FinExpert.e15.cz

Daně: Paušály při přivýdělku

Podání daňového přiznání se nevyhnou ani zaměstnanci, kteří si během roku 2013 přivydělávali samostatnou výdělečnou činností.
Daně: Paušály při přivýdělku

Podání daňového přiznání se nevyhnou ani zaměstnanci, kteří si během roku 2013 přivydělávali samostatnou výdělečnou činností. Jak je to s uplatněním paušálu a daňových slev za rok 2013 při vedlejší výdělečné činnosti? 

Pro zaměstnance, kteří si samostatnou výdělečnou činností pouze přivydělávají a hlavní činností je pro ně příjem ze zaměstnání, jsou výdajové paušály velmi oblíbené. Díky výdajovým paušálům zvládnou často povinnou daňovou administrativu sami, nemusí si lámat hlavu, zdali jsou výdaje daňově uznatelné či nikoliv. Navíc výdaje stanovené paušálem bývají při přivýdělku mnohdy vyšší než skutečné výdaje. Výdajové paušály jsou při samostatné výdělečné činnosti při přivýdělku často správnou volbou. Výdajové paušály se pohybují od 30 % do 80 % dle vykonávané činnosti. Při přivýdělku připadají do úvahy nejčastěji 60% výdajový paušál (ostatní živnosti) a 40% výdajový paušál (neživnosti a nezávislá povolání). 

Výdaje paušálem? Není nárok na některé daňové slevy

Pokud v daňovém přiznání za rok 2013 uplatníte výdaje paušálem, nemůžete pak již ale uplatnit daňovou slevu na manželku s vlastními příjmy do 68 tisíc Kč za rok 2013 a daňové zvýhodnění na děti ve výši 1 117 Kč na každé dítě za každý měsíc. Toto omezení pro některé OSVČ výrazně snižuje atraktivitu výdajových paušálů. Zaměstnanci, kteří si samostatnou výdělečnou činnosti přivydělávají, se však většinou nemusí obávat a mohou výdajové paušály uplatnit. 

Kdy mají samostatně výdělečně činní zaměstnanci nárok na slevy?

Zaměstnanci přivydělávající si samostatnou výdělečnou činností, kteří mají základ daně ze zaměstnání (dle § 6 zákona o dani z příjmu) vyšší než základ daně ze samostatné výdělečné činnosti (dle § 7 zákona o dani z příjmu) mohou uplatnit výdaje u samostatné výdělečné činnosti paušálem přičemž nepřijdou o nárok na uplatnění daňové slevy na manželku a daňového zvýhodnění na děti, jestliže jsou splněny zákonné podmínky. Základ daně ze zaměstnání, kde se výdajový paušál neuplatňuje, musí být vyšší než základ daně ze samostatné výdělečné činnosti. 

  • Vedlejší samostatná výdělečná činnost je tak výhodná. Při splnění zákonné podmínky je možné uplatnit bez výdajový paušál a nárok na daňové slevy zůstává zachován a při výpočtu povinného pojistného se povinné pojistné vypočítá dle skutečného vyměřovacího základu, není tedy potřeba dodržet minimální vyměřovací základ.

Praktický příklad

Pan Novotný měl za rok 2013 příjem ze zaměstnání ve výši 342 000 Kč (měsíční mzda 28 500 Kč). Samostatnou výdělečnou činností si během roku 2013 přivydělal 141 300 Kč. Pan Novotný uplatní 40% výdajový paušál, neboť jeho samostatnou výdělečnou činností bylo tlumočení. Pan Novotný má manželku na rodičovské dovolené, která po celý rok pobírala pouze rodičovský příspěvek, který se do vlastního příjmu nezapočítává. Pan Novotný může tedy uplatnit slevu na manželku ve výši 24 840 Kč. Pan Novotný má dvouletou dceru Janu, na které uplatní daňové zvýhodnění ve výši 13 404 Kč (1 117 Kč x 12 měsíců). Obě slevy může pan Novotný v daňovém přiznání uplatnit, přestože využije výdajový paušál, neboť základ daně ze zaměstnání je vyšší než základ daně ze samostatné činnosti. Kolik zaplatí na dani z příjmu za rok 2013 pan Novotný? 

  • Během roku zaplatil pan Novotný na zálohách na dani z příjmu ze své mzdy celkem 30 516 Kč (2 543 Kč měsíčně). 
  • Součástí daňového přiznání bude Potvrzení zaměstnavatele o zdanitelných příjmech za rok 2013, které panu Novotnému vyhotoví jeho zaměstnavatel a čestné prohlášení manželky, že měla vlastní příjmy nižší než 68 tisíc Kč za rok 2013. 

Výpočet daně z příjmu fyzických osob pana Novotného za rok 2013

Klepněte pro větší obrázek

Po odevzdání daňového přiznání vznikne panu Novotnému přeplatek na dani z příjmu fyzických osob ve výši 12 150 Kč, který obdrží od finančního úřadu. Důvodem je uplatnění slevy na manželku, která se uplatňuje pouze za celý rok. Daňové zvýhodnění uplatnil pan Novotný již během roku u svého zaměstnavatele, což se projevilo nižšími zálohami na dani z příjmu.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená