FinExpert.e15.cz

Ďábelská karta místo peněz

Díky moderním technologiím se peníze v posledních deseti letech staly čímsi abstraktním.
Ďábelská karta místo peněz

Se stále častěji zmiňovaným tématem finanční gramotnosti vyvstává jedna základní otázka: „Umí Češi hospodařit se svými penězi?“ Na tuto otázku ovšem neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží na tom, co si kdo představuje pod pojmem „své peníze“.

Abstraktní peníze

Díky rozvoji moderních technologií se peníze v posledních deseti letech staly do jisté míry čímsi abstraktním a dnes je jen málo lidí, kteří svou výplatu, důchod či jiný příjem vidí každý měsíc v hotovosti. Většina pracující populace, důchodců i většina studentů má u některé z bankovních institucí vedený účet a se svým příjmem hospodaří prostřednictvím platební karty.

Roman Kohout ze společnosti ZFP akademie k tomuto tématu říká: „Méně své finance kontrolujeme a psychologicky je jednodušší utratit peníze, které fyzicky nedržím v ruce a nevím tak, kolik mi jich aktuálně zbývá.“

Dokážeme kontrolovat své finance?

Otázka by tedy spíš měla znít: „Mají Češi dostatečnou kontrolu nad svými financemi, jejich příjmy a výdaji?“ Zdá se, že jedním z nejčastějších způsobů, jak ztratit kontrolu nad svými příjmy a výdaji je používání platební karty. Ne vždy totiž platí, že když vám dojdou na vašem účtu vámi vydělané peníze, nemůžete dál nakupovat.

Debetní a kreditní karta

Jak se zdá, tak česká veřejnost málo ví, že existují dva druhy platebních karet. A ještě méně lidí ví, jaký je mezi nimi rozdíl. Přitom platebních karet je mezi lidmi v ČR téměř 10 miliónů, tudíž tato vědomost by měla a musí patřit do základních vědomostí finanční gramotnosti.

Nejvíce rozšířeným typem platební karty je tzv. karta debetní. Tu zpravidla dostává každý majitel sporožirového nebo jiného účtu vedeného bankou, kam mu „chodí“ jeho příjem. Prostřednictvím této karty manipulujete se zůstatkem na vašem osobním kontě.

Můžete s ní bezhotovostně nakupovat nebo vybírat hotovost z bankomatů, ale v okamžiku, kdy na vašem účtu není dostatečný zůstatek, musíte s výdaji počkat až do doby, kdy vám na něj přibude nový příjem. Třeba v podobě další výplaty. Pokud vám banka navrhne a vy její návrh odsouhlasíte, můžete svůj účet vyčerpat i do mínusové hodnoty, do tzv. „debetu“. Odtud tedy název debetní.

Kredit není jen plus

Druhým typem platební karty je karta tzv. karta kreditní. K této kartě nemáte vedený běžný účet, nehospodaříte jejím prostřednictvím s vlastními penězi. A pokud ji vlastníte a používáte, tak si vlastně půjčujete peníze od té finanční instituce, která vám tuto kartu vydala. Ačkoli slovo kredit v jejím názvu u většiny lidí vzbuzuje spíše pocit, že hospodaří s kreditem, tedy něčím s plusovou, pozitivní hodnotou, tak opak je pravdou.

Názor Romana Kohouta je takový, že: „Kreditní karta je dobrým služebníkem každému, kdo se pravidelně stará o stav svých financí a dokáže tak rozumně zhodnotit a odhadnout své finanční možnosti.“

Ďábel mezi kartami?

V případě kreditní karty jde tedy o přijetí nabídky k úvěru. Tento úvěr je navíc velmi výhodný pro banku, což znamená, že je zpravidla velmi nevýhodný pro vás. Úročení této půjčky se pohybuje někde mezi 20 %  30 %. Pro představu úrok z hypotečního úvěru se pohybuje kolem 5 % a běžný úrok ze spotřebitelských úvěrů do 15 %.

V případě úroku u kreditní karty tak za každou na rok půjčenou tisícikorunu zaplatíte 200  300 Kč. Toto číslo nevypadá nijak hrozně, ale vlastníte-li kreditních karet více, můžete se, pokud nejste dostatečně zodpovědní, dostat do nemalých problémů.

Méně je více

Pro počet vámi vlastněných kreditních karet nejsou takřka žádné mantinely, kromě těch, které si vytyčíte sami. Pokud máte u libovolné banky nějaký osobní účet s vlastními financemi, můžete vlastnit tolik karet, kolik chcete. Vyčerpáte-li tedy „kredit“ z více kreditních karet můžete dostat až několik desítek tisíc  může být pouhý úrok z takto půjčených peněz dost vysoký. Např. při 90 000 Kč zaplatíte 18 000 Kč – 27 000 Kč ročně.

Roman Kohout dále radí: „Obecně platí, že každý by měl vlastnit maximálně jednu debetní a jednu kreditní kartu. Více karet totiž významně ztěžuje kontrolu nad osobními financemi a může dohnat jejich majitele do dluhové pasti.“

S kreditkou nakupuji levněji

Nelze ovšem říci, že by kreditní karta byla samozvaným zlem a strůjcem všeho špatného v rodinných financích. „Kreditka“ je každému klientu nabízena hlavně jako produkt, díky kterému můžete výhodněji (rozuměj levněji) nakupovat. A to v řádu 5 – 15 %. Stejně tak je kreditní karta možností bezúročné, krátkodobé půjčky. Obecně platí, že splatíte-li částku vyčerpanou z kreditní karty do termínu daného ve smlouvě o užívání karty, neplatíte za tuto půjčku nic.

Ovšem pozor! Toto platí pouze pro bezhotovostní operace. Vyberete-li pomocí kreditní karty hotovost z bankomatu, je tato částka považována okamžitě za běžný, tudíž okamžitě úročený úvěr. Úrok se vám tedy počítá od okamžiku, kdy vyberete hotovost z bankomatu. Na tuto částku se zpravidla nevztahuje žádné bezúročné období.

Další článek


 

celkem 8 komentářů

Nejnovější komentáře

Jako ze platby u obchodnika by se platili z kreditky...
Noxik
30. 6. 2011, 14:43
Já preferuji hotovost:-) Jinak bych uvítal, kdyby mi...
Hmm
30. 6. 2011, 07:26
To je tedy opět silně ubohý blábol místo článku. ...
J.
29. 6. 2011, 21:48
Další zbytečný článek o ničem:-(
Tom
29. 6. 2011, 20:59
Nevím tak, kolik mi jich aktuálně zbývá - dost lidi ...
Noxik
29. 6. 2011, 15:54

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená