FinExpert.e15.cz

Daně mají být jednoduší, v roce 2020

Zákony jsou složité, berňák neefektivní. Chystá se změna.

Moderní, jednoduché a elektronicky – takové mají být daně po roce 2020. Mnozí z vás se teď možná smějí pod vousy, ale taková je vize projektu „MOJE“ daně z dílny Ministerstva financí (MF), kterou minulý týden prezentoval ministr financí Babiš a jeho úřednictvo. Cílem je také zjednodušení zákona o dani z příjmů, který od roku 1992 nabobtnal do obludných rozměrů a absolutně nepřehledný. Pro zajímavost, zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů byl za dobu své existence 150× novelizován a v současné podobě je 7× delší, než byl v původním znění. Na vršící se výjimky již nestačí písmenka abecedy a navíc obsahuje výjimky podle dnes již neplatných vyhlášek.

E-tržby se blíží, hospodské čeká horký podzim

E-tržby se blíží, hospodské čeká horký podzim

A také hoteliéry. Poradíme, jak se připravit.

Nový zákon o dani z příjmů má přinést zjednodušení bez dopadu na daňovou povinnost, zlepšit stabilitu, udržet daňovou neutralitu a hlavně má být tzv. „user-friendly“. Dále má být kompatibilní s ISS, což je Integrovaný systém správy daní a pojistného – projekt oprašující před pár lety zrušené Jednotné inkasní místo (JIM). MF předpokládá, že návrh zákona by mohl být hotov v září 2017 a účinný by mohl být od roku 2020. Samotný zákon má být očištěn od všech výjimek a sektorových politik a nebude obsahovat parametry (tj. ani sazbu daně). K zákonu bude připojen katalog standardizovaných výjimek, ze kterého si bude moci ministr vybírat své programové priority.

Klepněte pro větší obrázek
Šéf Finanční správy Janeček a Babišova náměstkyně pro daně a cla Schillerová vymýšlejí zásadní daňovou reformu (obr.: financnisprava.cz)

Dále MF připravuje tzv. samovyměření, díky kterému odpadne poplatníkovi čekání na to, jak se správce daně vypořádá s podaným daňovým přiznáním. Pro plátce DPH má novinka znamenat rychlejší vracení nadměrných odpočtů a v případě pochybností na straně správce daně nemá být zadržován celý odpočet, ale jen DPH ze sporných plnění. Systém samovyměření má být platný od ledna 2019 a účinný od roku 2020.

Berňák potřebuje nový IT systém, ten současný nevyhovuje

Projekt také počítá s elektronickým portálem pro správu daní, tzv. daňovým kioskem. To má být jakýsi virtuální finanční úřad. A kdo bude chtít, vyřeší skrz něj všechny daně z domova. Ve svém účtu poplatník uvidí kompletní přehled o svých daňových povinnostech, historii, automaticky se mu vyplní některé údaje v daňovém přiznání a také bude moci portál využívat k jednoduchému účetnictví.

Celé to ale stojí a do značné míry padá s kvalitou IT systému Finanční správy. Ten je nyní na tak špatné úrovni a jeho provoz je tak drahý, že se uvažuje o náhradě, což se možná na první pohled nezdá jako příliš náročný úkol, ale opak je pravdou. Systémem ADIS (Automatizovaný daňový informační systém) totiž agreguje obrovské množství dat a vypadá to s tím stejně jako se zákonem o dani z příjmů. Je zastaralý, nepřehledný a jeho správa stojí hodně peněz. Ale nikdo zatím neměl tu odvahu problém řešit.

Klepněte pro větší obrázek
Uvítací obrazovka systému z „doby kamenné“, na kterém stojí výběr daní a tím provoz celého státu

Finanční správa nedávno publikovala rozsáhlou studii ADISu provedenou společností Deloitte (najdete zde), která kulantně řečeno nevyznívá zrovna lichotivě. Zastaralost systému podle Deloitte generuje enormní pracovní neefektivitu, přičemž minimálně 30% úkonů by šlo v systému ušetřit dnes již zcela běžnými okny, myší, pohledem přes subjekt, nezamrzáním systému a lepší automatizací rutinních transakcí. Přes 5 000 pracovníků by se pak mohlo věnovat kontrolní činnosti namísto provádění rutinních transakcí v ADISu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Manažerské shrnutí výsledku analýzy Deloitte a názory uživatelů (obr.: financnisprava.cz)

Deloitte dále uvádí, že zastaralost systému generuje značnou nákladnost při každé úpravě. Za prostředky, za které se ADIS každý rok nedostatečně „záplatuje“ a rozšiřuje, lze pořídit provoz a rozvoj moderního daňového systému. Odhadovaná neefektivita vývoje software ADIS je téměř 50%, takže každá druhá koruna vynaložená na jeho správu je vynaložená neefektivně. Za posledních 5 let tak vyletělo oknem 612 milionů Kč, respektive stát za tyto peníze mohl pořídit moderní systém, jako mají třeba v Irsku. Zda se vše stihne a zda k tomu bude politická vůle po roce 2017 ukáže čas, nicméně aplikace metody „prostě to zařídíme“ tady rozhodně dostačovat nebude.

Četli jste někdy zákon o dani z příjmu?

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená