FinExpert.e15.cz

Dárcovské SMS a DPH: Ministerstvo financí a operátoři našli konečně společnou cestu

Ministerstvo financí připravilo návrh legislativní úpravy zákona o DPH tak, aby neziskové organizace získaly celou částku, která byla prostřednictvím dárcovské SMS zaslána.

Stát na DMS vydělávat nechce

V souvislosti s DMS se totiž již dříve v médiích objevilo, že tyto SMS zprávy jsou zatěžovány daní z přidané hodnoty a stát tak vydělává na těchto dobročinných akcích. Dana Trezziová, náměstkyně ministra financí k této kauze uvedla, že finanční dary DPH nepodléhají a nikdy nepodléhaly. Odpověď, proč mobilní operátoři na DMS zprávy DPH uplatňují a výpočet DPH u DMS zprávy, je tedy třeba hledat přímo u operátorů.

Dar nezdaníme, SMS ano

Peněžité dary nepodléhají dani z přidané hodnoty. Telekomunikační služby ano. Pro mobilní operátory tak vzniká situace, kdy vedle telekomunikační služby inkasují i prostředky, které mají jiný účel. Ty je však pro potřebu evidence DPH nutno sledovat odděleně, a je nutno s nimi zacházet podle jejich určení. A to je zjevně problém, se kterým se mobilní operátoři včas (tj. před tím, než zasílání DMS zpráv umožnili) nevypořádali, a tak vznikla situace, kdy mobilní operátoři odvádějí DPH i z něčeho, co DPH vůbec nepodléhá.

Ministerstvo dále uvádí, že dárcovské SMS zprávy jsou pro neziskový sektor efektivní metodou výběru i menších částek od velkého okruhu osob. Pro občany je to pak pohodlný způsob, jak i malou a únosnou částkou přispět na obecně prospěšné účely. Proto jsme se snažili najít efektivní řešení celého problému.

Vrátit DPH půjde i zpětně

MF připravilo návrh legislativní úpravy zákona o DPH tak, aby usnadnila situaci mobilních operátorů v případech, kdy mobilní operátoři již "chybně" DPH z DMS odvedli. Mobilní operátoři by tak měli možnost vystavit daňové dobropisy i v případech, kdy to podle stávajícího znění zákona o DPH není možné, nebo je to velmi problematické. V případě přijetí pozměňovacího návrhu, Ministerstvo financí věří, že nastane stav, kdy se příjemcům prostředků z takto pořádaných kampaní dostane všeho, co pro ně bylo inkasováno, a státu zůstane jen to, co mu skutečně náleží, tj. DPH z poskytnuté telekomunikační služby.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená