FinExpert.e15.cz

Další novinky k bezkontaktnímu placení

Nový způsob placení začíná rozvíjet po MasterCard v Evropě i Visa. Přinášíme i fotografie těchto karet.

Na FinExpertu jsme o bezkontaktních kartách psali už před dvěma týdny (Revoluce v platbách kartou?). Nyní vám přinášíme další informace o této technologii a jejím využití, jak ji rozvíjí Visa.

Před dvěma měsíci byla Karta Visa PayWave poprvé uvedena v Londýně. Propaguje se především jako bezpečný nástroj pro každodenní nakupování. Čipová karta (na jejíž bázi je bezkontaktní placení založeno) nabízí spotřebitelům vyšší úroveň zabezpečení a bezkontaktní karty jsou významnou inovací: placení není komplikované vkládáním karty do čtečky. Stačí ji jen vzít a mávnout s ní před platebním terminálem.

Přizpůsobují se prodejci 

Bezkontaktní platební karta je atraktivní z pohledu obchodníků, neboť může pomoci výrazně omezit fronty u pokladen, ušetřit pracovní náklady a zvýšit tržby. Kartu lze navíc přesně ušít na míru pro konkrétní druh obchodu: supermarket, kavárnu, automaty a další obchody, kde zákazníci utrácejí nižší položky a v nichž dosud vládla hotovost.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

„Visa payWave je bezpečná, pohodlná a rychlá alternativa hotovosti pro prostředí vysokoobrátkovým zbožím, kde jsou hodnoty transakcí nízké a důležitá je rychlost služby. Vzhledem k zájmu, který o bezkontaktní technologii projevily přední české banky, očekáváme, že tato technologie bude do České republiky uvedena velmi brzy,“ říká Miloslav Kozler, Area Manager Visa Europe pro Českou republiku a Slovensko. 

Visa payWave už funguje v Evropě, Spojených státech a Asii

Od září 2007 mohou spotřebitelé v ulicích Londýna vidět reklamní kampaň propagující Visa payWave jako „nejrychlejší způsob placení“.

Klepněte pro větší obrázek

Joe Clift, senior viceprezident společnosti Visa Europe pro brand management, říká: „Touto kampaní jsme chtěli zachytit pocit rychlosti a pohodlí – i proto se liší od jiných marketingových kampaní, které společnost Visa doposud realizovala. Cílem kampaně je zvýšit povědomí zákazníků o nové technologii Visa payWave“. V Londýně je možno nakupovat touto technologií na desítkách míst.

V září se na trhu objevila nová multifunkční kreditní karta Barclaycard OnePulse, kterou vydala Barclaycard Visa. Tato karta byla vyvinuta v úzké spolupráci s londýnským dopravním podnikem (Transport for London) a společností TransSys. Karta obsahuje tři základní funkce v jednom: je vybavena novou technologií Visa payWave pro rychlý nákup do 10 liber, aniž by při takovém způsobu placení bylo nutné používat čip a PIN; funkce Oyster smartcard umožňuje uživateli platit v prostředcích londýnské hromadné dopravy a samozřejmě zde nechybí ani funkce normální kreditní/debetní karty zabezpečené kódem PIN a čipem. Při placení pomocí bezkontaktní technologie uživatel jednoduše mávne kartou nad čtečkou, aniž by ji musel zasunovat do terminálu, jak to bylo běžné dosud. Karta se používá velice snadno: transakce jsou rychlejší, navíc díky integraci třech funkcí do jedné karty nemusí uživatel nosit v peněžence tolik karet.

Klepněte pro větší obrázek

Kromě toho je Visa payWave právě implementována u nejrůznějších londýnských obchodníků ve spolupráci s dalšími členskými bankami asociace. U transakcí, jejichž hodnota nepřesahuje 10 liber, pak uživateli stačí mávnout kartou nad čtečkou a transakce se uskuteční ani ne za vteřinu, aniž by uživatel musel vkládat PIN. Technologie Visa payWave je v britské metropoli implementována ve spolupráci se členskými bankami, jako jsou HSBC, HBOS, Lloyds TSB, RBS a Barclays. 

Ve hře už jsou další země

Společnost Visa Europe rovněž oznámila několik pilotních projektů Visa payWave po celé Evropě. V květnu 2007 Visa Europe a turecká banka Denizbank oznámily první aplikaci bezkontaktní technologie Visa payWave v Turecku. Uskutečnění transakce netrvá ani vteřinu, přičemž pro pilotní projekt byla zvolena dopravní karta „Sea&Miles“ v Istanbulu. V současné době je v oběhu 25 000 karet.

V červnu 2007 Visa Europe společně se Société Générale a Gemalto oznámily první transakci ve Francii. Od července pak začal pilotní program, v jehož rámci mohlo tisíc držitelů karet platit malé finanční částky prostřednictvím bezkontaktní karty Visa Premier.

Klepněte pro větší obrázek

Španělská spořitelna a investiční banka La Caixa, jež je známá moderním designem karet a zajímavými novinkami, začala distribuovat karty Visa payWave svým klientům v Kinépolis v Madridu, kde již byly instalovány terminály podporující tuto technologii.

Pilotní projekty se plánují i v dalších evropských zemích, například v Polsku a na Islandu.

Kromě Evropy jsou bezkontaktní platby pozitivně přijímány rovněž ve Spojených státech a Asii a Tichomoří. V současné době je po celém světě v oběhu 10 milionů bezkontaktních karet Visa, jež jsou přijímány na více než 35 000 místech.

Budoucnost je mobilní

Ačkoli platby bezkontaktní kartou jsou na trhu horkou novinku, existuje i řada dalších způsobů zpracování bezkontaktních plateb. Například lze očekávat, že v brzké době bude do mobilních zařízení typů telefonů, PDA, fotoaparátů a přehrávačů integrována nová bezdrátová technologie Near Field Communication (NFC), která umožní bezkontaktní platbu prostřednictvím tohoto zařízení.

Pro představu potenciálu, které tato technologie nabízí, demonstrovala Visa Europe bezkontaktní platbu, při níž byl použit mobilní telefon Nokia 3220 vybavený speciálním krytem Nokia NFC. Aplikace pro platby byla uložena na integrovaném ovladači v krytu. Transakce proběhla naprosto stejným způsobem jako transakce bezkontaktní kartou, jen s tím rozdílem, že platební aplikace byla uložena v zabezpečeném čipu v telefonu. 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená