FinExpert.e15.cz

Daňový tip č. 7: Daně a zaměstnání, speciální případy

Dotaz: Jsem zaměstnán jako zaměstnanec. Podnikat jsem začal v roce 2003. Mám živnostenský list, ale během loňského roku jsem si na na živnostenský list nevydělal ani korunu. Situace je taková, že jsem živ. list nepozastavil, ale za celý rok jsem nevydal ani jednu fakturu. Mé příjmy byly nulové. Mám podávat daňové přiznání?

Odpověď: Musíte podat daňové přiznání typ B. Tam uvedete v příloze č. 1 týkající se podnikání nulové příjmy a výdaje. V příloze č. 2 vyplníte příjmy, sražené pojistné a základ daně na základě "Potvrzení zdanitelných příjmů,..." od zaměstnavatele. Přenesete to do "těla" daňového přiznání. Minimální základ daně se na vás nevztahuje. Budete proto v globálu danit jen příjmy ze zaměstnáni.

Dotaz: Má družka byla v roce 2004 v evidenci uchazečů o zaměstnání, poté pracovala tři měsíce, pak byla opět v evidenci úřadu práce a teprve ke konci roku získala zaměstnání, které má dosud. V prvním (tříměsíčním) zaměstnáním však nemohla uplatnit odpočitatelné položky na děti, protože se v tom roce též rozváděla a byl problém s doložením skutečnosti, že děti byly svěřeny soudem do její péče. V tom prvním zaměstnání jí slíbili, že to vyrovnají při daňovém vyrovnání za rok 2004, ale už to nestihli. Potvrzení o příjmech a sražených zálohách na daň samozřejmě má. V tom nynějším zaměstnání už odpočitatelné položky uplatňuje. Není nám bohužel jasné, jestli když teď existuje pouze jeden zaměstnavatel a nejsou žádné jiné příjmy, bude muset má družka podat samostatné daňové přiznání na finančním úřadu nebo jestli by to měl všechno zařídit její současný zaměstnavatel, případně co si máme ověřit a na co dát pozor, aby došlo k vrácení odpočitatelných položek na děti, které nebyly uplatněny.

Odpověď: Vše záleží na tom, jestli vaše družka požádala svého nynějšího zaměstnavatele o vyúčtování daně za rok 2004 (do 15. 2. 2005). Jestliže ano, ten zřejmě odpočitatelné položky na děti (na celých 12 měsíců uplatnil), je třeba se zeptat na jeho mzdové účtárně. Samostatné daňové přiznání podávat sám nemusíte, pokud nemáte zaměstnání souběžně, to ve vašem případě není. Protože pokud máte zaměstnání postupně, přenášíte si sebou i potvrzení o příjmech a sražených zálohách na daň z jednoho zaměstnání do druhého a poslední zaměstnavatel potom provedete na základě vaší žádosti vyúčtování daně za příslušný rok.

Další informace na téma daně 2004:

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená