FinExpert.e15.cz

Daně a inflace naší mzdě nepřejí

Za třetí čtvrtletí letošního roku činila průměrná mzda 24 514 Kč, což je o 348 Kč víc než v loňském roce.
Daně a inflace naší mzdě nepřejí

Za třetí čtvrtletí letošního roku činila průměrná mzda 24 514 Kč, což je o 348 Kč víc než v loňském roce. Mzdy však zpravidla stoupají deseti procentům nejlépe hodnocených zaměstnanců, 350 Kč navíc většiny zaměstnanců, tak má někdo jiný.

Nominálně průměrná mzda stoupla, reálně však vlivem inflace meziročně poklesla o 1,8 %. Pro všechny zaměstnance je nejdůležitější, jakou mzdu obdrží na svůj bankovní účet. A kolik zboží si následně za svoji mzdu koupí. Přímé daně, tedy daň z příjmu fyzických osob, sociální a zdravotní pojištění, přitom snižují čistou mzdu. Zvýšení daní, tak při stejné hrubé mzdě znamená horší životní úroveň. Stejně tak je pro rodinnou pokladnu nepříjemné zvýšení nepřímých daní, tedy DPH a spotřebních daní, které prodražují každodenní nákupy. Vyšší daně jsou nepřítelem naší peněženky.

Jak dosáhnout vyšší životní úrovně?

Vyšší životní úrovně můžeme dosáhnout, když zvýšíme hrubou mzdu, budeme platit nižší daně a budeme výhodně nakupovat.

V Česku sice změnou adresy mezi jednotlivými městy si nesnížíme daňovou povinnost jako Američané, ale důsledným využíváním všech daňových slev a nezdanitelných položek můžeme na dani z příjmu fyzických osob ročně ušetřit. Rovněž lze daňovou povinnost optimalizovat zvolením dohody o provedení práce při přivýdělku či institutu spolupráce při výkonu samostatné výdělečné činnosti.

Zvýšit příjem lze vykonáváním stejné práce ve městech s vyššími příjmy. V Praze nebo Brně je více pracovních možností s vyšší měsíční mzdou než v menších městech. Umět utrácet tam, kde je levněji je nejdostupnější varianta pro všechny rodiny, ale pořád to mnohdy podceňujeme. Dobré řízení rodinných financí je šancí, jak najít finanční rezervy.

Kdo si v roce 2013 pohorší?

Příští rok nebude naším mzdám přát. Zdanění stoupne, s čímž počítá „vládní balíček“. Kdo nebude mít vyšší hrubou mzdu než v roce 2012, ten si pohorší. Podívejme se na několik důvodů, proč si při stejném příjmu pohoršíme:

  • Zvýšení DPH (z 14 % na 15 % a z 20 % na 21 %) pocítí při každodenních nákupech všichni občané.
  • Nemožnost uplatnit slevu na poplatníka pro výdělečně činné penzisty. Výděleční penzisté si tak pohorší o 24 840 Kč za rok.
  • Zavedení solidární daně a odstranění stropu pro platbu zdravotního pojištění. Toto opatření se dotknou občanů s vysokými příjmy, cca nad 103 tisíc měsíčně.
  • OSVČ uplatňující výdajové paušály nebudou moci uplatnit daňové zvýhodnění na děti (1 117 Kč za každý měsíc) a manželku bez vlastních příjmů (24 840 Kč za rok).

Medián je přesnější než průměrná mzdy

Mzdové rozdíly v členských zemích Evropské unie se každoročně zvyšují. Údaj o průměrné mzdě je tak nadhodnocen z důvodu započítání nadstandardně vysokých mezd. Lepší vypovídací schopnost než průměrná mzda má medián mezd, který můžeme nazvat skutečnou průměrnou mzdou.

Medián mzdy je mzda zaměstnance nacházejícího se se svou mzdou přesně uprostřed. V Česku dosahuje dle údajů OECD medián mzdy přibližně 85 % průměrné mzdy. Na průměrnou mzdu dvě dětiny zaměstnanců nedosáhne, při započítání zaměstnanců mimo Prahu je to ještě podstatně více.

Medián se v Česku z členských zemí OECD od průměrné mzdy liší spolu se Švédskem, Finskem, Dánskem a Norskem nejméně. Např. v Turecku dosahuje medián pouze 55 % průměrné mzdy a v Mexiku, Řecku a Portugalsku přes 60 %. Mzdové rozdíly v Česku jsou tak ve vyspělých zemích jedny z nejnižších, přesto však na průměrnou mzdu dosáhne přibližně každý třetí.

Kdo má vyšší osobní inflaci?

Z rostoucí inflace v posledních měsících nemá radost naše peněženka ani naše úspory. Každý rok svádíme boj s inflací, když prohráváme, tak se máme reálně hůře. Za úspory si koupíme méně než v minulosti. Mnoho občanů však má vyšší svoji osobní inflaci než oficiální. Penzisté či občané s nižšími příjmy mají zpravidla osobní inflaci nejvyšší. Nejvíce totiž stoupají ceny potravin a energií, za což utrácí tyto rodiny nejvíce. Nižší ceny spotřebního zboží se nízkopříjmových rodin tolik netýká. Jak si snižovat osobní inflaci?

  • Rozumné rodinné hospodaření a plánování je naprostou nutností. Nákupy ve slevách, využívání internetovových porovnáčů u zboží, kde je nákup přes internet výhodný, jsou jedním z řešení.
  • Nutné je rovněž pravidelně kontrolovat rodinné finanční produkty. A hledat co nejvýhodnější nabídky a možnosti dosáhnutí vyššího zhodnocení.
  • Současně to nepřehánět s šetřením. Žít více přítomností a výhodné nákupní nabídky využít. Inflace vždy bude osvědčeným receptem, jak snížit reálnou hodnotu dluhu. V době rostoucího zadlužení vyspělých zemí světa a zvyšování nepřímých daní (především DPH) je nutné s inflací počítat. 
     
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená