FinExpert.e15.cz

Daň z přidané hodnoty v EU

Výše daně z přidané hodnoty je v poslední době velmi diskutovaným tématem. Po přesunu mnoha zboží a služeb ze snížené sazby do základní, bude život u nás opět o něco dražší. Jak jsou na tom ve státech současné EU?
Daň z přidané hodnoty v EU

Integrace Evropské unie ještě není tak daleko, aby ve všech státech byla jednotná daň z přidané hodnoty. Každá vláda současné patnáctky má jiné představy o složení prostředků státního rozpočtu, a tak se sazby v jednotlivých státech liší. Obecně nejvyšší DPH mají severské země (často ale kompenzují nižšími odvody na sociální politiku), naopak velmi nízkou základní sazbu mají v Německu, Španělsku nebo Velké Británii (viz tabulka).

Základní principy

V roce 1992 přijala Evropská unie několik principů, které upravují výše sazeb DPH v jednotlivých členských státech. Důvodem bylo jednoznačně omezení konkurence při exportu respektive importu zboží mezi jednotlivými státy.

  1. Všechny státy musely zrušit zvýšenou sazbu na luxusní výrobky
  2. Minimální základní sazba byla stanovena na 15 %, doporučovanou hodnotou je 19,5 %. Naše současná 22% základní sazba by spolu se severskými zeměmi patřila k nejvyšším. Od 1. května sice přejde ČR na nižší, 19% sazbu, ale současným přesunem mnoha zboží a služeb ze snížené do základní sazby dojde k velkému zdražení. Členským států bylo také doporučeno, aby základní sazba nepřevyšovala 25 %, protože tak vysoká DPH omezuje konkurenceschopnost státu.
  3. Každý stát může mít jednu nebo dvě zvýhodněné sazby. Nařízením EU byla stanovena skupina určitých sociálně důležitých produktů a služeb, které mohou mít redukovanou sazbu (4 – 9 %). Navíc státy mohou mít ještě tzv. super redukovanou sazbu, která je například ve Francii pouze 2,1 % a některé státy mají dokonce výjimku v podobě 0 %. V super redukované sazbě jsou opět citlivé sociální služby a zboží, zvláště dětské oblečení, obuv nebo potraviny. Nulové sazby jsou často kritizovány, ale vlády zemí, které je využívají (hodně Velká Británie) rozhodně nechtějí komodity přesouvat do vyšších sazeb.

Jak je daň vybírána

Pro běžné spotřebitele platí systém výběru daní v zemi určení. To znamená, že když si po 1. květnu koupíte televizor ve Španělsku (za jakoukoli cenu), zaplatíte spolu s cenou zboží 16 % DPH a můžete si jej odvést domů (resp. můžete s ním disponovat po celém území EU). Žádné vyplňování a potvrzování formulářů na hranicích. Spotřebitelé však musí brát v potaz dvě výjimky:

  • Dodávky zboží ze zásilkových obchodů se zdaňují sazbou země určení
  • Koupě automobilů, motorových člunů a letadel (mladší šesti měsíců), jsou zdaňovány v zemi kupujícího, bez ohledu na zemi původu.

Pro transakce mezi plátci DPH se uplatňuje princip země určení, i když byly zrušeny fyzické kontroly pohybu zboží na hranicích.

Přehled sazeb DPH v Evropské unii

Státy EU snížená sazba základní sazba
Belgie 6 21
Dánsko 25
Německo 7 16
Řecko 8 18
Španělsko 7 16
Francie 5,5 19,6
Irsko 12,5 21
Itálie 10 20
Lucembursko 6 15
Nizozemí 6 19
Rakousko 10/12 20
Portugalsko 5/12 19
Finsko 8/17 22
Švédsko 6/12 25
Velká Británie 5 17,5
Zdroj: Eurostat

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená