FinExpert.e15.cz

Další služby kreditek

Pokud chcete využívat kreditku, musíte být obzvlášť obezřetní, pohlídat si bezúročné období a pak můžete ušetřit nebo i přispívat na charitu.
Další služby kreditek

Zatímco debetní karta je pevně svázána s vaším běžným účtem a jejím použitím čerpáte své peníze, při použití kreditní karty čerpáte úvěr v dohodnuté výši. Ten pak splácíte a poté můžete znovu peníze čerpat. Tento úvěr zahrnuje tak zvané bezúročné období. Funguje to následovně: v průběhu měsíce utrácíte, a pokud celou dlužnou částku splatíte do konce bezúročného období, neplatíte žádné úroky. V případě, že zvolíte postupné splácení čerpané částky nebo nesplatíte včas, počítejte s úrokem až 25 %.

Kreditní karty jsou určeny k bezhotovostním platbám. Pokud vybíráte hotovost z bankomatu, prostřednictvím služby Cash back ve vybraných obchodech nebo na bankovní přepážce, ve většině případů jsou peníze úročeny ihned od data výběru a výběr samotný je také zpoplatněn.

S kreditní kartou se dá i ušetřit

Pokud chcete kromě bezúročného období také sbírat výhody, bonusy či slevy, zvolte tak zvanou co-brandovou kreditní kartu. Její výhody jsou navázány na obchodní partnery vydavatelů karty. „Vždy jsou ale zásadním kritériem další podmínky využívání karty, a to jak je bezpečná, jaké jsou poplatky, úroky a bezúročné období,“ říká ředitel péče o klienty Partners Tomáš Prouza. Třeba Chytrá karta od České spořitelny nabízí až 30% slevy za nákupy v ČR i na Slovensku v programu Sphere card či možnost prodloužení záruky na zboží. Speciální body za utrácení nabízí i program Renome od UniCredit Bank. U Citibank mohou všichni držitelé Citi kreditních karet využívat výhod Citi clubu, který u vybraných partnerů nabízí slevu až 25 %.

Sbírat bonusové míle pro ČSA lze například na Citi ČSA kartě od Citibank nebo na Visa ČSA od UniCredit Bank. Přímou slevu až 20 % na služby lze získat s O2 Citi kreditní kartou nebo slevu 5% z ceny pohonných hmot u Shellu v ČR s kartou Shell MasterCard od Citibank. Zcela unikátní doplňkovou službou k vybraným kreditním kartám od UniCredit Bank je Golf Package s řadou výhod pro hráče golfu.

Peníze nazpět

„Věrnostní program bene+ od GE Money Bank je program, který klientům vrací část peněz zpět přímo na jejich účet ve formě financí. V rámci tohoto slevového systému lze získat až 10% slevy na nákup a vrácení 1% z nákupu v kterémkoli obchodě,“ uvádí Markéta Dvořáčková, tisková mluvčí GE Money Bank. Dalším bonusem může být možnost pořídit si zvýhodněné cestovní pojištění držitele kreditní karty a jeho rodiny, pojištění proti zneužití karty v případě ztráty nebo odcizení nebo úrazové pojištění. Pojištění schopnosti splácet bývá podle typu karty buď zdarma, nebo za nízký měsíční poplatek. „Je ale vždy třeba věnovat pozornost nastavení tohoto pojištění, především limitům plnění a výluky,“ dodává Tomáš Prouza z Partners. Některé kreditky vám také budou třeba přispívat na různé pojistky. Musíte být však současně klienty vybrané společnosti, například pojišťovny Generali (Visa Generali od UniCredit Bank). Za platbu kartou z každého nákupu získáte 1 % na investiční životní pojistku.

Klepněte pro větší obrázek

Jak splácet dluhy?

Zaplatit dluh na kreditní kartě se dá dnes také v hotovosti přes tak zvaný vkladomat, tedy speciální depozitní bankomat pro vklad hotovosti. Nyní to svým klientům umožňuje například GE Money Bank a Česká spořitelna. Klient vloží do bankomatu kreditní kartu a odpovídající sumu v bankovkách. Tato suma se mu připíše přímo na úvěrový účet kreditní karty. Pokud se ocitnete v nouzi a chcete své půjčky, včetně té z kreditní karty, sloučit do jedné, můžete se obrátit například na Českou spořitelnu nebo GE Money Bank.

Co říkají odborníci

„Pro hospodaření s rodinnými financemi kontokorenty a kreditní karty naprosto nedoporučujeme. Pouze ve zcela výjimečných situacích, kdy se dostanete do existenčních problémů, může být využití kontokorentu určitým nouzovým řešením. V každém případě by ale měla každá rodina se svými financemi zacházet tak, aby k takto vyhroceným situacím nedocházelo. Nákup elektroniky nebo věcí, které pro vás nejsou v danou chvíli nezbytně nutné, se prostřednictvím kontokorentu rozhodně nevyplatí. Na druhou stranu existují i postupy, jak kreditní karty využívat, aby pracovaly ve váš prospěch. Na českém trhu existují i typy karet, které umožňují při platbách využít slev a bonusů a zároveň čerpat peníze na předem stanovené bezúročné období. Rodina, která dokáže výhody a slevy těchto typů karet využívat a především si dostatečně pohlídá, aby nepřekračovala termíny splatnosti, může ušetřit měsíčně řádově stovky až tisíce z rodinného rozpočtu,“ uzavírá Jan Lener, PR ředitel společnosti Broker Consulting.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená