FinExpert.e15.cz

Daně zaplatíte zdarma na každé poště

Ministr financí Sobotka chce ještě do června umožnit podnikatelům platit daně zdarma na každé poště. Stát ale za to dá ročně desítky milionů. "Vymysleli jsme daňovou složenku, ze které by se neplatil poplatek, a všichni by mohli zdarma na poště poukázat prostředky na finanční úřad," říká Sobotka. Výhodou podle Sobotky je, že se zvýší počet míst, kde lze daně platit zdarma. Nyní to jde na zhruba dvou stovkách finančních úřadů, pošt je více než tři tisíce. Převod peněz na poště stojí 20 až 30 korun.

Podnikatelé nápad vítají, i když rezervovaně. "Podporujeme každé zlepšení pro podnikatele. Na druhou stranu dnes už mají skoro všichni běžný účet na bezhotovostní převody," říká šéf Hospodářské komory Jaromír Drábek.

Složenky vzbuzují úsměv

Celý nápad se složenkami na poště v době, kdy se stát snaží lákat k daňovým přiznáním na internetu, prošel zajímavým vývojem, a navíc má ještě zádrhel. Původně ministr plánoval, že omezí platby v hotovosti na finančních úřadech a zároveň se dohodne s bankami na zrušení poplatků z posílaných daní. To mu však nevyšlo, banky zrušení poplatků odmítly. Od loňského listopadu však už začal platit zákon omezující hotovostní platbu daní na deset tisíc korun.

Běžná je spíše bezhotovostní platba

Většina podnikatelů sice platí daně převodem z účtu, koncem března a června přesto mnozí na úřady se štosem bankovek dorazí. Podle odhadu ministerstva financí se za rok hotově zaplatí asi 10 miliard korun.

S cílem upokojit podnikatele, kteří raději platí daně v hotovosti, navrhli hned úředníci změnu zákona, která limit pro hotovost úplně ruší. Ta bude platit od března. Od příštího roku má být limit půl milionu korun. Sobotka začal zároveň jednat s Českou poštou o daňových složenkách. Poskytovat službu zdarma však odmítla i pošta, i když je státní. "V tuto chvíli jednáme s poštou o poplatku, půjde o několik desítek milionů korun, které by ministerstvo financí zaplatilo," říká Sobotka.

Bude to roční zkouška

Smlouva s poštou o složenkách má být uzavřena na jeden rok. "Pak musíme vyhodnotit, jestli to přispělo k menšímu placení v hotovosti na finančních úřadech a jaké jsou náklady," říká Sobotka.

Pokud budou podnikatelé chodit na úřady s penězi méně, postupně by se pokladny na nich zavíraly. Ministerstvo jedná s poštou o tom, že by se do té doby starala o celou manipulaci s penězi na finančních úřadech. K tomu však Sobotka nechtěl více říci.

Zdroj: MF Dnes

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Je lehké něco odsoudit
Romana
7. 3. 2006, 10:26
Daně na poště
*
23. 2. 2006, 08:48
Sobotka vymyslí, lidi zaplatí
bublina
21. 2. 2006, 08:36
to je neskutecny
erko
20. 2. 2006, 09:03

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená