FinExpert.e15.cz

Daňové přiznání on-line

Na podání daňového přiznání máte čas do konce března. Nemáte rádi tlačenice na úřadech? Pošlete daňové přiznání přes internet.
Daňové přiznání on-line

Přicházíte-li do styku s finančním úřadem nebo jinou státní institucí častěji, vyplatí se vám investovat do elektronického podpisu a zasílat vybrané písemnosti elektronicky. Prostřednictvím internetu můžete na finanční úřad zasílat například přiznání k DPH, k dani z příjmů, daňové přiznání k silniční dani, přiznání k dani z nemovitosti apod.

Pokud máte připravené podklady k vyplnění daňového přiznání, přistupte k vlastnímu podání. Na internetových stránkách Ministerstva financí ČR (www.mfcr.cz) najdete odkaz na aplikaci elektronického podání písemností. Po kliknutí na odkaz budete přesměrováni na Daňový portál MF.

Bez správného nastavení počítače formulář nevyplníte

Dříve než začnete s aplikací pracovat, otestujte si správné nastavení používaného počítače. Neodpovídá-li nastavení počítače požadavkům aplikace, můžete mít s vyplněním a odesláním daňového přiznání potíže. V horším případě se vám vůbec nepodaří do aplikace vstoupit. Je-li nastavení počítače v pořádku, je u každé z testovaných částí zobrazen zelený bod. V případě žlutého označení mohou při používání aplikace vznikat potíže nebo bude omezena její funkčnost. Červené označení varuje, že používaný počítač nelze ke komunikaci s daňovým portálem použít.

Test operačního systému

Většina uživatelů pravděpodobně používá operační systém od společnosti Microsoft. Podporována jsou prostředí Microsoft Windows 2000 a XP. Pro příznivce alternativních operačních systémů je nabízen Debian Linux.

Podporované internetové prohlížeče

V současné době existuje celá řada internetových prohlížečů. Volba některého z podporovaných prohlížečů zajistí bezproblémovou komunikaci (přijetí a zpracování datového souboru) se serverem správce daně. Uživatelé operačního systému Windows budou pravděpodobně využívat Internet Explorer, který je součástí instalačního balíku operačního systému. Vhodnou alternativou k Internet Exploreru je stále populárnější prohlížeč Mozilla Firefox. Podporován je i Netscape.

Méně důležitým požadavkem je i rozlišení obrazovky. Doporučené je rozlišení je 1024x768 bodů. Používáte-li jiné rozlišení, neznamená to, že aplikace nebude funkční.

Další potřebná nastavení

Pro vyplnění daňových formulářů i odeslání datové zprávy je vyžadována SUN Java. K uložení údajů o poplatníkovi je třeba mít povoleno ukládání cookies. Aby aplikace fungovala bezchybně, deaktivujte blokování automaticky otevíraných oken (popup oken). V případě problému s nastavením počítače, využijte nápovědu, která se vám zobrazí po kliknutí na popisek testované oblasti počítače.

Výběr správného formuláře

Máte-li počítač správně nastaven a prostudovali jste licenční podmínky, přejděte na odkaz Vstoupit. Otevře se vám nabídka elektronického podání. Po kliknutí na první odkaz Vyplnit nový formulář se rozbalí nabídka písemností, které lze odesílat prostřednictvím internetu. Podáváte-li daňové přiznání jako fyzická osoba vyberete z nabídky daň z příjmů fyzických osob pro zdaňovací období 2007. Nový formulář pro daň z příjmů právnických osob bude k dispozici od 14. února 2008. Po potvrzení nabídky začne stahování softwaru ze serveru MF. Rychlost stažení závisí na rychlosti připojení k internetu. U daně z příjmů fyzických osob budete stahovat soubor o velikosti 5,1 MB. Po stažení se vám na monitoru zobrazí již známý růžový formulář Přiznání k dani z příjmů fyzických osob.

Vyplnění formuláře je snadné

V jednotlivých listech formuláře se můžete pohybovat pomocí šipek nebo kliknutím na libovolnou záložku. V záhlaví je přednastaveno aktuální zdaňovací období, tedy rok 2007. V záhlaví vyberete příslušný finanční úřad pod který spadáte, zadáte daňové identifikační číslo, rodné číslo a uvedete, zda se jedná o řádné, opravné nebo dodatečné daňové přiznání. V případě, že jste daňový nerezident, vyberete z nabídky příslušný kód státu. Dále můžete v záhlaví formuláře vyznačit, že jste si nechali daňové přiznání zpracovat a podat daňovým poradcem. Pokud máte ze zákona povinnost ověřit účetní závěrku auditorem nebo využijete společné zdanění manželů, zatrhnete příslušné políčko.

První oddíl daňového přiznání slouží k vaší identifikaci. Vyplníte jméno, příjmení, adresu trvalého bydliště, telefonní a e-mailový kontakt.

Druhý oddíl daňového přiznání slouží k uvedení všech příjmů ve zdaňovacím období od všech zaměstnavatelů a úhrnu záloh pojistného sraženého jednotlivými zaměstnavateli. Pokud máte i jiné zdroje příjmů než ze zaměstnání, uvedete dílčí základ daně z podnikání, z kapitálového majetku, z pronájmu nebo z ostatních příjmů definovaných v § 10 zákona o daních z příjmů.

Ve třetím oddílu uvedete všechny nezdanitelné části základu daně a odčitatelné položky. Sem patří například hodnota darů, zaplacené příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem (max. 12 000 Kč), pojistné na soukromé životní pojištění (max. 12 000 Kč) apod.

V čtvrtém oddílu je uvedena výše daně z příjmů. Pátý oddíl slouží pro uvedení všech uplatňovaných slev na dani (vždy na poplatníka a dále například na manžela, který je držitelem průkazu ZTP/P apod.). Pokud vyživujete dítě, žijící s vámi ve společné domácnosti, uvedete jeho jméno, příjmení, rodné číslo a počet měsíců, po které daňové zvýhodnění uplatňujete.

Šestý oddíl daňového přiznání vyplníte pouze tehdy, podáváte-li dodatečné daňové přiznání.

V sedmém oddílu najdete rekapitulaci placení daně. Získáte-li nárok na vrácení přeplatku daně, vyplníte všechny políčka v záložce Vrácení přeplatku.

Odeslání vyplněného přiznání

Pokud již máte vyplněné a zkontrolované daňové přiznání, odešlete ho stisknutím tlačítka Odeslat na Daňový portál MF. Vaše daňové přiznání je následně doručeno na příslušný finanční úřad. Abyste již na nemuseli navštívit finanční úřad, musíte zaslaný soubor opatřit zaručeným elektronickým podpisem (musíte vlastnit kvalifikovaný certifikát). Kvalifikovaný certifikát nabízí například Česká pošta.Neobsahuje-li daňové přiznání chyby, dostanete během několika minut zprávu o jeho doručení. Na základě čísla podání a hesla můžete zjistit aktuální stav zpracování zaslaného daňového přiznání.

 

Další článek


 

celkem 10 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: s IE na věčné časy a nikdy jinak
Brouček
12. 3. 2008, 22:22
Re: s IE na věčné časy a nikdy jinak
Kirk
26. 2. 2008, 04:56
Re: Včera jsem to provedl
Tomáš Marný
14. 2. 2008, 10:24
Včera jsem to provedl
Payman
14. 2. 2008, 09:42
Re: A co přílohy?
Tomáš Marný
14. 2. 2008, 09:36

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená