FinExpert.e15.cz

Daně: Kdy dostanete zpátky sraženou daň z dohody?

Prvním krokem je shromáždění všech dokladů od zaměstnavatelů.

V daňovém přiznání za rok 2014 lze uvést i příjmy plynoucí z dohody o provedení práce během roku 2014, ze kterých byla sražena daň. Komu se takový postup vyplatí a obdrží sraženou daň zpět? Podívejme se na praktický příklad. 

Studenti, ženy na rodičovské dovolené nebo penzisté přivydělávající během roku mimo jiné i na dohodu o provedení práce bez podepsání prohlášení k dani u zaměstnavatele, kdy měsíční odměna je do 10 tisíc Kč a je z ní sražena daň z příjmu fyzických osob, mohou při podání daňového přiznání obdržet sraženou daň z příjmu zpět. 

OSVČ: Kolik letos zaplatíte na sociálním pojištění?

OSVČ: Kolik letos zaplatíte na sociálním pojištění?

Jak vysoké sociální pojištění budou OSVČ odvádět v roce 2015?

  • Za rok 2014 je možné do daňového přiznání zahrnout i příjmy z dohody o provedení práce, které byly zdaněny srážkovou daní. Od  zaměstnavatele je nutné si vyžádat "Potvrzení o zdanitelných příjmech z dohod o provedení práce". 

Praktický příklad

Paní Malá vykonávala u svého hlavního zaměstnavatele AB v měsících lednu a únoru 2014 pracovní činnost. Hrubá mzda za leden a únor byla celkem 42 000 Kč. Na dani z příjmu ji bylo sraženo 4 320 Kč. Po zbytek roku byla paní Malá na mateřské a rodičovské dovolené. U zaměstnavatele AB měla paní Malá podepsané prohlášení k dani. Dále během roku paní Malá pracovala pro dva zaměstnavatele na základě dohody o provedení práce. U dalších dvou zaměstnavatelů neměla paní Malá podepsané prohlášení k dani. Od zaměstnavatele MN obdržela souhrnnou odměnou během roku 2014 ve výši 30 000 Kč a byla ji sražena srážková daň ve výši 4 500 Kč. Od zaměstnavatele XY obdržela souhrnnou odměnu na základě dohody o provedení práce během roku 2014 ve výši 40 000 Kč a byla ji sražena srážková daň ve výši 6 000 Kč. Daňové zvýhodnění na děti uplatňuje manžel paní Malé. Jak vysokou daňovou vratku obdrží paní Malá po odevzdání daňového přiznání?

Prvním krokem je shromáždění všech dokladů od zaměstnavatelů, které bude potřebovat k daňovému přiznání. 

1) Potvrzení o  zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a funkčních požitků, sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění od zaměstnavatele AB

  • U tohoto zaměstnavatele měla paní Malá podepsané prohlášení k dani, tak se v měsících lednu a únoru uplatnila při výpočtu čisté mzdy sleva na poplatníka. 

Klepněte pro větší obrázek

2) Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti plynoucí na základě dohod o provedení práce podle § 6 odst. 4 zákona o daních příjmů od zaměstnavatele MN

Klepněte pro větší obrázek

3) Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti plynoucí na základě dohod o provedení práce podle § 6 odst. 4 zákona o daních příjmů od zaměstnavatele XY

Klepněte pro větší obrázek

Jakmile má paní Malá k dispozici všechny doklady od zaměstnavatelů, které budou přílohou daňového přiznání, tak se může pustit do vyplnění daňového přiznání. Pro paní Malou je vhodné podat daňové přiznání, neboť během roku nevyužila v plném rozsahu základní slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč. Z tohoto důvodu vznikne paní Malé nárok na daňovou vratku. 

Výpočet daňové povinnost paní Malé

Klepněte pro větší obrázek

Podání daňového přiznání se paní Malé vyplatí. Obdrží daňovou vratku ve výši 14 820 Kč. Paní Malá tedy obdrží zpět v plném rozsahu i zaplacenou srážkovou daň z dohod o provedení práce.

Kdo nevyužije v plném rozsahu daňové slevy a nezdanitelné položky u jednoho zaměstnavatele, tomu vznikne nárok na daňovou vratku při podání daňového přiznání a uvedení i příjmů z odměny z dohody o provedení práce u zaměstnavatele, u kterého nebylo podepsáno prohlášení k dani.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená