FinExpert.e15.cz

Daně a zase ty daně

Ekonomická krize zvýšila sazby daní. Zvyšovaly se především sazby DPH.
Daně a zase ty daně

Daně ovlivňují náš každodenní život. Nižší daně pomáhají byznysu. Z důvodu propracované sociální politiky je však zdanění v evropských zemích vyšší než v mimoevropských zemích světa.

Ekonomická krize zvýšila sazby daní. V posledních letech řada vyspělých zemí světa zvýšila daňovou zátěž. Zvyšovaly se především sazby DPH, příkladem může být Maďarsko, kde se základní sazba DPH zvýšila z 20 % na současných 27 %. V některých zemích se však zvýšení týkalo i daně z příjmu fyzických osob, především horních sazeb daně u zemí s progresivním zdaněním, a spotřebních daní.

OSVČ mohou stále uplatnit odpočet úroků z hypotéky

OSVČ mohou stále uplatnit odpočet úroků z hypotéky

Celkové daňové zatížení v Česku je v rámci zemí EU mírně nadprůměrné (34,4 % k HDP). Prostor pro zvyšování daní je tedy v Česku malý, celý daňový systém lze však zjednodušovat. Přestože se zvýšily sazby daní, tak celkové daňové zatížení stouplo nepatrně. Důvodem je skutečnost, že výběr z daní klesá rychleji než hrubý domácí produkt. Při mezinárodním srovnání je v Česku vysoké především povinné pojistné placené zaměstnavatelem (25 % na sociálním pojištění a 9 % na zdravotním pojištění). Vysoké povinné pojistné potom zvyšuje zaměstnavatelům cenu práce.

Nejvyšší zdanění je v Dánsku, nejnižší v Litvě

Z členských zemí EU je nejvyšší míra zdanění v Dánsku (47,7 % k HDP), Švédsku (44,3 % k HDP) a Belgii (44,1 % k HDP), nejnižší zdanění z členských zemí EU je v Litvě (26,0 % k HDP), Bulharsku (27,2 % k HDP), Lotyšsku (27,6 % k HDP) a Rumunsku (28,2 % k HDP).

Proč sledovat daňové zákony?

Mnohdy si to ani nepřipouštíme, tak daňové zákony ovlivňují výrazně naše rozhodování. Nižší zdanění, daňová úleva nebo daňové zvýhodnění jsou důvodem pro výběr živnosti (např. z důvodu výdajového paušálu) nebo pracovního poměru (např. práce na dohodu o provedení práce), ale taky výběr finančního produktu (např. daňová úleva u doplňkového penzijního spoření nebo u životního pojištění), ale rovněž při výběru třeba nemovitosti (kvůli majetkové dani). Sledovat daňové změny je tedy výhodné, protože dokonalým využitím daňových výhod finančně profitujeme. Nejenom OSVČ (osoby samostatně výdělečně činné), ale i zaměstnanci by se měli o daňovou legislativu zajímat.

Čím méně daní, tím lépe

Pro zaměstnavatele i OSVČ je důležitá nejenom výše daňových sazeb a efektivní daňová povinnost, ale rovněž složitost daňové agenty. Když se daňové povinnosti zvládnou snadno a jednoduše se vše na úřadech vyřídí a současně je nakládání s daněmi transparentní (zvyšuje se úroveň veřejné služby, infrastruktura, zdravotní péče...), potom je i vyšší daňová zátěž akceptovatelná.

Tímto směrem se vydaly právě země Skandinávie, kde je sice vyšší zdanění, ale daňová soustava je dle mezinárodních hodnocení jednoduchá, srozumitelná a pružná. Současně veřejný sektor výborně funguje a podmínky pro byznys jsou výborné.

  • V Česku lze daňový systém zjednodušit např. sloučením sociálního a zdravotního pojištění, jak to funguje ve více vyspělých zemích světa. Výrazně by se snížily provozní náklady a současně se celý systém zjednodušil, protože zaměstnavatelé i firmy by vyplňovaly podstatně méně tiskopisů a měly méně povinností. Celý systém by byl efektivnější a vymáhání dlužného pojistného rychlejší. Dluh po jedné firmě by vymáhala jedna instituce ne třeba pět či šest jako v současnosti. Další možností je např. zabudování silniční daně do daně z příjmu právnických osob. Takových možností by bylo samozřejmě více.

Firmy chtějí respekt

Pro všechny firmy je daňová oblast v zemi, kde působí velmi významná a dotýká se jejího hospodaření a konkurenceschopnosti. Stěhování do daňových rájů je tak nadále velmi oblíbené. Přestože se však v některých daňových rájích neodvádí téměř žádné daně, řada mezinárodních společností se stěhuje např. do Singapuru, Hongkongu nebo Nizozemí. Při využití všech legislativních možností je daňové zatížení nízké a současně získávají firmy renomovanou adresu, což je pro světový byznys důležité. Z důvodu respektu stoupá třeba i počet firem sídlících ve Švýcarsku. Pro dlouhodobě úspěšný byznys je důležitá propracovaná legislativa, fungující justice a dlouhodobá podpora byznysu v zemi.

  • V moderním světě je pro firmy výborné podnikatelské prostředí s fungující legislativou a justicím podporou investic velmi důležité, pouze nulové zdanění nestačí.
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená