Daň z převodu nemovitostí platí obvykle převodce (prodávající). Kupující (nabyvatel) daň platí v případech nabytí nemovitosti při výkonu rozhodnutí, vyvlastnění, konkurzu nebo vyrovnání, vydržením nebo ve veřejné dražbě. Daň ovšem mohou platit i jiné osoby.
Pro určení poplatníka daně z nemovitostí je rozhodující způsob převodu nemovitosti.
Oboustranná výměna nemovitostí je považována z hlediska daně z převodu nemovitosti za jeden převod, i když z právního hlediska se jedná o převody dva. V takovém případě se základ daně považuje ocenění té nemovitosti, které je vyšší. Oba účastníci výměny jsou povinni platit daň společně a nerozdílně.
Jde-li o převod nebo přechod vlastnictví k nemovitosti ze společného jmění manželů nebo do společného jmění manželů, považuje se každý z manželů za samostatného poplatníka a jejich podíly za stejné, pokud nejsou podíly dohodnuty nebo stanoveny jinak. V případě podílových spoluvlastníků je každý spoluvlastník samostatným poplatníkem a platí daň podle velikosti svého podílu.
Daň se platí z úplatného převodu nebo přechodu vlastnictví k nemovitosti včetně vypořádání podílového spoluvlastnictví, ale také při výměně nemovitostí. Tato daň se neplatí z převodu těch nemovitostí, které jsou od této daně osvobozeny. Tato osvobození se sice týkají převodů z rukou obchodních společností či družstev, nepřímo se však dotknou i občanů, na které se dané nemovitosti převádějí.
Základem daně z převodu nemovitostí je cena nemovitosti. Sazba daně je pro všechny občany stejná a činí 5 % ze základu daně. Minimální výše daně z převodu nemovitosti činí 50 Kč. Občan musí podat daňové přiznání do 30 dnů ode dne, kdy mu byla doručena smlouva s doložkou o povolení vkladu do katastru nemovitostí (či jiné rozhodnutí nebo listina potvrzující vlastnický vztah k nemovitosti). Poté musí zaplatit daň do 30 dnů ode dne doručení platebního výměru.