěte. „Nemělo by být přehnaně vysoké, ale ani příliš nízké, aby si děti navzájem nezáviděly. Pokud dítě nedostává dlouhodobě žádné peníze, tak to mnohdy vede třeba i ke krádežím,“ říká pedagožka Marie K.

Kapesné se dává většinou na celý měsíc, ovšem u mladších dětí představuje volba menší částky každý týden vhodnější variantu. Velkou sumu totiž mají některé děti tendenci utratit velmi rychle a dále se pak dožadují dalších peněz. Na počátku zavedení kapesného se to může stát, ale pokud se takové hospodaření stane pravidlem, tak nastává problém.

Výše kapesného dle věkových kategorií

Věková kategorievýše kapesného
Dítě na prvním stupni20 – 50 Kč/týden
Dítě na druhém stupni200 – 500 Kč/měsíc
Středoškolák500 – 800 Kč/měsíc
Vysokoškolák1 000 – 1 500 Kč/měsíc
Částky jsou pouze orientační. Záleží, co si dítě z kapesného hradí.

Ať se dítě samo rozhodne

Stejně tak jako by se mělo předem mluvit o výši a systému vyplácení kapesného, tak musí dítě vědět, za co peníze může utratit. Poslechněte si proto názor svého potomka a o jeho i vašich představách diskutujte. Zajímavé a osvědčené metody o systému kapesného třeba získáte i u svých přátel a známých.

Pokud si předem stanovíte rozumné mantinely, za co dítě může peníze utratit, tak ho dále příliš nekontrolujte. Nechte na něm, ať se samo rozhodne, jakým způsobem bude s kapesným hospodařit. Přijdete- li ovšem na to, že si váš potomek kupuje věci, které zásadně neschvalujete, pak je kontrola a následné řešení situace samozřejmě na místě.

Pravidla si stanovte společně s dětmi

Otázky vztahující se ke kapesnému prodiskutujte s dítětem. Ptejte se a společně s ním proberte vaše a jeho představy.

  • Co si dítě bude z kapesného kupovat
  • Kolik a v jakých intervalech bude dostávat peněz
  • Záležitosti ovlivňující průběh kapesného
  • Jak si stanovit priority
  • Kolik peněz ušetřit
  • S jakými výdaji nesouhlasíte a proč
  • Jakou částku musí odkládat, aby si mohlo koupit drahou věc apod.

Kapesné jako součást trestu?

Dohodnutou finanční částku vyplácejte bez ohledu na prospěch či chování dítěte. Kapesné by nemělo být nikdy podmiňováno nevhodnému chování vašeho potomka. Dostal špatnou známku, odmlouval či si neuklidil pokoj? Určitě si za to nezaslouží pochvalu, ale na kapesné mu nesahejte. Najde se jistě i jiný způsob, jak na situaci reagovat. Jiné je to ovšem v případě, že máte předem stanovena pravidla, jejichž porušení se následně na výplatě částky odrazí.

Kapesné učí děti hospodařit s penězi

Díky možnosti hospodaření s určitou částkou peněz se děti učí stanovovat priority, za co peníze utratí. Na základě vlastní volby se stává dítě samostatnější. Má možnost uspokojit své potřeby, přání, šetřit na dražší věc, koupit dárek pro své blízké apod. Postupem času zjistí, že si za přidělené finance koupí různé věci, ovšem ne všechny.

Děti schopné hospodařit s menšími částkami lépe pochopí hodnotu peněz a fakt, že jim rodiče nemohou koupit vše, co chtějí. Jelikož je kapesné omezené, tak se dítě učí rozpoznat, co je pro ně důležité. Na základě stanovených priorit, tak odsune nákup některé věci na později a občas si nějaké přání zcela odřekne.

Na změny předem upozorněte

Výše kapesného závisí na věku dítěte, šíři zahrnutých výdajů a životní úrovni rodiny. Přidělovaná částka by měla být vyplácena v předem určený den a v pevně stanovené výši, aby dítě mohlo s kapesným předvídavě a uvědoměle hospodařit. Pokud dojde k opoždění, či dokonce ke zrušení částky, tak je vhodné na tuto skutečnost potomka předem upozornit a následně také vysvětlit důvody.

Dáváte svým dětem kapesné? Pokud ano, tak kolik a v jakých intervalech?

Další článek


 

celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Ja taky nedostavam zadny kapesne ,ale to ze bych nem...
zakyne
21. 9. 2013, 07:30
Dětem kapesné nedávám, když si chtějí dcery vydělat ...
Dezidér Tancoš
17. 4. 2012, 13:08
No, pochválím se sám, když to nikdo jiný neudělá... ...
BoxB
17. 4. 2012, 12:21
Tak to jsem asi nejak mimo. Deckam jsem na zakladce ...
Abox
17. 4. 2012, 10:42
Já osobně jsem do deváté třídy nedostával žádné kape...
žák
17. 4. 2012, 08:56

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená