FinExpert.e15.cz

Daně a mobil. Fikce, nebo budoucnost?

Mobilní telefon má téměř každý, a tak operátoři uvažují o dalších službách. A jednou z možností je mobilní daňové přiznání.
Daně a mobil. Fikce, nebo budoucnost?

Více než polovina podnikatelů a živnostníků v ČR by přivítala možnost podávat daňové přiznání přes mobil jako výraznou úsporu času. Češi považují stávající daňový systém za nespravedlivý a byrokratický. Drtivá většina z nich by si přála vznik bezplatné linky daňového poradenství. Vyplynulo to z reprezentativního výzkumu, který mezi zákazníky všech mobilních operátorů provedl Vodafone. Tento výzkum představil Vodafone na včerejší tiskové konferenci. (Bleskovka z MobilMania.cz). Pojďme však dál. Je přiznání k dani z příjmu přes mobil reálnou možností, anebo spíše snem "IT" fandů?

Daně nutné a nenáviděné

Platit daně nebaví nikoho. Přesněji, všichni je vnímáme jako nutnost a věřím, že by mnoho daňových poplatníků daně platilo rádo, pokud by v reálném životě vidělo jejich reálné využití. To koresponduje i s výzkumem Vodafone, kde pouze čtvrtina dotázaných respondentů je s českou daňovou soustavou spokojena. Otázkou také je, co se stane po "velkém daňovém třesku", ke kterému se chystá současná vláda. Přes 90 % dotazovaných vnímá daňovou soustavu za byrokratickou, přičemž nejméně spokojení jsou právě pravicoví voliči.

Tristní komunikace s finančními úřady

Pokud jste někdy potřebovali komunikovat s finančním úřadem, sami víte, že získat odborný názor finančního úředníka není snadné. Problém je také ve značné roztříštěnosti finančních úřadů – každý může mít jiný úhel pohledu. Podobně vnímají stav na finančních úřadech i respondenti. Za byrokratickou až arogantní považuje komunikaci s úřadem 82 % respondentů, za pomalou 78 %. Přitom nadpoloviční většina lidí jedná s finančním úřadem osobně, telefon ke komunikaci využívá okolo 28 % dotazovaných a něco málo okolo 12 % používá ke komunikaci internet.

To je v přímém rozporu s jiným faktem – naprostá většina podnikatelů a firem, které sami podávají daňová přiznání, získávají informace o daních prostřednictvím internetu, přitom přes 90 % z nich podává daňové přiznání klasickou cestou, tj osobně (cca 79 %) nebo poštou (cca 11 %). Přes internet letos daně podalo jen okolo 5 % dotazovaných a stejné procento využilo daňového poradce. To podává jasný obraz: přes internet se zjistí potřebné informace, ale s daňovým přiznáním se pak běží na finanční úřad "pro jistotu". Nehledě na složitost získání elektronického podpisu, který je nutný k podání daňového přiznání přes internet.

Co nám chybí

Na finančních úřadech nám chybí vyvolávací systém, jak je tomu u většiny velkých bank a mobilních operátorů. Ten rozhodně není na těchto úřadech samozřejmostí. Přes 68 % respondentů by uvítalo informace o finančních úřadech v mobilu, nejčastěji prostřednictvím wapu. Takto by mohlo být snadné získat informační či poradenské linky a termíny důležitých daňových přiznání. Mezi nejzajímavější služby pak patří možnost rezervace času finančního úředníka, získání pořadového čísla či podání žádosti. Zelená státní linka se stálým daňovým poradenstvím by potěšila téměř všechny (a soukromá daňová poradenství by mohla vyhlásit bankrot). Ale zpět do reality.

Mobil a daně

Daňové přiznání přes mobil by si trouflo podat okolo 23 % respondentů, což je zhruba čtvrtina. A z této čtvrtiny má 60 % jasnou představu, jakým způsobem by se tak stalo – vyplněním online formuláře ze svého telefonu. To předpokládá opět využití formuláře přes wap, a tím internetového rozhraní. Výhodou by byla úspora času a jako hlavní výhodu uváděli respondenti možnost průběžně aktualizovat údaje pro daňové přiznání (data by se průběžně ukládala a poté najednou odeslala).

Mezi zásadní podmínky, aby bylo možné podávat daňové přiznání přes mobil, patří nejen technická spolupráce se státní zprávou, ale hlavně zjednodušení celého procesu daňového přiznání. Průzkum Vodafone ovšem neřešil častou nutnost dokládat mnoho příloh a dalších potřebných formulářů, takže v konečném důsledku by mobilní daňové přiznání bylo dostupné pouze pro velmi malou skupinu daňových poplatníků. Výsledný efekt by tak byl minimální, náklady na zavedení služby vysoké.

Možné využití u voleb

Přestože je využití mobilního telefonu pro podání daňového přiznání přinejmenším komplikované, technické řešení na straně operátorů již v tuto chvíli existuje. Spíše než daní se dočkáme možnosti účastnit se prostřednictvím mobilního telefonu voleb. Tuto možnost vyzkoušelo v loňském roce poprvé Estonsko v komunálních volbách a je pravděpodobné, že tímto směrem by mohlo jít využití mobilního telefonu pro státní služby i v České republice.

Další článek


 

celkem 11 komentářů

Nejnovější komentáře

Re:Hroznej clanek!!!
Jakub Horký
16. 4. 2007, 00:27
Re:Hroznej clanek!!!
powalec
31. 3. 2007, 18:17
Hroznej clanek!!!
Tom
28. 3. 2007, 23:53
Re: M A S O C H I S M U S
Leonardo Cupranek
28. 3. 2007, 23:16
Re:SIM tollkit
RR
28. 3. 2007, 17:14

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená