FinExpert.e15.cz

Daňový tip č. 1: Společné zdanění manželů

Dotaz: Rád jsem si přečetl článek v novém čísle Osobních financí o společném zdanění manželů. Bohužel jste v něm neuvedli, jak je to s placením daně, když není podáváno společné daňové přiznání (jak jsem předpokládal), ale každý z manželů si ho podá zvlášť, tudíž jednomu vznikne přeplatek a druhému nedoplatek. V našem případě vznikne manželce nedoplatek 40 000 Kč (nemá žádné příjmy, neboť je doma s dítětem, já mám příjem kolem 550 000 Kč hrubého ročně).
Lze tedy přeplatek z mé daně použít na nedoplatek manželčiny daně? Běžně totiž nemáme 40 000 Kč k dispozici a budeme muset čekat, až nám finanční úřad vrátí můj přeplatek, ale za tu dobu nám naskáče penále za nezaplacenou daň.
Takto si ale SPOLEČNÉ zdanění nepředstavuji.

Odpověď: Kdyby naši zákonodárci více přemýšleli, tak skutečně by nebylo třeba, aby při společném zdanění manželů podávali daňové přiznání oba manželé. Šlo by to udělat tak, aby ho za oba manžele podával pouze jeden manželů s tím, že by se v rámci tohoto jednoho daňového přiznání vyřešila i vámi zmiňovaná situace, tj., že by se přeplatek u jednoho manžela započetl s nedoplatkem u druhého manžela a pokud by vzniknul u tohoto rozdílu pořád nedoplatek, tak by byl pouze tento odveden na účet správce daně. Pokud by u rozdílu vzniknul přeplatek, tak by správce daně vracel pouze tuto nižší část přeplatku oproti přeplatku v plné výši u jednoho z manželů.

Podle současné právní úpravy je to však tak, že zákon o správě daní a poplatků a ani žádný jiný daňový zákon neumožňuje, aby byl přeplatek poplatníka převeden na úhradu nedoplatku daně u jiného poplatníka, a to ani v případě, že je tímto druhým poplatníkem manželka. Jednoduše řečeno: pouze u téhož poplatníka lze převést přeplatek na jedné dani na úhradu nedoplatku u jiné daně.

Protože na vrácení vašeho přeplatku má správce daně až 30 dní a vy byste z toho důvodu 30 dní nemohli s manželkou zaplatit její nedoplatek na dani, tak z 40 000 Kč by jí za tu dobu naběhlo penále ve výši cca 1 200 Kč (za každý den prodlení ve výši 0,1 % z částky 40 000 Kč). O prominutí penále byste však správce daně mohli požádat, čemuž on může, ale také nemusí vyhovět.

Nicméně je třeba iniciovat naše zákonodárce, aby došlo v daňových zákonech k příslušným změnám, které odstraní nedomyšlenosti snižující efekt společného zdanění manželů.

Další informace na téma daně 2004:

Jak vyplnit daňové přiznání

Daňová poradna

Elektronické podání daně z příjmu

Další článek


 

celkem 8 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: 40000 ??
Alkáč
4. 11. 2005, 10:55
Re: Další možné řečení
Hashim Habiballa
25. 6. 2005, 10:58
Re: Řešení
Zdeněk R.
28. 3. 2005, 11:02
Re: Dotaz
Lucie Štěrbová,
18. 3. 2005, 10:58
Další možné řečení
-mk
18. 3. 2005, 10:18

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená