FinExpert.e15.cz

Dárcovství krve - co bychom měli vědět?

Podrobné informace o dárcovství krve, které přinášíme v tomto článku, jistým způsobem přesahují hlavní náplň Osobních financí. Vedle základních informací o přístupu zdravotních pojišťoven k této tématice informujeme také o zdravotnické stránce dárcovství nejcennější tekutiny.
Dárcovství krve - co bychom měli vědět?

A krve by se v něm nedořezal...

Už malé děti se učí o krvi jako o vzácné tekutině, bez které je život nemožný. Množství krve v lidském těle záleží na pohlaví a váze člověka, ale obecně se dá říci, že člověk má cca 5 - 6 litrů krve, přesněji 9% tělesné hmotnosti. Život může ohrozit již ztráta kolem 1/3 tohoto množství a ztráta 1/2 krevního objemu znamená téměř okamžitou smrt.
Z odborného hlediska je krev směsí, přesněji řečeno suspenzí jednotlivých krevních buněk, plavajících v krevní plazmě. Těmi buňkami rozumíme jednak červené krvinky, bílé krvinky a krevní destičky. Krevní plazma je pak nažloutlá kapalina obsahující zejména vodu, bílkoviny (proteiny) a minerální látky (hlavně sodík, draslík, vápník...).

Krev jednotlivých lidí se, stejně jako ostatní tkáně těla, mírně liší od krve jiných lidí, ale podle svých vlastnosti se dělí do několika krevních skupin. Rozlišujeme 4 hlavní skupiny (A, B, AB a 0). Zařazení do určité skupiny spočívá v přítomnosti nebo nepřítomnosti speciálních molekul (antigenů, antigenních determinant) na povrchu červených krvinek a protilátek proti těmto antigenům, rozpuštěných v plazmě. Následující tabulka podává přehled jednotlivých krevních skupin a jejich zastoupení v naší populaci:

Klepněte pro větší obrázek

Krevní skupiny jsou doplněny ještě tzv. antigenem (D) a jeho protilátkou (anti-D). Osoby, které mají v krvi antigen D, nazýváme Rh pozitivní (Rh+) a osoby, které mají místo něj protilátku anti-D, nazýváme Rh negativní (Rh-). Rh-pozitivních lidí je v naší populaci asi 85 %. Krev lidí Rh-negativních je proto v transfúzních stanicích velmi žádaná, některé její skupiny jsou poměrně vzácné.

Jak jít darovat krev

Před odběrem nemusí dárce nijak hladovět, pouze 14-16 hodin před odběrem omezí příjem mastných a tučných jídel (včetně čokolády, vysokotučných sýrů apod.) a alkoholu. Po zabijačce nebo po alkoholickém dýchánku tedy na odběr krve raději nechoďte. Je také vhodné dostatečně pít. V den odběru je vhodné lehce posnídat, např. suchý rohlík s čajem nebo kávou. 
Dárce se nemusí na odběr objednávat ani chodit na lékařskou prohlídku. Po příchodu na transfůzní stanici vyplní zdravotní dotazník za účelem zjištění skutečností, vylučujících  dárcovství, a přihlásí se k odběru. Pokud od doby posledního odběru změnil zdravotní pojišťovnu, musí tuto skutečnost ohlásit. Před odběrem je každému dárci provedeno vyšetření na množství hemoglobinu v krvi. Hladina hemoglobinu by neměla být nižší než 125 g/l u žen a 135 g/l u mužů. Dále je změřen krevní tlak a puls. Předpokladem odběru je systolický krevní tlak mezi 100 - 180 mm Hg (milimetrů sloupce rtuti) a puls 50 - 100 tepů za minutu. Lékař přitom kontroluje, zda dárce nemá např. příznaky chřipky, angíny, apod. v podstatě tedy provádí běžnou lékařskou prohlídku. Poté následuje samotný odběr krve, při kterém se používá jednorázový materiál. Samotný odběr trvá 5 až 10 minut, přičemž je dárci odebráno 450 mililitrů tzv. „plné“ krve. To je množství které je zdravý organismus schopen přestát bez větších potíží. Jen ojediněle se po odběru může objevit pocit motání hlavy nebo závratě, vzácně pak mdloba, většinou způsobené nervozitou nebo hladověním před odběrem. Dárcům mohou být také odebrány pouze jednotlivé služky krve (tzv. aferetický odběr). Při tomto odběru se odebírá pouze jedna nebo několik kombinací krevních složek, např. plazma, trombocyty nebo červené krvinky. Odebírá se pouze ta složka krve, která je aktuálně potřebná pro léčbu nemocných a ostatní složky se během odběru vrací dárci. Protože se při přístrojových odběrech vracejí červené krvinky dárci, mohou být odběry plazmy nebo trombocytů prováděny častěji, až jedenkrát za měsíc. Dárci pro aferetické odběry se většinou vybírají z vhodných dárců plné krve.
Minimální interval mezi dvěma po sobě následujícími odběry „plné“ krve je 8 týdnů. U mužů se neprovádí více jak 5 odběrů za rok, u žen více než 4, ale obvykle jsou doporučeny za rok 4 odběry pro muže a 3 pro ženu. Po odběru krve dostává dárce malé občerstvení (šálek kávy, tatranku a většinou 5 cl tvrdého alkoholu na povzbuzení krevního oběhu), dále stravovací poukázku do doporučených zařízení nebo je mu pro zjednodušení hodnota tohoto občerstvení přímo proplacena (obvykle činí 100-200 Kč, podle zdravotní pojišťovny a podle počtu dosud provedených odběrů. Tato finanční náhrada není zdaňována, je příspěvkem dárci na zotavení a obnovení tělesných sil po odběru).

Předpoklady dárcovství

Dárcem se ale nemůže stát každý člověk. Dárcem může být každý člověk, který se sám
svobodně rozhodne a splňuje tyto základní podmínky:
- věk mezi 18 - 65 lety (ale pro první odběr se už nedoporučuje věk nad 60 let)
- hmotností větší než 50 kg,
dále:
- netrpí vážnější alergií
- neprodělal zánět jater, nebo jiné onemocnění jater
- neprodělal zánět ledvin, netrpí chronickým onemocněním ledvin
- neprodělal onemocnění přenosné ze zvířete na člověka (např. toxoplazmózu, tularemii, brucelózu)
- netrpí onemocněním srdce a cév (infarkt, srdeční vada, vysoký krevní tlak)
- netrpí vážným kožním onemocněním
- neměl malárii ani jinou tropickou nemoc
- neprodělal pohlavní nemoc (kapavka, syfilis)
- neprodělal TBC
- netrpí vředovou nemocí žaludku, ani onemocněním žlučníku či slinivky
- neměl tyfus, paratyfus
- netrpí revmatickým onemocněním
- netrpí zvýšenou krvácivostí (z nosu, dásní)
- nemá onemocnění nervového systému (epilepsie, roztroušené skleróza)
- v pokrevním příbuzenstvu nemá výskyt Creutzfeldt-Jacobovy nemoci
- neprodělal žádnou transplantaci orgánů včetně oční rohovky
- není alkoholik nebo toxikoman
- v letech 1980-1996 nebyl déle než 1/2 roku v Anglii či Francii (z důvodu prevence před lidskou obdobou nemoci BSE)
- není HIV-pozitivní ani nepatří do tzv. rizikových skupin (promiskuitní způsob života, nitrožilní narkomani, pohlavní styk mezi muži, sexuální styk za úplatu, sexuální partner HIV pozitivní)

Dárce musí splňovat ještě tyto podmínky:
- není právě nemocen
- v posledním půl roce nebyl v kontaktu s vážnou nakažlivou nemocí (žloutenka, TBC, pohlavní nemoci, malárie)
- v posledním půl roce nebyl na operaci
- v posledním měsíci neužíval antibiotika
- v posledním týdnu mu nebyl trhán zub
- u žen: nemá právě menses, od posledního porodu uplynulo aspoň devět měsíců (obdobně i u předčasně ukončeného těhotenství)

 

 

Další kapitola
 

celkem 13 komentářů

Nejnovější komentáře

tak v olmiku je za zlatou mhd na rok za 150kč.super!...
peta
16. 10. 2012, 21:43
Re:Dárcovství krve: povinnosti zaměstnavatele, pro
Jarmila Píchová
5. 3. 2007, 00:27
Dárcovství krve: povinnosti zaměstnavatele, programy...
Ing.Roman RÁBEK
4. 7. 2005, 12:55
Víno
vladik
25. 3. 2005, 12:42
Peníze na jídlo?
Martina
17. 3. 2005, 17:02

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená