FinExpert.e15.cz

Daně: Měli jsme se za socialismu lépe?

Daně nebyly pouze zdrojem financí, měly také přerozdělovací funkci.
Daně: Měli jsme se za socialismu lépe?

Panovníci, ekonomové a politici se již od pradávna snažili vyzískat co nejvíce finančních prostředků na provoz státního aparátu a ovlivňování hospodářského vývoje. Za socialismu byly daně především jedním ze zdrojů, jak finančně zajišťovat každoročně centrem stanovený plán. Daně ale nebyly pouze zdrojem financí, měly také silnou přerozdělovací funkci, která zcela podlamovala základní tržní principy hospodaření a motivaci podniků. A tak například podnikům, které vykazovaly pozitivní hospodářské výsledky, byly odčerpávány volné finanční prostředky až do výše 90 % a následně přerozděleny formou dotací podle plánovaných potřeb.

Mzdy v Německu

Mzdy v Německu

Německá ekonomika je největší v EU, po Číně je Německo druhým největším exportérem světa. Jak vysoké jsou mzdy v Německu?

Daně nebyly spravedlivé ani neutrální ani vůči jedincům - míra zatížení nezávisela v první řadě na výši daňového základu, ale na druhu zdroje - vysoké sazby daní a omezení odečitatelnosti nákladů z daní také velmi efektivně eliminovaly podnikatelskou aktivitu jednotlivců. Např. v rámci zemědělské daně placené občany jednotlivci se odvedlo z každých 100 korun nad 46 000 ročního daňového základu až 85 korun.

 

Škodovku dnes koupíme o polovinu levněji 

 

Daň z příjmu – dle zásluh

Systém daní z příjmu zohledňoval velký počet kritérií, jako jsou pohlaví, věk, invalidita, počet vyživovaných osob, ale také taková, která nám z dnešního pohledu přijdou spíše neuvěřitelná: osamělost, odbojářské zásluhy, či původ výher. A tak nebyly daněny odměny za zásluhy, např. při příležitosti udělení čestných titulů, jako byly „Průkopník socialistické práce“, „Vzorný pracovník podniku“, medailí „Za mimořádné zásluhy v ROH“, odznaku v soutěži „Jezdím bez nehod“ apod. Na druhou stranu však systém také nijak nebral v úvahu hranici chudoby (která ani nebyla slučitelná se socialistickou ideologií), když zdaňoval částky již od 200 Kč.

Daně v roce 1983

V roce, v němž jsem se narodila, platil na území tehdejší Československé socialistické republiky Zákon č. 76/1952 Sb., o dani ze mzdy. Předmětem zdanění byly podobně jako dnes mzda a funkční požitky (tedy plat funkcionářů), zdanění nepodléhala nemocenská, důchody a přídavky na děti. Systém daňové konstrukce neznal celkový roční příjem občana, na rozdíl od dneška se u nás zdaňovalo měsíčně, a to dle následujícího přepočtu (pro poplatníky vyživující 2 osoby):

Klepněte pro větší obrázek

Tento poměrně jednoznačný princip zdanění však byl zdeformován mnoha výjimkami. Jednou z nich byla i tzv. Oslovská daň, jak se lidově nazývalo zdanění osob starších 25 let, které neměly děti. Pokud vydělávaly více než 560 Kč měsíčně a vyživovali nejvýše jednu osobu, zvýšila se jejich základní daň mezi 25 a 50 lety u mužů a mezi 25 a 45 lety u žen o celých 60 %. Naopak tři vyživované osoby snižovaly daň o 30 %, čtyři o 50 %, v případě 5 a více vyživovaných osob byla sleva na dani dokonce 70 %.

Pokud rozvedení, ovdovělí či svobodné matky vyživovali alespoň jedno dítě, pro účely stanovení daně se jim počítala jedna osoba navíc, stejně tak i pokud byl poplatník invalidní či vyživoval invalidní osobu, v případě plně invalidních se přičítaly dokonce vyživované osoby. Také vdovám po odbojářích či obětech bojových událostí přičítala jedna vyživovaná osoba. Systém zdanění byl ve výsledku velmi složitý a neprůhledný.

A jak jsme se měli za socialismu oproti dnešku?

V mnoha případech dnes ušetříme (elektronika, čokoláda, maso, vejce), v jiných si zase významně připlatíme (především služby).

Tabulka – přepočet cen výrobků a služeb dle střední mzdy (mediánu) 1989 vs 2012

V roce 1989 činil medián 3 000 Kčs, v roce 2012 již 21 000 Kč.

Klepněte pro větší obrázek

Celá tabulka zde: http://www.zakomunistu.cz/

Další článek


 

celkem 16 komentářů

Nejnovější komentáře

Jistota práce za komunistů se rovnala jistotě práce ...
Standa
13. 11. 2016, 10:37
To je chyba mládí nechtít srovnávat. Protože by se t...
Darina
17. 7. 2016, 14:33
Dřív jste byl nesvobodný a dostal jste najíst. Dnes ...
Radek
3. 6. 2014, 13:56
Zase Škodovka tehdy měla 900 kg a dnes má 1300 kg, n...
Hunter
17. 5. 2014, 20:25
My mladí jsme socialismus naštěstí nezažili. A proto...
Hunter
17. 5. 2014, 20:21

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená