FinExpert.e15.cz

Čtvrtina Čechů na zahraniční dovolené riskuje

Praha, 10. února 2015

Sezóna zimních dovolených je v plném proudu. Otázka pojištění pro případ zdravotních komplikací či zranění je tak více než aktuální. Průzkum České pojišťovny ukázal, že čtvrtina Čechů se při cestách po Evropě stále spoléhá pouze na svůj průkaz zdravotního pojištění (tzv. EHIC). Alarmující je, že téměř 40 % těchto lidí očekává, že se jim po předložení kartičky zdravotní pojišťovny dostane stejného rozsahu péče jako v České republice. Průzkum odhalil, že zahraniční dovolenkáři často přisuzují EHICu vlastnosti, které jim může nabídnout pouze cestovní pojištění. 

Češi si podle aktuálního průzkumu České pojišťovny v 74 % uvědomují, že pro adekvátní zajištění zdravotních rizik v Evropě potřebují cestovní pojištění. Celých 26 % ale stále nemá povědomí či mylně přemýšlí o tom, že jim v případě nemoci či úrazu bude stačit pouze Evropský průkaz zdravotního pojištění tzv. EHIC (kartička zdravotní pojišťovny). 

Pozitivní zpráva rozhodně není, že 40 % takto uvažujících Čechů očekává od svého zdravotního pojištění služby ve stejném rozsahu jako v ČR. Průzkum přinesl alarmující fakt, že takto uvažují především lidé do 26 let věku (31 %), kteří zimní dovolenou tráví aktivně a riziko zranění či zdravotních komplikací tak patří k nejvyšším.

Mýty versus fakta

Z dalších částí průzkumu vyplynulo, že lidé od kartičky EHIC očekávají takové služby, které jim na cestách může fakticky poskytnout pouze cestovní pojištění. Konkrétně z těch, kteří při cestách spoléhají pouze na kartičku zdravotní pojišťovny, 20 % uvedlo své přesvědčení, že jim státní zdravotní pojištění uhradí také převoz do vlasti (tzv. repatriaci). 13 % pak zmínilo, že očekávají tlumočnické služby po telefonu a 7 % věří, že jim zdravotní pojištění zajistí úhradu škody na zdraví, které způsobí jiným osobám. Tyto situace však řeší komerční cestovní pojištění. 

Cestovní pojištění představuje rozumnou volbu nejen kvůli rozsahu služeb a široké pojistné ochraně, ale především ho lze uplatnit u jakéhokoliv zdravotního zařízení. Právě ta soukromá se na rozdíl od veřejných či státních nacházejí nejblíže lyžařským střediskům.

Ochrana i více adrenalinu

V posledních letech se v souvislosti s úrazy v evropských lyžařských střediscích objevil nový trend. Zatímco před pár lety, kdy se rozšiřovalo použití ochranných pomůcek, se stávaly úrazy méně vážného charakteru, loňská sezóna přinesla změnu. „Z našich zkušeností vyplývá, že zranění opět nabývají na vážnosti. Je to dáno zejména tím, že sportovní náčiní umožnuje dynamičtější jízdu. Stane-li se úraz ve vyšší rychlosti, účinnost ochranných pomůcek se samozřejmě snižuje,“ popisuje zkušenosti z praxe Michal Egert z asistenční služby Europ Assistance.

Koleno za sto tisíc

Za to, že si na svou zimní dovolenou sjednala cestovní pojištění a nespoléhala pouze na veřejné zdravotní pojištění, byla velmi ráda padesátiletá žena ze Zlínského kraje. Během lyžování v Itálii upadla při sjíždění svahu a zranila si koleno. Horskou službou byla odvezena do blízkého soukromého zdravotního zařízení, kde jí bylo poskytnuto ošetření.  Po kontaktování asistenční služby byla pro ženu vypravena sanitka se zdravotním doprovodem a klientka byla následující den předána do péče českých lékařů. Náklady za prvotní vyšetření se vyšplhaly na 70 000 korun, náklady na transport činily 40 000 korun. Když by lyžařka neměla sjednané cestovní pojištění, musela by náklady na ošetření i na převezení zpět do vlasti uhradit z vlastních zdrojů.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená