FinExpert.e15.cz

Daňová poradna Osobních financí (1.)

Dnešním článkem startuje daňová a účetní poradna Osobních financí, ve které budeme zveřejňovat odpovědi na některé vaše otázky. Na dotazy budou odpovídat odborníci ze společnosti ADAR, která působí v oblasti daňového a ekonomického poradenství
Daňová poradna Osobních financí (1.)

Pokud máte jakýkoli problém týkající se financí, daní nebo účetnictví, můžete využít naši poradnu. Často nějaké dotazy uvíznou v mé e-mailové schránce a pokud je to jen trochu možné, rád na ně odpovím.

Daně chtě nechtě vstupují do života každého občana a některé problémy čtenářů jsou tak zajímavé, zapeklité nebo nezodpovězené, že stojí za zveřejnění v samostatném článku. S novou rubrikou Daňová poradna Osobních financí se budete na stránkách našeho portálu setkávat nepravidelně, vždy jakmile bude dostatek zajímavých témat ke zveřejnění. Pro své dotazy týkající se daňové nebo účetní problematiky můžete využít poradnu, kterou samozřejmě sledujeme a kde vám mohou čtenáři poradit rychle a kvalitně. Nebo také můžete poslat otázku na můj e-mail jakub.lohnisky@cpress.cz. Na vybrané dotazy pak odpoví Petr Beránek ze společnosti ADAR – agentura daňový rad.


Klepněte pro větší obrázekZajímalo by mne, jak ekonomové zdůvodňují existenci DPH. Mně to připadá jako docela nehorázné dvojí zdaňování obyvatel. Když jednou zaplatím ze své mzdy daň z příjmu, proč ze zdaněných peněz platím další daň při nákupu zboží? Proč nezrušit DPH a dát daň z příjmu 50 %, ať lidi vidí, kolik platí státu.

Klepněte pro větší obrázekZpůsob jakým stát vybírá od obyvatelstva peníze na plnění „společných“ státních výdajů je různý a prošel i bohatou historií. Souhrnně bývá tento výběr nazýván daní a daně mohou být různé – daně z příjmu (vydělaných peněz), daně z majetku (u nás např. z nemovitosti, v zahraničí i třeba z vlastnictví akcií), daně z nějaké operace (u nás z převodu nemovitosti, v Rakousku třeba i ze sepsání smlouvy), daně postihující vybrané činnosti (např. ekologické daně) a konečně daně ze spotřeby (DPH a spotřební daň).

Stát resp. jeho vláda a parlament se rozhodují jakým způsobem tyto daně vybírat tak, aby to bylo nejpřijatelnější pro všechny zúčastněné. Samozřejmě každý způsob má svá pro a proti. DPH a spotřební daně mají tu výhodu, že jsou psychologicky nejméně bolestivé. Poplatník je platí po malých částkách každý den a proto ho svým způsobem daleko méně zatěžují, než kdyby celý rok nakupoval o 25% laciněji a na konci roku měl ušetřenou částku (anebo třeba jen polovinu z ní) zaplatit najednou.

Ze stejného důvod podnikatelé daleko více lamentují nad tím, jaké daně musí platit, protože je vydávají najednou po ukončení roku, než zaměstnanci, kterým je v průběhu roku daň (často podstatně vyšší) strhávána pravidelně v okamžiku výplaty. To je důvod proč se u nás (ale i ve světě) preferuje výběr daní formou DPH a spotřební daně před ostatními způsoby. A co se týče dvojího zdanění, máte pravdu. A spočítejte si kolikanásobné zdanění je když majitel nemovitosti platí daně ze získaného nájmu, každý rok odvádí daň z nemovitosti a při prodeji opět daň z příjmu a daň z převodu nemovitosti. Já bych se nerozčiloval nad tím jak se daně vyberou, ale kolik jich celkově je a jaký je další osud vybraných peněz.Klepněte pro větší obrázekJsem student, je mi 24 let, mám sepsanou dohodu o práci na několik měsíců a dostávám měsíčně 3 000 hrubý příjem. Můžu si uplatnit nezdanitelnou část jak na poplatníka, tak na studenta? Když použiji online kalkulačku na stránkách Osobních financí, tak jako výsledek dostanu čistou měsíční mzdu 2 760 Kč. Ale zaměstnavatel mi posílá jen 2 550 Kč. V čem je problém? Můžu si to vytáhnout zpět od státu?

Klepněte pro větší obrázekNejspíše budete mít podepsánu dohodu o pracovní činnosti, protože dohoda o provedení práce je limitována na 100 hodin za rok u jednoho zaměstnavatele. Výše daní, které se ze mzdy odvádějí, závisí mimo jiné na tom, zda u zaměstnavatele podepíšete takzvané Prohlášení k dani a co v něm uvedete. Prohlášení můžete pro daný měsíc podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele a podepisuje se zpravidla u hlavního zaměstnání, tam, kde máte trvalý pracovní poměr.Vy jste zřejmě prohlášení nepodepsala, ač je to, pokud nemáte jiné zaměstnání, možné. V tom případě je příjem do 3 000 Kč měsíčně (v roce 2004 do 5 000 Kč) zdaňován srážkovou daní 15 %. V tomto případě se skutečnost, že jste student, neprojeví. Podotýkám, že ani nezdanitelnou část na poplatníka si nemůžete uplatnit.

O možnosti výběru (myslím podepsat či nepodepsat prohlášení) dobří zaměstnavatelé brigádníky – studenty většinou informují, i když to není jejich povinnost. Kalkulačka je koncipována na mzdu v případě, kdy je podepsáno prohlášení.Klepněte pro větší obrázekJsem studentem VOŠ a počátkem tohoto roku jsem si založil živnostenský list, na který jsem celý rok podnikal. Z toho mně plynuly určité příjmy, které ale nepřesáhly státem dané 3 000 Kč, jenž nepodléhají dani. Provozuji ale ještě jinou činnost týkající se reklamy, na kterou nemám živnostenský list a ze které mi plynou mnohem větší příjmy (řádově 100 000 Kč za rok). Měl bych je vykázat jako ostatní příjmy, že? Mohli byste mi poradit, jak tuto situaci nejlépe vyřešit, i jak to bude vypadat se SSZ a ZP?

Klepněte pro větší obrázekBylo by chybou myslet si, že se na nějaký příjem nevztahuje daň. V případě, že jsou vaše příjmy z podnikatelské činnosti, musíte je přiznat a zdanit. Silně zjednodušeno, veškeré vaše příjmy (ať jsou z podnikání na ŽL, z podnikání bez ŽL, prodeje, který není osvobozen od daně, nájmu a dalšího) se pro účely stanovení daně sečtou podle paragrafů 7 – 10 zákona č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů. Od nich se odečtou všechny náklady, které s vaším podnikáním souvisí, popřípadě můžete využít uplatnění výdajů procentem (opět naleznete v zákoně č. 586/1992 Sb.). Výsledek účtování – tj. rozdíl mezi příjmy a výdaji - váš zisk za rok 2003 pak snížíte o nezdanitelné položky a zbytek je to, co zdaníte. Celý postup je příliš složitý na to, aby se mohl vejít zde do diskusního příspěvku.

Tip: Jak se vypočítá daň z přijmu a jak ušetřit na daních naleznete v tomto článku.

K tomu, aby bylo možné posoudit zda vaše „jiná činnost, týkající se reklamy,, která nemá s ŽL nic společného“ je ostatní příjem nebo příjem z podnikání (na který jste si možná zapomněl nechat vystavit ŽL – nevím) je potřeba vědět o co se konkrétně jedná.

Na sociální a zdravotní pojištění jste se měl ohlásit (stejně tak jako na finanční úřad) zahájení podnikání (obdržení ŽL), ale není to žádný malér, protože zdravotní za Vás (pokud je Vám méně než 26 let) platí jako na studenta stát a sociální také odvádět zatím nemusíte. Výše doplatku zdravotního a sociálního bude záviset na Vašem zisku a pokud bude nižší než cca 40 000 Kč nebudete muset platit nic.Klepněte pro větší obrázek

Pracuji u jednoho zaměstnavatele na hlavní pracovní poměr (s pravidelnou pracovní dobou s pravidelným příjmem). U druhého zaměstnavatele pak pracuji na "Dohodu o pracovní činnosti", opět pravidelným příjmem a to 10 000 Kč hrubého. Nevím jak to mám udělat na konci roku s daňovým přiznáním. Jestli si ho budu muset udělat sám, nebo mi ho udělá můj zaměstnavatel na hlavním pracovním poměru a od druhého zaměstnavatele si budu muset donést nějaké podklady ?

Klepněte pro větší obrázekPřiznání si budete muset sestavit sám (nebo pověřit daňového poradce, aby tak učinil vaším jménem). Při souběhu dvou pracovních poměrů může zaměstnavatel provést zúčtování daně pouze v případě, že byste u druhé zaměstnavatele měl pouze příjmy zdaňované srážkovou daní (tj. do 3 000 Kč hrubého měsíčně). Pro sestavení přiznání si musíte od obou zaměstnavatelů vyžádat (do 15.2) potvrzení o příjmech; formulář přiznání (typ A) obdržíte zdarma na FÚ. Přiznání odevzdáte do 31.3.2004. Přeplatek na dani byste na základě žádosti, která je součástí přiznání, mohl obdržet měsíc poté.

Petr Beránek
Adar, s.r.o


Poznámka: Dotazy byly stylisticky upraveny, popř. zkráceny

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

jaké DPH?
karel Karlos
9. 2. 2004, 08:10
Dobrej napad
Peteee
8. 1. 2004, 02:17

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená