FinExpert.e15.cz

Daně v Jihoafrické republice

V seriálu o daňových soustavách nejvyspělejších zemí světa se tentokrát vypraví do exotické Jihoafrické republiky. Tato země je ekonomickým leaderem Afriky.
Daně v Jihoafrické republice

Jihoafrická republika je ekonomicky nejvyspělejší zemí Afriky, produkuje více než 30% HDP kontinentu (to je více než Keňa, Nigérie a Egypt dohromady), je zde poměrně silně rozvinutý finanční sektor – Johannesburská burza cenných papírů patří mezi 15 největších burz na světě. Přestože tedy zaujímá pouze 4 % plochy kontinentu a 6 % obyvatel, stojí daňová soustava tohoto ekonomického tahouna Afriky za bližší nahlédnutí.

Proč je Jihoafrická republika tak výjimečná?

V Jihoafrické republice se vyrobí okolo 55 % celkové energie kontinentu a připadá na ní téměř 60 % všech telefonních linek a 55 % internetových připojení. Infrastruktura není v žádné jiné africké zemi na takové úrovni. Jihoafrická republika se může pochlubit obrovským nerostným bohatstvím, těží se zde 45 % nerostů z celkové těžby v Africe. Ačkoli klesá podíl tohoto odvětví na tvorbě HDP (5,0 %), podílí se značnou měrou na exportu. Díky bohatým surovinovým základnám hraje důležitou roli těžební průmysl, ve kterém je zaměstnáno více než 440 tisíc lidí. Jihoafrická republika má největší světové zásoby zlata (35 %), manganu (80 %), platiny (56 %), vanadu (45 %), hliníkových silikátů (37 %). Současně má významná naleziště dalších minerálů a lze říci, že mimo ropu je ze surovinového hlediska soběstačná.
 

Daň z příjmu fyzických osob

Daň z příjmů fyzických osob je rozdělená do 6 daňových pásem v závislosti na výšce příjmu. Daň má progresivní charakter a je složená ze dvou částí – paušální (stanovena ze zákona) a procentní (vypočítaná ze základu daně). V nejvyšším pásmu (přes 240 tisíc ZAR ročně) představuje paušál 73 800 ZAR a procentní sazba je 40 %. V nejnižším pásmu (méně než 80 tisíc ZAR) je paušál nulový a procentní sazba je 18 %.

Daň z příjmu právnických osob

Daň z příjmů právnických osob je stanovená jednotnou sazbou ve výši 30 %. Mimo této daně z příjmu jsou právnické osoby zdaňovány tzv. druhotnou daní z přerozdělení dividend ve výši 12,5 %. Druhotná daň v konečném důsledku způsobuje, že právnické osoby jsou také zdaňovány progresivním způsobem. Daň roste v rozmezí od 30 % při nulovém přerozdělení zisku po zdanění až do 37,8 % v případě plného přerozdělení zisku po zdanění ve formě dividend. Malí a střední podnikatelé jsou zvýhodněni sníženou 15 % sazbou daně z příjmu na prvních 150 tisíc ZAR. Příjem překračující 150 tisíc ZAR je zdaňovaný 30 % sazbou. Dceřiné společnosti zahraničních firem podléhají tzv. dani z příjmu zahraničních poboček, která je pevně stanovená na 35 %.
 

DPH a spotřební daně

Daň z přidané hodnoty byla v Jihoafrické republice zavedena v roce 1993 a vztahuje se téměř na všechny druhy zboží a služeb, její výše je jednotná – 14 %. Omezený okruh domácích výrobků (alkohol, tabák…) je zatížen spotřební daní a při dovážení tohoto zboží je vybíráno clo ve výši 35 %.

Ostatní daně

  • Daň z převodu cenných papírů 0,5 % z hodnoty cenných papírů
  • Daň z převodu nemovitostí má dvě sazby 5 % a 8 % (nad 300 tisíc ZAR)
  • Daň darovací ve výši 25 % darovaného majetku
  • Daň z majetku ve výši 25 % z majetku nad 1 milión ZAR
Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená