FinExpert.e15.cz

Daně v Rusku

Rusko, přes svoji špatnou pověst, patří mezi největší světové velmoce. V daňové soustavě země zaujme např. u nás tolik diskutovaná rovná daň z příjmu fyzických osob.
Daně v Rusku

Rusko patří mezi světové velmoci a má významný vliv na dění ve světě. V posledních letech navíc s místními podnikateli navazuje obchodní kontakty řada naších firem. V roce 2001 proběhla v Rusku daňová reforma. Jejím cílem bylo snížení daňového břemene a vytvoření příznivého podnikatelského prostředí. Dlouhodobým problémem je však nízká platební morálka daňových poplatníků a kvetoucí „šedá ekonomika“. Žádné vládě se doposud nepodařilo zpřísnit systém kontroly placení daní, veškeré prováděné změny jsou velmi opatrné, problém omezené výše příjmů státního rozpočtu z daní byl zatím řešen jen částečně.

Ruský daňový systém tvoří daně federální, regionální, místní a tzv. speciální daňové systémy. Mezi federální daně patří např. daň z přidané hodnoty, daň ze zisků právnických a fyzických osob, jednotná sociální daň či daň z kapitálu.

Mezi regionální daně a poplatky patří např. daň z nemovitostí, daň z prodeje, silniční daň či dopravní daň. Mezi místní daně patří např. daň z reklamy, pozemková daň a dědická daň.

Daň z příjmů fyzických a právnickcýh osob

V Rusku je zavedena rovná daň z příjmů fyzických osob ve výši 13 %. Daň z příjmů právnických osob je stanovena v jednotné výši 24 %. Největší část, celkem 16 % putuje do státního rozpočtu, 6 % do rozpočtu regionálních institucí a 2 % do rozpočtu místních (obecních) rozpočtů.

Sociální pojištění

V Rusku sociální pojištění odvádí pouze zaměstnavatel, občané neplatí zvlášť sociální a zdravotní pojištění, je zde zavedena pouze jedna sazba, která kryje jak náklady na případné lékařské ošetření či léky, tak sociální situace jako příspěvek na politiku zaměstnanosti či do státního povinného penzijního systému.

  • Základní sazba při příjmu do 100 000 rublů ročně činí celkem 35,6 %. Příjem ze sociálního pojištění proudí opět do více rozpočtů. 28,0 % do federálního rozpočtu (Penzijní fond), 4,0% do Fondu sociálního pojištění, 0,2 % do Federálního fondu povinného zdravotního pojištění a 3,4 % do Teritoriálního fondu povinného zdravotního pojištění.
  • Jestliže zaměstnavatel má příjem od 100 000 do 300 000 rublů ročně činí sociální pojištění 35 600 rublů + 20 % z částky převyšující 100 000 rublů.
  • Při příjmu od 300 001 do 600 000 rublů ročně činí sociální pojištění 75 600 rublů + 10% z částky převyšující 300 000 rublů.
  • Při příjmu vyšším než 600 000 rublů ročně činí sociální pojištění 105 600 rublů + 2% z částky převyšující 600 000 rublů.


Daň z přidané hodnoty

V Rusku existují tři sazby daně z přidané hodnoty. Nulová sazba je uplatňována při vyvážení zboží za hranice. Sazba ve výši 10 % platí u potravin, dětského zboží, knih a tiskovin, léků, výrobků pro lékařské využití. Na ostatní zboží je uvalena sazba ve výši 20 %.

Daň z prodeje

Její výše závisí vždy na samotném městě, maximálně však může činit 5 % (např. v Moskvě je uplatňována nejvyšší sazba 5 %).

Příklady ostatních daní

  • 35 % z výher z loterií a podobných her
  • 6 % z dividend
  • 15 % z operací s jednotlivými druhy dluhových závazků
Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená