Podle indexu celkového daňového zatížení, tj. poměru prostředků vybraných na daních a sociálním pojištění k celkovým příjmům, patří Japonsko mezi absolutní špičku mezi vyspělými státy světa. Index se pohybuje okolo 36 %, což je výrazně méně než v zemích Evropské unie. Při porovnání čistého daňového zatížení (bez sociálního pojištění) vykazuje Japonsko dokonce nejnižší zátěž (23 %) mezi ekonomikami světového významu.
Do státního rozpočtu proudí nejvíce finančních prostředků z přímých daní (60 %), zbytek tvoří nepřímé daně, neboť správní poplatky a příjem z cel hrají zanedbatelnou roli.
Japonská ekonomika se vyznačuje vysokým stupněm modernizace s velkou mírou přidané hodnoty. Pro tamní ekonomiku je příznačná orientace na využívání moderních technologií a vysoká technologická infrastrukturní vyspělost podniků. Současně je ovšem pro Japonsko charakteristický značný vliv vlády a zásahy státních orgánů do řízení ekonomiky. Mezi specifické rysy japonské společnosti patří: vysoký stupeň uznávání autorit, vědomí národní odlišnosti a z toho vyplývající soudržnost, manager funguje jako hlava rodiny a spořivost patří k ceněným vlastnostem – z toho vyplývá vysoká míra úspor. Japonci jsou navíc velice pracovití, skromní, ochotní se vzdělávat. Japonská vláda se snaží o co nejefektivnější státní intervence do ekonomiky: zpracovává prognózy vývoje jednotlivých oborů, podporuje vědecký pokrok nákupem licencí, technologií a financováním domácího výzkumu, provádí ochranu určených oborů před zahraniční konkurencí.
Daně z příjmů
Daňové sazby jsou v Japonsko podle vykázaného příjmu 10 %, 20 %, 30 % a 37 %. Je ovšem zavedena možnost odpočtu výdajů na vzdělání a péči o děti ze základu daně. Efektivní zatížení (po odpočtu odčitatelných položek) u průměrných mezd tedy činí na dani z příjmů fyzických osob 6 % a na příspěvku na sociální zabezpečení 10 %. Daňová sazba u podniků činí 37,5 %. V Japonsku existuje zvýhodnění investic občanů do nemovitého majetku (především bydlení). Malé a střední podniky nebo nově vznikající podniky mohou využívat širokou paletu možných daňových úlev. Zvláště pro důchodce jsou zavedeny výhodné daňové režimy.
Úrokové míry
Japonské úrokové míry patří vůbec k nejnižším na celém světě a již řadu let se drží na absolutním minimu. V některých letech dokonce centrální banka poskytovala nulové úrokové sazby (v období hospodářské recese) – komerční banky dostávají od centrální banky zdroje na refinancování za trvale nulový úrok. Základní roční úrokové míry dosahovaly v posledních pěti letech ve všech významných japonských bankách méně než 4 %.
Ostatní daně
- Místní daně jsou ve výši 13 %.
- V roce 2002 byly zavedeny nové ekologické daně (např. ekologická daň z obsahu uhlíku v palivech z fosilních zdrojů).
- V Japonsku je jednotná DPH ve výši 5 % (ze zemí, kde je DPH zavedena, má Japonsko nejnižší sazbu).
- V Japonsku jsou velmi nízké majetkové daně (ze spoření, pojistek, domů, daň darovací, daň dědická…).
- Spotřební daně jsou v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi světa podstatně nižší.
Japonsko – gigant světového obchodu
Japonsko významně ovlivňuje celkový obrat světového obchodu. V dovozu dominují zejména suroviny. Vývoz je velice bohatý a pestrý (přesto se podílí na HDP pouze 10 %). Významný obchodní přebytek vznikl historicky na základě dravosti japonských firem při současné silné ochranářské dovozní politice. Japonsko si v současné době udržuje po USA pozici druhé nejsilnější ekonomiky světa (podíl Japonska na souhrnném světovém HDP činí 13 %, ze zemí OECD 25 %).