FinExpert.e15.cz

Daně: Američané už vydělávají sami na sebe

Jak je to v jednotlivých zemích světa s dnem daňové svobody?
Daně: Američané už vydělávají sami na sebe

Ve většině vyspělých zemí světa sestavují jednotlivé domácí organizace den daňové svobody, který rozdělí rok na dvě části. V prvním období vydělávají občané peníze pro stát na pokrytí státních výdajů a v druhém období vydělávají peníze již sami pro sebe.

Dřívější datum daňové svobody je pro domácí ekonomiku příznivé, neboť to znamená „užší veřejnou správu“ a nižší financování jednotlivých projektů a činností ze státní pokladny. Privátní sektor totiž v mnoha případech plní tuto roli efektivněji. V Česku pravidelně zveřejňuje den daňové svobody Liberální institut.

Česko – od 6. června do 18. června

V Česku se den daňové svobody od roku 2000 do roku 2010 pohyboval od 6. června v roce 2000 po 18. června v roce 2010. To tedy znamená, že Češi pracovali na stát v jednotlivých letech od 157 dní po 168 dní. V posledních třech letech byl den daňové svobody: 18. června 2010, 13. června 2009 a 7. června v roce 2008. Ekonomická krize v Česku, tedy stejně jako v ostatních vyspělých zemích světa, posunula den daňové svobody.

Rozdíly v USA

Metodika výpočtu dne daňové svobody se liší. V USA se den daňové svobody zjistí podílem všech daní na celkovém příjmu obyvatel. V Česku se den daňové svobody zjišťuje jako podíl veřejných výdajů na hrubém domácím produktu, tento postup je dle metodiky OECD. Právě odlišný způsob je důvodem, proč je den daňové svobody v USA výrazně dříve než v ostatních vyspělých zemích světa.

V USA tak byl den daňové svobody v letošním roce 12. dubna, což je o jeden den dříve než v roce 2010. Nejpozději byl tento den v USA 1. května 2000, jinak byl ve Spojených státech od roku 1960 vždy v dubnu. Pro USA je typické, že jednotlivé americké státy mají značnou svobodu i v daňové oblasti. Např. přímé dani se vybírají na federální úrovni, státní úrovni i místní úrovni. Mezi jednotlivými americkými státy tak existuje daňová konkurence a den daňové svobody nastává v každém státě v jinou dobu.

V roce 2011 pracovali Američané na stát od 85 dní v Mississippi až po 122 dní v Connecticutu. Rozdíly mezi jednotlivými státy tak dosahují až 30 %. Dle metodiky The Tax Foundation je nízká míra zdanění ještě v těchto státech: Tennessee – 86 dní, Jižní Karolína – 88 dní, Louisiana – 90 dní, Jižní Dakota – 90 dní, Nové Mexiko – 90 dní a Západní Virginie – 90 dní. Naopak nejvyšší zdanění je ještě v těchto státech: New Jersey – 119 dní, New York – 114 dní, Maryland – 107 dní, Washington – 106 dní, Kalifornie, Wisconsin a Minnesota 106 dní.

Ve Skandinávii až v červenci

Z členských zemí OECD pracují na stát nejdéle občané ve Skandinávii. Při měření dne daňové svobody metodikou OECD byl v roce 2010 den daňové svobody nejpozději v Dánsku – 6. srpna, Finsku – 3. srpna, Švédsku – 25. července, Francii – 23. července a Belgii – 18. července. Průměr za všechny členské země OECD byl 14. června 2010. Nejdříve slavili dle metodiky OECD den daňové svobody v roce 2010 Korejci – 26. dubna, Švýcaři – 6. května, Australané – 15. května, Slováci – 23. května, Japonci – 31. května a Američané – 2. června.

Severské země však vysoké daně kompenzují propracovanou státní administrativou, velmi kvalitním zdravotnictvím a školstvím. Současně je daňová agenda jednoduchá. Většina daňových povinností ve Skandinávii se vyřizuje on-line, jednotlivá přiznání se podávají a platí současně ve stejném termínu.

Den daňové svobody dle L'Anglophone

V belgických novinách L'Anglophone vyšlo v roce 2010 srovnání daňové zátěže v zemích EU, kdy se den daňové svobody spočítal podle daňových odvodů na sociálním a zdravotním pojištění, dani z příjmu, DPH… zaměstnanců s průměrnou mzdou.

Z tohoto srovnání vychází nejlépe Malta – 9. duben, Irsko – 27. duben, Kypr – 13. květen, Velká Británie – 13. květen a Lucembursko – 15. květen. Naopak nejhůře z tohoto srovnání vychází Maďarsko – 6. srpna, Belgie – 3. srpna, Francie – 26. července, Německo – 19. července a Rakousko – 10. července. Česko je opět mírně nadprůměrné – 14. června.

Mimo Evropu

Pro měření daňového zatížení v členských zemích OECD se používá více ukazatelů. Přestože se výsledky mírně liší, tak je vždy společné, že celkové daňové zatížení v evropských zemích je výrazně vyšší než v mimoevropských zemích.

Hlavním důvodem je propracovaná a nákladná sociální politika členských zemí EU. Všechny státní dávky v nemoci, penzi či nezaměstnanosti jsou v Evropě v porovnání s mimoevropskými zeměmi výrazně vyšší.

Prameny: The Tax Foundation – Tax Freedom Day by State 2011, Liberální institut – den daňové svobody 2010 srovnání s ostatními zeměmi a L'Anglophone – Wages and Taxes for the Average Joe in the EU 27

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Co je to prosímvás pořád za nesmysly.V USA nevím,ale...
Josef
2. 5. 2011, 18:04

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená