Podle očekávání se v posledním čtvrtletí loňského roku propadla průměrná mzda zaměstnanců v české ekonomice. Nominálně téměř o dvě procenta (-1,8 %), reálně dokonce skoro o tři (-2,9 %).
O něco lépe na tom byli zaměstnanci z nepodnikatelské sféry, kde platy reálně poklesly „jen“ o půl procenta, zatímco v podnikatelské části ekonomiky o 1,5 %.
Důvodem poklesu v závěru roku byl fakt, že o rok dříve se v tomto období předčasně vyplácely odměny v řadě odvětví ekonomiky ještě před tím, než začala platit tzv. solidární přirážka. O něco více na výplatních páskách měli jen zaměstnanci v sedmi z devatenácti tuzemských odvětví ekonomiky.
Rok 2013 byl druhým rokem v řadě, kdy se reálné mzdy v průměru propadly. Samozřejmě i nadále platí, že na průměr si většina zaměstnanců ani nesáhne. Ale reálný propad nicméně zaznamenal i medián mezd.
Reálně více vydělali jen zaměstnanci hotelů a restaurací a lehce v plusu bylo i školství. Všichni ostatní si za svůj plat v průměru loni koupili méně.
Nakonec méně než o rok i dříve si lidé vydělali i ve srovnání se zahraničím. V důsledku oslabení koruny se průměrná mzda snížila na 968 EUR. Kupní síla se tak snížila nejen na domácím trhu, ale i při výjezdu či internetových nákupech lidí v zahraničí.
Autor je analytikem ČSOB.