Dotaz: Musí každý platit stejnou minimální daň?
Odpověď: Každý stejnou daň neplatí. Zákon o dani z příjmu 586/1992 Sb. stanovuje institut minimálního základu daně. Podle postupu výpočtu daňové povinnosti se od základu daně odečítají odčitatelné položky a ty má každý poplatník jiný. Někdo má jen základní odčitatelnou položku (na poplatníka), někdo si uplatňuje odčitatelné položky na děti, poskytnuté dary, zaplacené úroky z hypotečního úvěru, zaplacené příspěvky na penzijní připojištění, apod. Neplatí proto tvrzení, že každý musí zaplatit stejnou daň, je stejný pouze základ daně.
Dotaz: Jsem zaměstnanec jednoho podniku, kde jsem v hlavním pracovním poměru, od roku 2002 mám živnostenský list a podnikám. Vztahuje se na mě minimální základ daně?
Odpověď: Minimální základ daně se na Vás vztahuje, protože jste začal vykonávat samostatnou výdělečnou činnost už před více než dvěma lety. Nevztahoval by se na Vás, pokud byste začal podnikat v roce 2003 nebo 2004. Minimální základ daně se u Vás bude ale porovnávat ze základem daně ze závislé činnosti a podnikání.
Dotaz: Přerušil jsem v průběhu roku 2004 podnikání. Vztahuje se na mě minimální základ daně?
Odpověď: Minimální základ daně se na Vás vztahuje, jelikož přerušení podnikání není považováno za ukončení samostatné výdělečné činnosti. Minimální základ daně bude v alikvotní výši vzhledem k počtu měsíců, po které jste samostatnou výdělečnou činnost vykonával. Např. pokud jste vykonával samostatnou výdělečnou činnost od ledna do června, minimální základ daně bude pro Vás 50 500 Kč, tj.: 101 000 Kč vyděleno 12 měsíci a vynásobeno počtem měsíců, po které trvala samostatná výdělečná činnost. To samé platí i o obnovení samostatné výdělečné činnosti, to není považováno za zahájení samostatné výdělečné činnosti.
Odpovědi poskytla: Lucie Štěrbová, DiS. Další informace na téma daně 2004: