V minulém týdnu jsme pro vás připravili první díl daňové poradny Osobních financí. Článek měl úspěch a e-mailová schránka se během týdne začala plnit dotazy. Předpokládám, že s blížícím se koncem března a tím pádem nutností podat daňové přiznání za rok 2003 množství dotazů ještě vzroste. Pokud vás tedy pálí daně, obraťe se na nás - můžete využít naší poradny nebo e-mailu jakub.lohnisky@cpress.cz
V roce 2003 jsem byl zaměstnán v lednu a únoru. Od března jsem na úřadu práce. V dubnu jsem byl ještě na nemocenské v ochranné lhůtě. Zúčtování daně si mám provést sám, nebo ho provede Úřad práce či bývalý zaměstnavatel?
Zúčtování vám na písemnou žádost podanou do 15. února je ze zákona povinen provést poslední zaměstnavatel. Nevím, jaké máte s tímto zaměstnavatelem vztahy, ale v praxi je lepší si vyžádat (ve stejném termínu) potvrzení o zdanitelných příjmech a podat přiznání sám. Z vyúčtování vám totiž vyplyne přeplatek, který vám správce daně na žádost (většinou bez jakýchkoli problémů) vrátí (do 30. dubna). Pokud zúčtování provádí zaměstnavatel, obdrží jej on a mohou nastat komplikace při jeho výplatě.
Plně invalidní důchodce ještě v produktivním věku vykoná práci na základě Dohody o provedení práce u jednoho zaměstnavatele. Srazí se mu 20% daň. Hrubá mzda 22 000 Kč. Jiný příjem v roce 2003 nemá. Existují možnosti, jak tuto sraženou daň získat zpět? Když podepíše "Prohlášení k dani", může mu tento zaměstnavatel v únoru 2004 po odečtení všech ročních nezdanitelných částí sraženou daň vrátit? Nebo je lepší, když si tento člověk podá daňové přiznání typu A a daň mu vrátí FÚ?
Doporučoval bych podepsat u zaměstnavatele prohlášení, protože tím se sražená záloha na daň může snížit, nikdy se nezvýší. Po ukončení roku může invalidní důchodce zažádat zaměstnavatele o zúčtování, ten by měl zúčtování provést a daň vrátit. Jistější však je pouze vyžádat potvrzení o příjmu a zpracovat si daňové přiznání sám. Potom správce daně přeplatek na dani zašle přímo důchodci - odpadá riziko vymáhání doplatku od zaměstnavatele.
Chtěl bych se dotázat na proces zdanění v případě pracovníka civilní služby. Náhrady za mzdu během civilní služby nepodléhají dani. Jak se ale daní povolená výdělečná činnosti nevázaná na pracovní vztah, tzn. přednášková, publikační a vědecká? Je nutné podávat daňové přiznání?
Do přiznání uvádíte pouze příjmy, které jsou předmětem daně a nejsou osvobozené. Ve vašem případě to budou příjmy, které uvádíte - z přednáškové, publikační a vědecké činnosti. Daňové přiznání je nutné v závislosti na tom, na základě jakých smluv jste je dosáhl:
- Publikační činnost do časopisů, televize, rozhlasu do 3 000 Kč měsíčně je zdaněna při výplatě a neuvádí se.
- Ostatní činnost na základě autorské smlouvy do přiznání uvádíte a po snížení o související náklady (nebo o paušální částku 30 %) zdaníte.
- Ostatní aktivity, které nejsou uzavřeny na základě zákoníku práce, v přiznání uvedete a po snížení o související náklady (nebo o paušální částku 25 %) zdaníte.
Prosil bych o informaci, zda si můžu jako zaměstnanec uplatnit nezdanitelnou částku základu daně na manželku (21 720 Kč), když pobírala v r. 2003 invalidní důchod 5 500 Kč měsíčně, tj. za rok 2003 to činilo 66 000 Kč.
Příjem manželky nesmí přesáhnout 38 040 Kč (viz níže část § 15). Důchod se do tohoto příjmu započítává. Nezapočítává se pouze složka "zvýšení pro bezmocnost". Pokud by v daném případě byla součástí těch 5 500 Kč a přesáhla 2 330 Kč měsíčně, potom by bylo možné manželku uplatnit. V opačném případě nezdanitelnou část uplatnit nemůžete.
Co říká zákon č. 586/1992 Sb. o daních z příjmu
- § 15 Nezdanitelná část základu daně
... 21 720 Kč ročně na manželku (manžela) žijící s poplatníkem v domácnosti, pokud nemá vlastní příjmy přesahující za zdaňovací období 38 040 Kč; je-li manželka (manžel) držitelkou průkazu ZTP/P, zvyšuje se částka 21 720 Kč na dvojnásobek. Do vlastního příjmu manželky (manžela) se nezahrnuje zvýšení důchodu pro bezmocnost, dávky státní sociální podpory, dávky a služby sociální péče, státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem, státní příspěvky podle zákona o stavebním spoření a o státní podpoře stavebnímu spoření a stipendium poskytované studujícím soustavně se připravujícím na budoucí povolání. U manželů, kteří mají majetek ve společném jmění manželů, se do vlastního příjmu manželky (manžela) nezahrnuje příjem, který plyne druhému z manželů nebo se pro účely daně z příjmů považuje za příjem druhého z manželů.
Petr Beránek
Adar, s.r.o
Pozn.: Dotazy byly stylisticky upraveny, popř. zkráceny.