FinExpert.e15.cz

Daňový tip č. 5: Daňové povinnosti při minimálním objemu podnikání

Dotaz: Chystám se na své první daňové přiznání, jsem student a pracoval jsem na živnostenský list. Nechápu však jestli mám povinnost vést daňovou evidenci, koupil jsem si totiž o tom knížku a tam se píše, že "Povinnost vést daňovou evidenci mají fyzické osoby které neuplatňují výdaje procentem z příjmů, jedná se o osoby které v průběhu roku nesledují výdaje na dosažení příjmů ale ty vypočítají na konci roku jako procento z příjmů". To si trochu protiřečí, já rozhodně budu uplatňovat výdaje procentem z přímů, jediný můj náklad byl živnostenský list za 1000 Kč.

Když si teď zvolím náklady jako procento z příjmů, v mém případě je to sazba 25 %, budu si pak příští rok moci zase vybrat, tedy jestli nebudu muset pořád uplatňovat náklady jako procento z příjmů? Ještě k té daňové evidenci - veškerá moje sbírka finančních papírů spočívá asi v sedmi fakturách za cca 45 000 Kč, nejsem plátce DPH a pracoval jsem čtyři měsíce. Další věc co mě zajímá jsou příjmy z kapitálového majetku, jde totiž o to, že jsem si peníze posílal na běžný účet, tedy že stát si svých 15 % už  z úroku strhnul, já budu taky v 15 % sazbě  takže by to mělo být vyřešeno a do příslušně kolonky v daňovém přiznání bych napsal nula Kč.

Další věc se týká razítek, normální razítko mělo jméno, příjmení, název živ. list, telefon, místo podnikání, IČO, ale na zdravotní pojišťovně jsem se náhodou dozvěděl, že se má používat ještě další razítko kde má být uvedeno kdo, kde, kdy vydal živnostenský list a jeho evidenční číslo, na FÚ o tom neslyšeli, na Živ. úřadu taky ne , taky jsem to pustil z hlavy ale stejně by mě zajímalo jak to je. Na závěr se chci zeptat, jak si FÚ ověří, že jsem si ty čísla nevymyslel? Tedy zda jsem skutečně byl studentem v té době apod., mám totiž pocit, že FÚ, zdavotní a sociálka spolu vůbec nekomunikují, ba si přímo spíše konkurují a je nutné kvůli tomu vypisovat třikrát každý doklad.

Odpověď: Každý rok si můžete zvolit, jak budete výdaje uplatňovat, zda ve skutečné výši nebo procentem z příjmů. Jenom bych připomněla, že pokud uplatňujete výdaje procentem z příjmů, můžete si navíc ještě od příjmu odečíst skutečně zaplacené pojistné. Pokud máte svůj "osobní" účet, ten je už zdaněn, proto úroky z něho už neevidujete a nepřiznáváte podle § 8. Pokud jde o informace ohledně zápisu do ŽR, já osobně jsem to vyřešila tím, že to mám v záhlavích faktur. Sociálka, zdravotní a FÚ spolu komunikují jen, když máte něco doplácet, kontrolují apod. Ale oznamovat a vše vypisovat musíte na každé zvlášť. Daňovou evidenci povedete, pokud nebudete uplatňovat výdaje procentem z příjmů.


Odpověď poskytla: Lucie Štěrbová, DiS. Další informace na téma daně 2004:

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená