FinExpert.e15.cz

Daňový speciál Osobních financí

Na přiznání k dani z příjmu máte pouze dva týdny, a tak vám snad přijde vhod náš daňový speciál. Všechny důležité články, odkazy a formuláře pekně pohromadě. Přiznejte se!
Daňový speciál Osobních financí

Daňové přiznání je doslova každoroční noční můrou spousty drobných podnikatelů a zaměstnanců. V tomto článku vám přinášíme přehled zajímavých článků, odkazů a formulářů týkajicích se přiznání k dani z přijmu.

Zajímavé čtení

Klepněte pro větší obrázek Jak ušetřit na dani z příjmu
Pro výpočet daně z příjmu je nejdůležitější co nejnižší daňový základ. Existuje několik legálních možností, jak základ pro výpočet daně z příjmu snížit a platit tak méně na daních.

Klepněte pro větší obrázek Kdo podává daňové přiznání?
Konec března se nezadržitelně blíží. Finanční úřady budou opět praskat ve švech, protože daňové přiznání se podává až poslední možný den. Kdo všechno musí podat přiznání k dani?

Klepněte pro větší obrázek Jak správně zaplatit daň
Podnikáte a musíte státu zaplatit daň z příjmu? Existuje více možností, jak správně daň zaplatit. Kdo je pověřen výběrem a na jaké číslo účtu se tolik nepopulární daň z příjmu platí?

Další zajímavé čtení...

Hledáte radu?

Daňová poradna Osobních financí (1.)
Jak daní příjmy studenti vydělávající si na brigádě? Pracujete na "Dohodu"? Budete si muset sestavit daňové přiznání...

Daňová poradna Osobních financí (2.)
V druhém díle daňové poradny se dozvíte, jestli je lepší požádat o zúčtování daně zaměstnavatele, nebo se spolehnout na sebe a podat si daňové přiznání....

Daňová poradna Osobních financí (3.)
Předplatili jste si internet na celý rok a poskytovatel po vás chce doplatit rozdíl DPH? Odmítá zaměstnavatel vytavit potvrzení o příjmech za předchozí rok?

Formuláře ke stažení

Formulář daňového přiznání typu A (přiznání k dani z příjmů fyzických osob pro poplatníky mající příjmy pouze ze závislé činnostia funkčních požitků ze zdrojů na území České republiky)
S T Á H N O U T  (PDF, 102 kB)

Pokyny k vyplnění přiznání k dani (typ A) z příjmů fyzických osob pro poplatníky mající příjmy pouze ze závisléčinnosti a funkčních požitků ze zdrojů na území České republiky
S T Á H N O U T (PDF, 96 kB)

Formulář daňového přiznání typu B
S T Á H N O U T  (PDF, 260 kB)

Pokyny k vyplnění přiznání k dani z příjmů fyzických osob
S T Á H N O U T  (PDF, 136 kB)

Formulář typu A se vzorci (umí daň spočítat)
S T Á H N O U T  (XLS, 253 kB, zdroj: www.finance.cz)

Formulář typu B se vzorci (umí daň spočítat)
S T Á H N O U T  (XLS, 565 kB, zdroj: www.finance.cz)


Aktuální daňové tipy

Pozor na budoucí příjmy
Osvobození se dále nevztahuje na příjmy, které budete mít z budoucího prodeje rodinného domu, bytu, případně spoluvlastnických podílů na tomto majetku, pokud jej uskutečníte v době do 2 let od nabytí. Rovněž se osvobození nevztahuje na příjmy z budoucího prodeje nemovitosti, který proběhl do 2 let od vyřazení nemovitosti z obchodního majetku, i když bude kupní smlouva uzavřena až po 2 letech od nabytí nebo po 2 letech od vyřazení z obchodního majetku.

O co se snižuje základ daně
O jaké částky se sníží základ daně za rok 2004 je stanoveno v § 15. Tyto částky za stanovených podmínek zohledňují:

 • osobní a rodinný stav poplatníka (částky na poplatníka, na vyživované dítě, na manželku, částky zohledňující pobírání invalidního důchodu a studium),
 • dobročinná činnost poplatníka (dary poskytnuté na charitativní a veřejně prospěšné účely),
 • péče poplatníka o své bytové potřeby (částky zaplacených úroků z úvěru ze stavebního spoření a úroků z hypotečního úvěru jakož i z úvěru s nimi souvisejícího, použitého na financování bytových potřeb),
 • péče poplatníka o zajištění příjmu ve stáří (částky zaplacené poplatníkem na jeho penzijní připojištění se státním příspěvkem a na jeho soukromé životní pojištění),

členství poplatníka v odborové organizaci (zaplacené členské příspěvky odborové organizaci).

Než začnete odečítat
U odečitatelných položek platí, že o daňovou ztrátu se sníží úhrn dílčích základů daně zjištěných podle jednotlivých druhů příjmů. Tuto daňovou ztrátu nebo její část, kterou nelze uplatnit při zdanění příjmů ve zdaňovacím období, ve kterém vznikla, lze odečíst od tohoto úhrnu v následujících 5 zdaňovacích obdobích (v 7 u daňové ztráty vzniklé za rok 2003 a předchozí zdaňovací období).

Kdo má výjimku
Daňové přiznání nemusí podávat ten, kdo má příjmy ze závislé činnosti a funkčních požitků podle § 6 (tedy poplatník v zaměstnaneckém poměru). Za rok 2004 nebude povinen podat daňové přiznání tehdy, pokud budou splněny následující podmínky:

 • tyto příjmy má pouze od jednoho a nebo postupně od více plátců včetně doplatků mezd od těchto plátců,
 • neuplatňoval odečet úroků (§ 15 odst. 10 a 11 ZDP) z hypotečního úvěru banky, popřípadě z jiného úvěru poskytnutého bankou v souvislosti s hypotečním úvěrem,
 • podepsal u všech těchto plátců daně na zdaňovací období prohlášení k dani podle § 38k a vyjma příjmů od daně osvobozených a příjmů, z nichž je vybíraná daň zvláštní sazbou daně, nemá jiné příjmy podle § 7 až 10 vyšší než 6 000 Kč.

Rovněž nebude povinen podat daňové přiznání poplatník, jemuž plynou pouze příjmy ze závislé činnosti a funkčních požitků ze zahraničí, které jsou podle § 38f vyjmuty ze zdanění.

Příspěvek na penzijní připojištění
Zaměstnanec pobíral v roce 2004 za svou práci každý měsíc mzdu v hrubé výši 20 000 Kč (vyměřovacím základem pro pojistné tak bylo za každý měsíc 20 000 Kč). Jako plnění stabilizační povahy, zaměstnavatel každý měsíc poukázal částku ve výši 1 000 Kč jako jeho příspěvek na penzijní připojištění se státním příspěvkem a to na účet jeho zaměstnance u penzijního fondu. Tato částka bude u zaměstnance od daně osvobozena v plné výši, protože stanovené maximum 5% z 20 000 Kč nebylo překročeno.

Zaměstnavateli, který bude mít jako zdaňovací období kalendářní rok, bude jako daňový výdaj uznána částka ve výši 7 200 Kč ( 3% z 240 000 Kč).

Optimalizujte pojistné
Pár zásad, kterými bychom se měli při optimalizaci plateb pojistného u zaměstnanců a zaměstnavatelů řídit:

 • Pojistné se platí z příjmů zúčtovaných zaměstnavatelem zaměstnanci v souvislosti s výkonem zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění.
 • Pojistné se dále platí pouze ze čtyř druhů taxativně vyjmenovaných příjmů zúčtovaných zaměstnavatelem zaměstnanci nikoliv v souvislosti s výkonem zaměstnání, nýbrž pouze v souvislosti se zaměstnáním, které zakládá účast na nemocenském pojištění (viz dále).
 • Pokud zaměstnanec obdržel příjmy ze zaměstnání, které nezakládá účast na nemocenském pojištění, tak se z nich pojistné neplatí.
 • Pojistné se neplatí z příjmů podle dohod o provedení práce.
 • Když je příjem osvobozen od daně z příjmů, tak se z něj také často neplatí pojistné.
 • Pokud už se musí platit daň z příjmů, tak se často opět pojistné neplatí.

Klepněte pro větší obrázekDaňové tipy jsou vybrány z knihovničky OF: Daňové tipy a triky, která vychází jako součást Osobních financí č. 3/04 18. března 2004. K tomuto číslu je také přiloženo užitečné CD plné finančních programů, daňových formulářů, potřebných zákonů, finančních kalkulaček a mnoha dalších důležitých informací.

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená