FinExpert.e15.cz

Další růsty

Reportování hospodářských výsledků v plném proudu: tradičně potěšil eBay, překvapil i Amazon.

Během minulého týdne americké akciové trhy posilovaly. Měřeno hlavními indexy: tradiční Dow Jones + 1 % (9284,57 bodu), Nasdaq Composite +1,3 % (1730,7 bodu) a širší S&P 500 + 0,5 % (998,68 bodu). Tedy oproti předminulému týdnu žádné velké změny. Ale samotný průběh obchodování během týdne, ovšem i v jednotlivých obchodních seancích, byl velmi nejednoznačný. Trend se změnil dokonce třikrát: v pondělí pokles, v úterý a ve středu růst, ve čtvrtek pokles a v pátek pro změnu opět růst.

Takovou roztěkanost částečně omlouvá stále probíhající období zveřejňování firemních výsledků a výhledů. Negativně zapůsobilo reportování společností jako Lexmark, Checkpoint Software či Sun Microsystems. Naopak potěšily firmy jako Computer Associates, Symantec či internetové stálice Amazon a eBay.

Amazon a eBay
Internetový prodejce Amazon dosáhl za 2. kvartál pro forma zisku 10 centů na akcii při obratu 1,1 mld. USD (meziroční růst 36,5 %); oba údaje nad odhady analytiků. Navíc výhledy jsou také pozitivní: za celý rok 2003 Amazon čeká obrat 4,9 až 5,1 mld. USD. V reakci na oznámené výsledky akcie Amazonu pokračovaly ve své býčí rallye a přidaly dalších 15 % na 40 USD a od začátku roku tak posílily o 120 %. Současně došlo k přehodnocení investičních doporučení od brokerských domů na akcie Amazonu. Např. banka CSFB zvýšila doporučení a cílovou cenu z 26 na 40 USD, ale např. Prudential zopakoval své prodejní doporučení.

Lepší než předpokládaná čísla dodal i eBay, který tak činí s železnou pravidelností. Pro forma zisk za 2. kvartál činil 37 centů na akcii při obratu 509,3 mil. USD (meziroční růst 91,3 %). Ani tentokrát eBay nezklamal, když zároveň s lepšími výsledky zvedl výhledy: zisk za rok 2003 1,47 USD na akcii při obratu 2,075 mld. USD. eBay rovněž oznámil záměr štěpit akcie (2:1), což se vzhledem k vysoké ceně akcie (přes 100 USD) dalo čekat. Ale investoři se řídili heslem „prodávej při dobrých zprávách“, a proto prvotní reakce na excelentní výsledky přinesla akciím pokles přes 4 %, ale i tak nárůst za letošek činí solidních 65 %.

Ohlašování firemních výsledků za 2. kvartál bude pokračovat i tento týden. Přitom dosavadní reportování firem dopadlo velmi dobře: z širšího indexu S&P 500 se již výsledky pochlubila zhruba polovina společností a z toho 65 % přebylo odhady (normálně cca 60 % firem přebíjí odhady). Nicméně  indexy již letos zaznamenaly vysoké přírůstky a dobré zprávy by měly být v cenách započteny, proto s nákupem za současné ceny velmi opatrně.  

Doma: PX 50 pod 550 body
Pražská burza na rozdíl od americké prošla další korekci, když index PX 50 ztratil přes 1,5 % a v pátek uzavíral na hodnotě 546,9 bodu, tedy pod psychologickou hranicí 550 bodů. Nedařilo se Komerční bance, jejíž akcie se zase potopily pod 2000hladinu. Pokles postihl také České radiokomunikace, které ztratily přes 5 % na 250 Kč; důvodem byla mimořádná valná hromada, která nepřinesla žádné nové informace ohledně odkupu.    

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená