FinExpert.e15.cz

Daňové zvýhodnění na děti: vše, co potřebujete vědět

Nově platí vyšší „sazby“, čtěte jak ušetřit na daních.
Daňové zvýhodnění na děti: vše, co potřebujete vědět

Máte děti? Jste zaměstnaní? Pak je čas na to začít řešit vyplnění a podepsání tiskopisu „Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti“ nový vzor č. 24 (PDF) pro letošní rok (dále jen Prohlášení) a čerpat daňové zvýhodnění či bonus. Je to jedno a to samé o bonus jde, pokud zvýhodnění převyšuje (zálohu na) daň. Vyplnění formuláře byste měli stíhat prakticky do konce ledna. Od roku 2015 platí několik změn, které vám trochu znechutí ono papírování, ale zase vám o něco vylepší rodinný rozpočet, pokud máte více než jednoho potomka.

Klepněte pro větší obrázek
Prohlášení poplatníka, neboli „ten růžovej papír“ (obr. financnisprava.cz)

Vše plyne ze zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (dále jen ZDP), takže pokud na to máte nervy, můžete si ho pročíst, ale není to nezbytně nutné. Krom výjimečných případů si totiž vystačíte s tímto přehledem.

Daň z příjmů fyzických osob: Nejdůležitější změny pro rok 2015

Daň z příjmů fyzických osob: Nejdůležitější změny pro rok 2015

Pracujícím rodičům se uleví. Pozor na novou oznamovací povinnost.

Jako první je třeba definovat ono vyživované dítě. Jde o dítě vlastní, osvojené, dítě druhého z manželů, vnuka nebo vnuka druhého z manželů, pokud jeho rodiče nemají dostatečné příjmy, z nichž by mohli daňové zvýhodnění uplatnit. Dítě musí být buď nezletilé, připravující se na budoucí povolání nebo takové, které se ze zdravotních důvodů připravovat nemůže. Pro druhou kategorii platí věková hranice 26 let.

Papírování na druhou...

Pozor, zvýhodnění na vyživované dítě si v daném období může uplatnit vždy jen jeden z rodičů (v měsíci). S tím souvisí i nový požadavek finanční správy na potvrzení od zaměstnavatele druhého z rodičů (pokud je zaměstnán). Jde o potvrzení pro zaměstnavatele toho rodiče, který si zvýhodnění uplatňuje od zaměstnavatele toho rodiče, který si zvýhodnění neuplatňuje. Zkrátka aby bylo jasno v tom, kdo zvýhodnění čerpá... Finanční správa proto vymyslela nový tiskopis. Jeho název je dlouhý, proto přímo odkaz ke stažení (PDF).

V případě, že manželé uplatňují například každý jedno dítě, opatří si navzájem (každý pro zaměstnavatele toho druhého) potvrzení od svého zaměstnavatele, kde uvedou jméno, RČ dítěte, v jaké výši uplatňují zvýhodnění plus to dítě či děti, na které si zvýhodnění neuplatňují. Potvrzení platí trvale do doby, než dojde ke změně rozhodných skutečností. Znovu musí toto potvrzení poplatníci předložit v případě, že dojde ke změně v počtu vyživovaných dětí, v důsledku kterého se bude měnit výše daňového zvýhodnění uplatňovaná na další dítě či děti.

Dlužíte na daních? Využijte posečkání

Dlužíte na daních? Využijte posečkání

Když nemáte z čeho, můžete berňák požádat o posečkání.

Než přejdeme ke zvýhodněním a jejich nové výši, vězte, že pokud podnikáte a uplatňujete si výdaje paušálem, na zvýhodnění na děti nemáte nárok. Nárok máte jen v případě, že uplatňujete výdaje ve skutečné výši.

Nové „tarify“:

  • první dítě: 1 117 Kč měsíčně (13 404 Kč ročně)
  • druhé dítě: 1 317 Kč měsíčně (15 804 Kč ročně)
  • třetí a každé další dítě: 1 417 Kč měsíčně (17 004 Kč ročně)

Důležité skutečnosti:

  • daňové zvýhodnění lze přiznat jen pokud máte příjem alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy, tj. v roce 2015 částku 55 200 Kč (6× 9 200 Kč) a pokud výše daňového bonusu činí alespoň 100 Kč ročně (maximálně 60 300 Kč)
  • měsíčně máte na zvýhodnění nárok, pokud úhrn příjmů ze ZČ dosáhne alespoň polovinu minimální mzdy, tj. v roce 2015 částku 4 600 Kč a pokud výše měsíčního daňového bonusu činí alespoň 50 Kč měsíčně (maximálně 5 025 Kč)
  • nárok na daňové zvýhodnění lze uplatnit již v měsíci, kdy se dítě narodilo nebo se začalo soustavnou přípravu na budoucí povolání (bylo osvojeno, atd.). Jinak je rozhodující stav na počátku měsíce
  • bonus na vyživované dítě s průkazem ZTP/P se zvyšuje na dvojnásobek.

Podmínky pro uplatnění daňového zvýhodnění u zaměstnavatele

Upravuje § 38k odst. 4 ZDP. Plátce daně (zaměstnavatel) při výpočtu zálohy zvýhodnění uzná v případě, že do 30 dnů po nástupu do zaměstnání a každoročně nejpozději do 15. února podepíšete Prohlášení. Mimo jiné je třeba uvést, na které děti je zvýhodnění uplatňováno, zda v rámci téže společně hospodařící domácnosti uplatňuje daňové zvýhodnění na i jiná osoba a v jakém tarifu. A v jakém tarifu uplatňujete bonus vy sami.

Narození dítěte, změna počtu vyživovaných dětí

Obecně platí změny neprodleně hlásit (podle ust. § 38k odst. 8 ZDP do konce měsíce, kdy k takové změně dojde). Změnu vyznačíte v Prohlášení v části II. v tzv. „Změnové tabulce“. Zvýhodnění platí už na měsíc, kde se dítě narodilo, byť by to mělo být poslední den v měsíci. Pokud dítě například ukončí studium nebo dosáhne 18 let věku, pak tuto skutečnost oznámíte písemně a rovněž vyznačíte v Prohlášení. Tento postup platí vždy, když se mění počet vyživovaných dětí.

Druh a družka

U druha a družky je nutné posuzovat vždy společně hospodařící domácnost ve vztahu k vyživovaným dětem (druha/družky). Při uplatnění nároku na daňové zvýhodnění se nejdříve vypořádají jejich „vlastní společné děti“. Až následně se uplatní nárok na děti, které lze ve společně hospodařící domácnosti podle ZDP považovat za vyživované pouze u jednoho z poplatníků (druha/družky), neboť jsou vlastním (z dřívějšího vztahu) dítětem pouze u jednoho z nich.

V praxi se samozřejmě může vyskytnout celá řada situací, ve kterých není zcela jednoznačné, zda máte na zvýhodnění nárok. Například v souvislosti se studiem, rozvodem, střídavou péčí, atd. Další informace si můžete v případě potřeby pokusit dohledat na webu finanční správy nebo třeba položit otázku na našem diskuzním fóru.

Další článek


 

celkem 23 komentářů

Nejnovější komentáře

Dobry den. Chtela bych se zeptat, pokud mame stridav...
Monika
22. 3. 2018, 16:35
Dobrý den, Prosím o radu, chtěla jsem uplatnit daňov...
Blažena Vedralová
12. 2. 2018, 16:26
Dobrý den, zkusím popsat situaci a z toho vyplývajíc...
Tom
19. 1. 2018, 15:33
Dobrý den, s manželkou bydlíme v pronajatém bytě ve ...
Marek B.
21. 12. 2017, 08:57
Dobry den, rad bych vedel jestli muzu uplatnovat sle...
Filip Kamis
1. 2. 2017, 15:43

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená