FinExpert.e15.cz

Daňový tip č. 14: Práce na živnostenský list při zaměstnání

Dotaz: Pracuji ve školství jako učitel a rád bych si přivydělal prodejem výukových materiálů vlastní výroby, které bych chtěl nabídnout na seminářích. K tomu potřebuji školám vydávat doklady. Nejspíš je nutný živnostenský list a s tím souvisí můj dotaz. Vyplatí se mi takto podnikat, když jsou zde různé daně z příjmu, minimální daně, odvody sociálního pojištění apod? Některý měsíc neprodám třeba nic a druhý například pomůcky za 3000 Kč. Nedostanu se "do mínusu" tím, že zaplatím státu více než vydělám?
Druhý dotaz se týká soukromé výuky. Pokud bych vyučoval soukromě hru na klavír, mohu tuto činnost uplatnit na stejný živnostenský list jako prodej pomůcek pro školy nebo je nutné zařídit druhý ŽL? A vyplatí se mi to, když budu mít za měsíc příjem okolo 2000 Kč?

Odpověď: V první řadě si musíte uvědomit, že by pro vás platilo, že vaše příjmy z podnikání by pro vás byly vedlejší příjmy, hlavní příjem máte za své zaměstnání učitele, zde máte jistě uzavřenou Pracovní smlouvu. Jestliže v roce 2005 začnete podnikat, nebude se na vás vztahovat minimální daň za roky 2005 a 2006. Od roku 2007 se na vás vztahovat bude (za současných legislativních podmínek), ale minimální základ daně se u vás bude porovnávat se součtem dílčích základů, tj. součet příjmů ze zaměstnání a s podnikání. Zde se domnívám, že byste problém neměl. Co se týče zdravotního a sociálního pojištění, toto pojištění se vám bude počítat ze skutečně "vydělaných" příjmů po odpočtu výdajů z podnikání.
Na prodej výukových materiálů je nutný živnostenský list, pokud by to nebyla nahodilá činnost dle §10 Zákona o dani z příjmů č. 586/1992 Sb. A na soukromou výuku je vedle toho nutné mít druhý živnostenský list, na výuku hry na klavír. Konkrétně volná živnost č. 111.: Výuka v oblasti umění a společenského tance - ta se týká výuky hry na klavír. Vyplatí se vám to, protože můžete zažádat o dva živnostenské listy najednou a živnostenský list samotný vyjde na 1 000 Kč.

Další informace na téma daně 2004:

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená