FinExpert.e15.cz

Daň z nemovitosti na poslední chvíli. Poradíme, jak přiznat loni koupený byt

Stručný a jasný návod, za 10 minut budete mít hotovo.

Za loňský rok se v ČR prodaly tisíce bytů. Pokud jste minulý rok nabyli nemovitost, máte povinnost podat přiznání do konce ledna. Díky tzv. liberační době ale nehrozí pokuty až do 7. února 2017. Formulář přiznání má bleděmodrou barvu a podat ho můžete fyzicky i online elektronicky, i když nemáte datovou schránku ani zaručený elektronický podpis.

Ti, kteří naopak „datovku mají“, přiznání (a vše ostatní) skrz ni podávat musí. Jinak hrozí tučná pokuta. A protože mnozí mají tendenci odkládat nepříjemné věci na poslední chvíli, ukážeme si, jak postupovat v případě koupě bytu. Není to vůbec těžké, ale formulář může být pro mnoho lidí matoucí. Online formulář vám ale hodně usnadní práci.

Klepněte pro větší obrázek
Jako příklad nám poslouží byt v této novostavbě na okraji Prahy.

 

 

Modelový příklad: pár si loni koupil byt na okraji Prahy, mají ho napůl

 

Údaje, které budete do přiznání potřebovat se dají během několika málo minut elegantně dohledat na internetu, stačí znát přesnou adresu bytu (na berňáku jim říkají jednotky). Byt, který řešíme my, má adresu: U svahu 1116/24, Praha – Slivenec. Jako první si proto otevřete katastr nemovitostí, respektive vyhledávání jednotek.

Klepněte pro větší obrázek
V roletce "Typ stavby" nechte budova s číslem popisným a zadejte to delší číslo z adresy, v našem případe 1116. (obr.: nahlizenidokn.cuzk.cz)
Klepněte pro větší obrázek
Výsledkem jsou všechny jednotky v domě, my si rozklikneme č. 1116/8 (víme z kupní smlouvy). Pokud byste neznali číslo své jednotky v domě, to která komu patří, je v katastru uvedeno. (obr.: nahlizenidokn.cuzk.cz)

Katastrální fígl se čtením m2

Nyní už máme vybranou konkrétní jednotku, její podlahová plocha jde snadno vyčíst z údajů v katastru. V našem případě 9683/... Tedy 96,83 m2. Nemusíte tak lovit čísla v papírech.

Klepněte pro větší obrázek
Nyní už známe: číslo jednotky, parcelní číslo a hlavně výměru bytu. Tu vyčteme z políčka "Podíl na společných částech". V našem případě 9683/... Tedy 96,83 m2. Všimněte si podílu vlastnictví 1/2. (obr.: nahlizenidokn.cuzk.cz)

Jen tak pro zajímavost si můžete rozkliknout i údaje o pozemku, pro vyplnění přiznání to ale není potřeba:

Klepněte pro větší obrázek
Katastr nemovitostí je užitečný nástroj, ve kterém se stojí zato orientovat. (obr.: nahlizenidokn.cuzk.cz)

Přiznání podejte online

Nyní můžeme začít vyplňovat přiznání, papírové formuláře nepotřebujete, podání můžete učinit elektronicky na adrese adisspr.mfcr.cz hned na prvním odkazu Elektronická podání pro finanční správu. Zde si v Elektronických formulářích najděte „Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí – od roku 2011 včetně (EPO2)“ a můžete začít vyplňovat.

Po dosazení vstupních hodnot provede formulář výpočty v oddíle č. III za vás. Jen mějte na paměti, že finanční úřad, na který podání patří (v Záhlaví) je ten, kam je byt místě příslušný. V našem případě tzv. Územní pracoviště pro Prahu 5. Na řádku č. 105 ponechte Řádné. Jdeme na to:

Klepněte pro větší obrázek
Finanční úřad vyberte místě příslušný, dále nezapomeňte své rodné číslo bez lomítka. (obr.: adisspr.mfcr.cz)

Po vyplnění záhlaví pokračujte I. oddílem. Zde patří vaše jméno, adresa trvalého bydliště a hlavně kontaktní telefon. Dále pokračujte na oddíl č. III, ten v našem případě vypadá takto:

Klepněte pro větší obrázek
Předmět daně: R, název katastrálního území vyhledejte dle názvu. Číslo popisné, číslo jednotky a výměru opište z katastru, dále vyberte V jako vlastník v kolonce právního vztahu. (obr.: adisspr.mfcr.cz)

III. oddíl, výpočet daně:

Klepněte pro větší obrázek
Vše se „dotáhne“ samo, jen na řádku č. 310 doplňte hodnotu 1,22. V našem případě máme dva vlastníky, proto na řádku č. 323 vydělíme daň dvěma a přiznání pošleme i za druhého z vlastníků. Pokud má byt jen jednoho vlastníka, nic zde nevyplňujte. (obr.: adisspr.mfcr.cz)

Přiznání si nechte na závěr zkontrolovat, zda neobsahuje chyby. Jakmile kliknete na Závěr, klikněte na Protokol chyb. Pokud bude vše v pořádku, podání odešlete. Poplatníci s datovou schránkou nechť tak učiní skrz svou „datovku“, jinak zvolte možnost podání nepodepisovat a následně si vytiskněte tzv. E-tiskopis, který vám bude nabídnut (důležité). Ten podepište a do pěti kalendářních dnů doručte na finanční úřad. Náš byt má dva vlastníky, proto přiznání pošleme ještě jednou za druhého vlastníka.

Raiffeisenbank chystá změnu podmínek a oseká „kreditky“

Raiffeisenbank chystá změnu podmínek a oseká „kreditky“

Rozlučte se s nejvýhodnějšími kreditními kartami na trhu...

Na úhradu daně máte čas do konce května 2017. Předčíslí účtu 7755, matriková čísla účtů finančních úřadů najdete zde, kód banky 0710 (ČNB). Jako variabilní symbol použijte vaše rodné číslo.

Hotovo, ani to nebolelo... Co říkáte?

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

31.1. 22:30 - Dík, zachránili jste mě... :-D
Tetřev
31. 1. 2017, 22:33
Dobrý den, může mi prosím někdo poradit, zda mám ...
Michal
30. 1. 2017, 10:53
Dobry den. Od roku 2010 ne.
Aleš Pospíšil
28. 1. 2017, 16:54
Koupe noveho bytu z developerskeho projektu (tj. prv...
P
28. 1. 2017, 14:03

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená