FinExpert.e15.cz

Dařilo se softwaru

Minulý týden přinesl další růsty, když hlavní indexy opět vystoupaly na nová roční maxima. Nejvíce si připsal Nasdaq Composite (+ 2,6 %), když v pátek končil na 1858,24 bodech.

Na druhém místě se umístil širší index S&P 500 (+ 1,3 %), který uzavíral na 1021,39 bodech. Tradiční Dow Jones index se spokojil s růstem o 0,9 % na 9503,34 bodu.

Software in, polovodiče out? 
Katalyzátorů růstu bylo více. Z firemní sféry se dařilo hlavně softwarovému odvětví, když  pozitivně působily komentáře brokerských domů: Goldman Sachs zvedl doporučení na americký softwarový sektor, Wachovia na akcie Oracle či CS First Boston zvýšil rating u Siebel Systems. V neposlední řadě byl optimismus podpořen lepšími výsledky a výhledy společnosti Take-Two Interactive. 

Kladně se dal vyložit i komentář Johna Chamberse, CEO společnosti Cisco Systems, který vzkázal, že srpnové objednávky dopadly lépe než se čekalo. Také informace od Intelu potěšily, když společnost upřesnila již zvýšené výhledy (z 22. srpna) na probíhající kvartál. Nyní Intel očekává obrat 7,6 až 7,8 mld. USD vs. dřívější očekávání 7,3 až 7,8 mld. USD.
Intel tím trochu pomohl polovodičům, jež se minulý týden dostaly pod tlak a nenavázaly na mimořádné růsty z minulých týdnů, když jinak rychle rostoucí Filadelfský polovodičový index přidal pouze 0,8 %. 

Růst indexů byl podpořen i ekonomickými informacemi (např. ISM indexy). Studená sprcha ovšem přišla v pátek, kdy byly zveřejněny statistiky z trhu práce, který se nadále moc nelepší. Investoři neváhali a po třech růstových dnech, kdy indexy dosahovaly ročních maxim, využili páteční seanci k realizaci zisků.

Čekání na Oracle
Kromě tradiční reportů z ekonomiky (např. PPI, retail) se tento týden očekává zveřejnění finančních výsledků softwarového obra Oracle. Odhady pro fiskální první kvartál (končící v srpnu) jsou následující: zisk 8 centů na akcii při obratu 2,14 mld. USD; reportování Oraclu je naplánována na pátek před začátkem obchodování.  

Doma: PX 50 letos +40% 
Po předminulém týdnu, kdy české akcie posílily „pouze“ o 1 %, přišel opět jeden z tučnějších týdnů. Měřeno indexem PX 50 si tuzemské blue chips polepšily o 4 % na 643,2 bodu, tedy několikaleté maximum. Optimismus převládal od pondělka do středy včetně, kdy index postupně přidával 1 %, 2,5 % a 1,3 %. Zbývající dva dny trh mírně klesal, nicméně velký výprodej nebyl vidět.

Hlavními tahouny růstu se staly oba bankovní tituly, tj. Komerční banka a Erste Bank. Akcie Komerční banky hned v pondělí úspěšně atakovaly hranici 2400 Kč za jednu akcii, v úterý 2500 Kč a ve středu dokonce 2600 Kč. Nad 2600 Kč zůstaly i po zbytek týdne. Ze celý týden si tak Komerční banka polepšila o 10 %. Navíc agentura Standard & Poor’s této bance zvedla rating a zároveň upozornila na rostoucí potenciál tuzemského bankovního sektoru. Erste Bank si pro změnu lehce poradila s laťkou 2700 a 2800 Kč a pokud se optimismus přelije i do tohoto týdne, budeme svědky prolomení hranice 2900 Kč za akcii.

Vůbec špatně si nevedl ani Philip Morris, když během tří dnů papíry posílily o 10 % a daly se prodat za 15 360 Kč.

 

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená