FinExpert.e15.cz

Daň z převodu nemovitostí čekají velké změny

Daň z převodu nemovitostí čekají velké změny

Ministerstvo financí připravuje komplexní změnu daně z převodu nemovitostí. Důvodem je připravované zrušení dědické a darovací daně a nová podoba Občanského zákoníku. Podle návrhu ministerstva bude do budoucna daň platit kupující a nikoli prodávající. Navíc současný návrh počítá s tím, že cena bude placena nad kupní cenu.

Nově by tedy prodej vypadal takto:
U bytu prodávaného za 1 milion korun, bude muset kupující kromě ceny bytu zaplatit dalších 40 tisíc korun daň. Celkové náklady na nákup nemovitosti tak budou činit 1.040 tisíc korun. „Dosavadní úprava byla taková, že kupující zaplatil milion korun a prodávající zaplatil 40tis. daň. Jeho skutečný zisk tedy činil 960 tisíc,“ vysvětluje Ivan Macho ze společnosti Veritas finance.

Návrh dále počítá s tím, že splatnost této daně již nebude 3 ale pouze dva měsíce. K jejímu zaplacení však ve většině případů již nebude potřeba posudek znalce a daň se odvede na základě prodejní ceny nemovitosti. Nová daň z převodu se nebude týkat novostaveb, u nichž rozhodný den pro schopnost nemovitost užívat nebude starší než 2 roky. Podobný návrh platí například v Belgii, Francii, Německu, Maďarsku nebo ve Velké Británii. Novela zákona by mohla platit od 1.ledna příštího roku.

„Navrhovaná úprava je ve své podobě velmi nešťastná. Problém vznikne hned na několika místech: nákup nemovitosti zdraží. Prodávající, pokud nebude motivovaný co nejrychleji prodat, se bude chovat racionálně a bude v mnoha případech trvat na maximální prodejní ceně. Naopak kupující musí počítat s tím, že se mu nově nemovitost prodraží ještě o patřičnou částku daně. U bytu za 3,5 milionu jde o nezanedbatelnou částku 140 tisíc korun. Zvýhodnění novostaveb: u novostaveb nebude muset kupující platit daň z převodu nemovitosti, budou tedy zvýhodněny nad starší zástavbou. V mnohých případech je starší zástavba již nyní dražší než novostavby, takto se cenový rozdíl ještě prohloubí,“ říká Daniel Kotula, majitel RE/MAX Center.

Dalším negativem je podle něj navýšení hypotéky: kupující si zpravidla bere hypotéku, aby si mohl dovolit koupit vysněný byt. Je však otázkou, zda se banky přizpůsobí a dovolí navýšení hypotéky o další statisíce, které budou určené pro splacení daně z převodu nemovitosti. Hrozí také pokles množství prodejů u dražších nemovitostí: převod daně z prodávajícího na kupujícího by mohla realitní trh dostat do situace, kdy větší a dražší nemovitosti budou hůře prodejné, protože jejich cena se v důsledku zvýší nejvíce.

„Nejlepším řešení by bylo zůstat u původního modelu, kdy se daň odpočítávala od kupní ceny a prodávající dostal částku bez daně. Princip by zůstal stejný, změnil by se jen subjekt plátce. Úplně nejlepším řešením by však bylo daň zrušit, tak jak to plánovalo Ministerstvo financí v roce 2010 (které v tu dobu vedl stejný ministr jako dnes), neboť daň z převodu daní již jednou zdaněné peníze a dále výnos z daně není pro státní rozpočet rozhodující,“ dodává Kotula.

Další článek


 

celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

obcházení zákona???? V mafiánském ČEzku?? Bu bu bu....
hombre
7. 2. 2013, 20:55
Protože je to obcházení zákona? Nebo já nevím. Co ta...
Petr
7. 2. 2013, 20:28
No, a když bude zrušena darovací daň, co brání tomu ...
tom marea
7. 2. 2013, 20:23
Do teď jsem vůbec nepochopil smysl této změny. Je to...
bob
7. 2. 2013, 19:52
Nejlepší řešení by bylo tuhle prásáckou daň zrušit.
Džura
7. 2. 2013, 17:46

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená