ČSÚ informoval o vývoji zaměstnanosti v dopravním odvětví. Vlivem poklesu průmyslové výroby, útlumu v cestovním ruchu i organizačními změnami ve velkých podnicích (České dráhy, České aerolinie), klesl počet zaměstanců od roku 2000 do roku 2012 o 30 tisíc. Největší podíl lidí zaměstnaných v tomto sektoru pracoval v silniční nákladní dopravě.
Průměrná hrubá mzda rostla v dopravě pomaleji, než v jiných odvětvích. V letech 2000 – 2012 se zvýšila o necelých 10 tisíc, zatímco v národním hospodářství vzrosly platy o 12 tisíc. V rámci celého odvětví dopravy jsou ve výši průměrné mzdy velké rozdíly. Ty vyplývají i z rozdílných nároků na odbornost a psychickou náročnost vykonávané práce. Průměrná mzda se v roce 2012 pohybovala na necelých 24 tisících.
V podnicích, které se v roce 2012 zabývaly dopravou, skladováním, pomocnými činnostmi v dopravě, poštovními a kurýrními činnostmi, pracovalo celkem 244,3 tis. zaměstnanců. Na celkové zaměstnanosti v národním hospodářství se dopravní a související obory činnosti podílely zhruba 6,5 %.