FinExpert.e15.cz

Čtenářské tipy: Přírůstek do rodiny

Na našich stránkách hodláme poskytovat prostor také čtenářům měsíčníku Osobní finance, kteří nám poskytnou své zkušenosti a praktické tipy. Text Jiřího Bureše je ohlasem na článek Osobních financí Než se narodí dítě (OF 11/2004) a téma z loňských červnových Osobních financí: Když se rodí dítě papíry lítají.
Čtenářské tipy: Přírůstek do rodiny

Koupě kočárku

Výběr kočárku je opravdu velmi důležitá věc. Nejprve se musíte s budoucí maminkou domluvit na barvě kočárku, podotýkám, ne na typu, ale na barvě. Teprve pak se začnete dívat na vlastní vybavení. Dvojkombinace, trojkombinace, nafukovací kola, odlehčení a co nejdůležitější max. hmotnost miminka. Od toho všeho se odvíjí cena kočárku. Já osobně jsem obešel s manželkou všechny obchody a dokonce jsem i někam zajel. Všude jsem narážel na ceny od od 5900 Kč výše. Příplatky? Taška za příplatek 400 Kč, nafukovací kola, přehazování rukojeti dopředu. Zkrátka 8000 Kč a výše. Tak jsme se rozhodli pro cestu do Polska do obchodu za české koruny. Výběr nejméně dvojnásobný větší a ceny? Koupili jsme kočárek za 3900 Kč s daňovám dokladem včetně tašky, nafukovacích kol, pláštěnky. Záruka? Stejné dva roky jako u nás a navíc se doba záruky počítá od porodu. Za ušetřených 6000 Kč jsme koupili deky, povlečení. Nedejte se přesvědčit od manželky, že kočárek před porodem do bytu nepatří.

Do dětského pokoje

Tchýně se nám rozhodla koupit dětskou dřevěnou postýlku. Aspoň něco bude české! Tak nám v Olomouci koupila postýlku za 800 Kč. Doma jsme ji vybalili a hle, k postýlce byl přiložen polský návod. Postýlka polohovací na tři polohy, nestahovací bez šuplíku. V Polsku jsme ji mohli koupit za 500 Kč. Protože jsme postýlku umístili vedle postele, musel jsem snížit její boční stěnu, aby se manželka po porodu a v budoucnu nemusela moc přehýbat.
Přebalovaní pult? My moc peněz nemáme, takže to vyřešil stůl normální. Na něj deku z Polska obalenou do prostěradla. Na jednu stranu plenky a za ně dětskou kosmetiku a všechno potřebné (odsávačka, hřebínek, bepathen, genciálka, teploměr) a na druhou ručník na přilepovaní háček. A přebalovací pult je hotov. Na stěnu za stůl opřete bílý sololit a nemusíte se bát, že miminko počůrá stěnu za sebou. A aby se nepočuralo dopředu kupte z výprodeje koberec podobný vašemu za 200 Kč a i pod stolem je všechno hotovo.

Klepněte pro větší obrázek

Další důležitou věcí je dětská autosedačka. Protože jsou tyto sedačky odstupňované od váhy je důležité si její pořízení dobře promyslet. Zde se vyplatilo investovat do sedačky zn. Chiko. Ne nové, ale od kamaráda, který ji prodal za 1000 Kč. Vanička? Za 150 Kč v supermarketu.

Klepněte pro větší obrázek

Den D

V porodnici potřebujete oddací list, manželčin a manželčin občanský průkaz a kartičku pojištovny. Nezapomente se dohodnout na jménu dítěte! Pokud budete u porodu nechte si vystavit potvrzení, protože řada pojišťoven to proplácí. Do jaké výše? 500 Kč u Všeobecné pojišťovny. Pokud tuto částku nevyčerpáte v hotovosti, máte možnost si za zbytek dokoupit vitamíny. 

Nemocnice zasílá informaci o narození dítěte na matriku. Narození našeho potomka proběhlo v sobotu a již v pondělí odpoledne měla matrika připravený rodný list. S ním půjdete do zdravotní pojišťovny matky kde vám vydají kartičku pojištěnce. Ještě před porodem si nechte od budoucí maminky podepsat žádost o porodné a žádost o přídavku na dítě. Kromě jména a rodného čísla můžete všechny kolonky vyplnit předem. Pak už jen doplníte zbývající údaje a podáte žádost o tyto dávky. Porodné dnes činí 8450 Kč na jedno dítě. Čím dříve zažádáte tím lépe.

Co ještě doporučujit? Zavolat gynekologovi, aby nečekal další návštěvu manželky a zajistit si dětského lékaře s papíry z porodnice. Pokud budete uplatňovat srážky na dani, předejte zaměstnavateli rodný list dítěte spolu s oddacím listem  a s prohlášením manželky. 

 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená