FinExpert.e15.cz

Daňová poradna Osobních financí (3.)

Třetí díl naší daňové poradny přináší odpovědi na další zajímavé dotazy čtenářů Osobních financí. Předplatili jste si internet na celý rok a poskytovatel po vás chce doplatit rozdíl DPH? Odmítá zaměstnavatel vytavit potvrzení o příjmech za předchozí rok? Odpovědi se dozvíte v článku.
Daňová poradna Osobních financí (3.)

Po delší odmlce vám přinášíme třetí díl daňové poradny magazínu Osobní-finance.cz. Otázky jsou opět velmi zajímavé. Pokud vás tedy pálí daně, obraťte se na nás - můžete využít naší poradny nebo e-mailu jakub.lohnisky@cpress.cz.

 

Klepněte pro větší obrázekZaložili jsme občanské neziskové sdružení osob, které je podle českého práva právnickou osobou. Každý člen tohoto sdružení platí určité příspěvky za dané období. Zajímá mne, zda musím tyto příspěvky zdanit a pokud ano, tak v jakých sazbách. Musí se také danit jakýkoli případný výdělek nebo dar sdružení?


Klepněte pro větší obrázekPokud sdružení nebylo založeno za účelem dosahování zisků (což předpokládám) má poněkud jiná daňová pravidla než obchodní společnosti:

  • členské příspěvky jsou od daně osvobozeny (nemusíte se kvůli nim ani k dani přihlašovat)
  • dary se zdaňují darovací daní a v případě že jsou určeny na sportovní, výchovné a kulturní činnosti, je pravděpodobné, že budou od darovací daně osvobozeny (i pak podáváte dvakrát do roka souhrnné přiznání)
  • příjmy za vaší činnost, reklamu apod. zdaňujete jako právnická osoba (v roce 2003 31 %, v roce 2004 28 %). Pokud však užijete zisk v příštích třech letech pro své poslání (což předpokládám), máte i zde zvýhodnění a např. při základu daně do 300 000 Kč neplatíte žádnou daň (přihlásíte se při dosažení prvních příjmů a přiznání podáváte, i když je výsledná daň nulová).


Klepněte pro větší obrázekPoužívám pevné připojení na internet z domova a mám předplaceno do 4/2004. Poslal jsem 29. prosince 2003 další částku na 12 měsíců z mého soukromého účtu. Tato částka (5 988 Kč) mi byla odečtena z účtu dne 30. prosince 2003. Dodavatel internetového připojení však tvrdí, že mu zmíněná částka byla připsána na účet až 1. ledna 2004 (není pracovní den) a chce po mě doplatit rozdíl 17 % (vzhledem k přesunu telekomunikačních služeb ze snížené do základní sazby).

Klepněte pro větší obrázekOkamžikem zaplacení je připsání na účet dodavatele (poskytovatel internetového připojení). Pokud bylo připsáno až 1. ledna, má pravdu. Pokud chce doplatit, požádal bych jej o prokázání této skutečnosti. Nevím, jestli by se informace o okamžiku připsání nedala zjistit i dotazem u vaší banky.


Klepněte pro větší obrázekZaměstnavatel mi není ochotný vystavit potvrzení o příjmech za rok 2003. Pracovala jsem u něj pouze dva měsíce a teď jsem na úřadu práce. Jak mám pro finanční úřad dokazovat příjmy z této firmy? Nemám ani výplatní pásky.

 

Klepněte pro větší obrázekTo je spíš dotaz pro právníka, než daňového poradce. Já osobně bych šel za zaměstnavatelem (pokud možno někým výše postaveným), znovu bych požádal o vystavení potvrzení a sdělil mu, že právník mi poradil to vymáhat přes úřad práce, s tím, abych úřadu vysvětlil, jaké tam panují podmínky. Jelikož mi to ale připadá zdlouhavé, tak jdu ještě jednou žádat přímo sem. Výhružka to není, a většina ví, že kontrola z úřadu práce je daleko horší než berňák.


Klepněte pro větší obrázekV polovině roku 2003 jsem čerpal meziúvěr u ČMSS určený na modernizaci bytu. Ve smlouvě o poskytnutí úvěru figuruji jako dlužník, manželka jako spoludlužník. Tento úvěr splácím a v nejbližších dnech obdržím doklad o zaplacených úrocích o ČMSS. Členem družstva je manželka, já jsem v nájemní smlouvě uveden jako spolubydlící. Ani já, ani manželka nemáme doposud v tomto bytě trvalé bydliště. Jsem zaměstnán v pracovním poměru (podepsal jsem prohlášení) a rád bych v ročním zúčtování uplatnil tyto zaplacené úroky ke snížení daňového základu. Co pro to musím udělat?

Klepněte pro větší obrázekNárok na odpočet máte, jelikož podle toho, co jste napsal, použil jste prostředky z úvěru poskytnutého stavební spořitelnou na své bytové potřeby (§ 15 odst. 10 písmeno e) zákona o daních z příjmu. Jelikož jste zaměstnán, tak tuto skutečnost musíte do 15. února 2004 doložit svému zaměstnavateli a požádat ho o roční zúčtování daní. Jediný problém vidím ve vašem trvalém bydlišti, které je rozdílné od adresy tohoto bytu, a proto bych Vám doporučoval prokázat jakýmkoli způsobem svému zaměstnavateli (potažmo finančnímu úřadu), že tento byt užíváte pro své bydlení.


Klepněte pro větší obrázekJsem student mladší 18 let a tudíž nemohu získat ŽL. Jakým způsobem postupovat, když chci podnikat a jak je to s daní z příjmu či daňovým přiznáním?Klepněte pro větší obrázekObčan, který nesplňuje podmínky pro samostatné podnikání určené pro příslušný obor, samostatně podnikat nemůže. Pokud by chtěl vyvíjet aktivitu, na kterou není potřeba živnostenský list (třeba malovat obrazy nebo zprostředkovávat pojištění), asi mu v tom nic nebrání (ukončil-li povinnou školní docházku). Pokud by se chtěl účastnit živnostenském podnikání jiné osoby jako spolupracující, zaměstnanec, člen sdružení nebo člen v.o.s. je to možné. Z hlediska zdanění se jeho zdanění od ostatních osob liší pouze tím, že jako student má nárok na vyšší nezdanitelné částky.

Petr Beránek
Adar, s.r.o

Klepněte pro větší obrázek


Pozn.: Dotazy byly stylisticky upraveny, popř. zkráceny.

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Kdo všechno je "zaměstnanec"?
Miloslav Šimek
26. 2. 2004, 13:09

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená