FinExpert.e15.cz

Dárkové poukazy ČSA mají protizákonné obchodní podmínky

Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) a právníci GARDE - EPS zjistili na základě právní analýzy obchodních podmínek Českých aerolinií a.s. týkajících se akce „Vánoce 2005 – darujte certifikát na zážitky“ vážné rozpory se zákonem. Obdobných pochybení se dopouští i řada dalších společností, které neumožňují zpětné vyplacení ceny certifikátů v případě, že uplyne doba jejich platnosti.

V rámci projektu financovaného Evropskou unií z programu Transition Facilities prozkoumali obchodní podmínky společností, nabízejících dárkové poukazy, vouchery, certifikáty na nákup zboží atp. Po právní analýze příslušných obchodních podmínek podnikatelů došli ke zjištění, že v drtivé většině případů dochází ze strany prodávajících k nelegálnímu jednání v případě uplynutí platnosti nevyužitých poukazů a jejich následné refundace. Obchodníci neumožňují jejich zpětné vyplacení  a v takovém případě  dochází k jejich bezdůvodnému obohacení.

Neproplacení poukazu je bezdůvodným obohacením

Někteří prodávající označují tento příjem dokonce jako "mimořádně generovaný zisk", což lze považovat za zjevnou snahu legalizovat toto bezdůvodné obohacení. Podle právníka Filipa Gregora z programu GARDE - EPS ustanovení občanského zákoníku umožňuje zánik práva pouze na základě zákonem uvedeného důvodu, nikoliv libovolným omezením doby jeho existence.

SOS se rozhodlo oslovit ČSA coby dominantního aktéra na našem trhu nabízejícího před Vánocemi dárkové poukazy a neumožňujícího refundaci propadlých poukazů, který navíc svoji nabídku podpořil masivní mediální kampaní.

SOS je toho názoru, že případná změna v obchodních podmínkách zmiňované akce „Vánoce 2005 – darujte certifikát na zážitky“ ze strany ČSA by vedla i ke změně obchodních podmínek obdobných nabídek jiných obchodníků. SOS vyzvalo ČSA doporučeným dopisem ze dne 12.12.2005, aby se zdržely protiprávního jednání a zároveň dalo dostatečný časový prostor, aby se ČSA mohly k argumentům SOS vyjádřit. ČSA na dopis nereagovaly. V současné době zvažuje SOS použití svého práva podat na ČSA žalobu podle § 25 zákona o ochraně spotřebitele na zdržení se protiprávního jednání.

Kdo poukaz nevyužije, ať se brání soudně

Ti, kteří takový poukaz obdrželi a nevyužijí ho, se mohou bránit přímo u ČSA, nebo u jiné firmy, od níž takový poukaz dostali.  Měli by trvat na svém právu buď dostat za poukaz kompenzaci nebo by jim ho prodejce měl vyměnit za jiný ve stejné hodnotě.

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: Blbosť
Martin
11. 1. 2006, 12:25
Re: Blbosť
t
9. 1. 2006, 11:54
Blbosť
Martin
7. 1. 2006, 14:34
Co je to za novinku
t
6. 1. 2006, 14:17

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená