FinExpert.e15.cz

Daňový tip č. 8: Starobní důchod, podnikání a platba pojistného

Dotaz: Dosud jsem pracoval jako zaměstnanec, hlavní pracovní činnost. Budu žádat o starobní důchod a v důchodě hodlám ve zmenšené míře vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Jaké budou moje povinnosti jako starobního důchodce, jenž podniká vůči OSSZ a VZP, budu platit pojistné na DP, když už budu důchodce? Budu platit nemocenské pojištění, budu platit pojistné na zdravotní pojištění?. Slyšel jsem, že do určité výše výdělku uvedené pojistné platit nemusím, ale mám několik protichůdných informací. Sdělte mi prosím jak to je, zda musím platit zálohy na DP OSVČ, zálohy na NP OSVČ a zálohy na zdravotní pojištění. Jak je to se zdaněním mých příjmů, vztahuje se na mě minimální základ daně?


Odpověď: Z hlediska sociálního pojištění a z hlediska zdravotního pojištění budete ve starobním důchodu považován za osobu vykonávající vedlejší samostatnou výdělečnou činnost. Doložení přiznání starobního důchodu se nevyžaduje od OSSZ, byl-li tento důchod přiznán Českou správou sociálního zabezpečení. V prvním roce podnikání máte možnost se přihlásit nebo nepřihlásit k důchodovému pojištění. Většina starobních důchodců se k důchodovému pojištění nepřihlašuje. Proto ze skutečného výdělku nebudete muset platit důchodové pojištění. V přehledu za rok 2005 budou Vaše příjmy porovnávány s rozhodnou částkou, pro rok 2004 to bylo 40 410 Kč, pokud tuto částku přesáhnete, budete muset platit důchodové pojištění. Pokud jí nepřesáhnete, zase máte volbu přihlásit či nepřihlásit se k důchodovému pojištění. Co se týče nemocenského pojištění. Z toho pojištění se platí případné nemocenské dávky, jelikož jste v důchodu a peníze dostáváte neustále, ve většině případů se nevyplácí toto pojištění platit. Pokud se týká zdravotního pojištění. Zálohy na zdravotní pojištění platit nemusíte. V přehledu za příslušný rok potom zaplatíte pojištění ze skutečně vydělaných příjmů po odpočtu výdajů. Minimální základ daně se na Vás nevztahuje. Zdaňujete jen skutečně vydělané příjmy po odpočtu výdajů.

Další informace na téma daně 2004:

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

dotaz
anna
1. 10. 2009, 12:30
Starobní důchod, podnikání...
Jarmila Ševečková
5. 2. 2006, 15:50

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená