FinExpert.e15.cz

Daně v Austrálii

V našem putování po daňových soustavách vyspělých světových ekonomik zavítáme tentokrát do Austrálie. Daňové zatížení v Austrálii patří v zemích OECD mezi průměrné, zároveň v zemi panuje vysoká platební morálka většiny daňových poplatníků.
Daně v Austrálii

V Austrálii existuje přísný systém kontroly placení daní. Místní daňový systém je založen, tak jako ve všech členských zemích Evropské unie, na tradičním rozdělení na přímé a nepřímé daně. Nezaměstnanost je v zemi poloviční oproti členským zemím Evropské unie, sociální dávky jsou mnohem nižší, proto jsou státní výdaje na řešení sociálních problémů mnohem nižší než v Evropě. Odborové hnutí má v Austrálii překvapivě silnou pozici, poměrně často je využívána stávka k prosazení zájmů zaměstnanců. Služby jsou v Austrálii na velmi vysoké úrovni a tvoří přes 7 0% HDP a ve službách pracuje více než 76 % obyvatel.

Daně z příjmů

V posledních letech došlo v Austrálii ke snížení přímých daní, přesto rozhodně nepatří mezi nejnižší. Daň z příjmů společností byla snížena z 36 % na současných 30 %, byla zkrácena doba odpisování základních prostředků. Těmito kroky se vláda snaží motivovat společnosti a podnikatele do investování. U dani z příjmů došlo k rozšíření daňových pásem, takže většina občanů platí daň z příjmů v maximální výši 30 %. Průměrná mzda se pohybuje okolo 4 200 australských dolarů. Délka pracovního týdne se pohybuje mezi 36-41 hodinami týdně (začíná se okolo deváté a končí okolo páté hodiny odpoledne).

DPH a spotřební daně

V Austrálii se platí daň ze zboží a služeb GST, která je obdobná naší dani z přidané hodnoty. Její jednotná výše činí 10 %. Je však také zavedena nulová sazba, která mimo jiné platí pro zdravotnické potřeby, vzdělání, bankovní služby či pečovatelské služby. Spotřební daň je v Austrálii uplatňována ve srovnání s Českou republikou na podobný sortiment výrobků. Kromě luxusního zboží, pohonných hmot, alkoholu a tabáku platí například i na dražší elektroniku nebo automobily. Sazby spotřební daně jsou téměř u všech položek nižší než u nás (mimo alkohol). V některých restauracích se neprodávají alkoholické nápoje, jejich prodej je totiž možný pouze na základě zvláštní licence.

Ostatní daně

  • Daň z kapitálového zisku byla snížena ze 48,5 % na současných 24,25 %
  • Daň z dividend ve výši 10 %

Bankovnictví

Finanční trhy jsou regulovány Rezervní bankou, od roku 1992 je liberalizován přístup pro zahraniční banky. Finanční služby jsou efektivní s pružným platebním systémem, samozřejmostí je elektronické bankovnictví a často jsou používány platební a úvěrové karty. V Austrálii je registrováno přes 50 bank, přibližně polovinu tvoří zahraniční banky. Mezi nejvlivnější australské banky patří The Reserve Bank of Australia, National Australia Bank Limited a Commonwealth Bank of Australia.

Proč je Austrálie úspěšná?

Austrálie patří v současné době mezi nejvyspělejší země světa, její ekonomika je dlouhodobě nadprůměrná a hospodářské prostředí stabilní. K tomuto růstu napomáhá především kvalifikovaná vícenárodní pracovní síla, levná elektrická energie a nízké provozní náklady. Austrálie leží v bezpečné oblasti a má velice dobře fungující infrastrukturu, a to nejenom v průmyslových oblastí. Velikou výhodou Austrálie je neznečištěné životní prostředí, dobrá surovinová základna a především optimistická nálada v zemi (pro nikoho není nic problém). Vláda významně podporuje progresivní odvětví (především high-tech obory). Austrálie je pro nejenom pro tyto důvody velice atraktivní pro zahraniční investory. V současné době vykazují nejlepší hospodářské výsledky obory: výzkum a vývoj, high-tech technologie, těžba ropy a výroba automobilových komponentů. Australané jsou veselí a rádi se baví, vydělané peníze si umí užít.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená